Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

5.3
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-07-02
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.

W swojej książce ,,Skandaliści w koronach" Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek, poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, m.in. ,,Tajemnice polskich Templariuszy", ,,Początki Polski. Zagadki i tajemnice", ,,Przekleństwo tronu Piastów", ,,Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny", ,,Oskarżony Jan Długosz", ,,Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza".

Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

Poczet polskich królów wydaje się raz na zawsze ustalony, a sami władcy wyglądają, jakby urodzili się po to, by władać krajem. Wyglądają dumnie i godnie. Zresztą, tak są przedstawiani podczas lekcji historii. Nie mówi się o tym, że dochodzili do władzy, bo gwałcili, mordowali swoich braci, oszukiwali, kłamali… Nie, o tym się nie wspomina.

Andrzej Zieliński postanowił "odbrązowić" nieco naszych władców, ukazując ich prawdziwe, nie zawsze uczciwe twarze. Władza jest jednym z najsilniejszych bodźców do działania

Robert-Altamiro plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
W Bardzo ciekawy sposób przedstawia oblicza władców od innej strony tej prawdziwej...ludzkiej a ich życie od kuchni.Widzimy ich takimi jacy byli naprawdę bez makijażu i upiększeń.Bez maski władzy i dworu.Ich prawdziwe ja-z ich słabościami...wadami...uczuciami...romansami.Normalnych zwykłych ludzi mających uczucia bądź też nie.
Prawdziwy król jest nagi i takich tu widzimy.
goszka plusminus Linia koment
Zaciekawiła mnie recenzja książki. Lubię to.
Sumire Linia koment
andr Linia koment