Skandalistki

Panteon najbłyskotliwszych kobiet

Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych - nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko działalność publiczną, ale też osobiste losy bohaterek.

Wszystkie daleko wykraczały poza normy i stereotypy, wszystkie z determinacją broniły własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki - kiedyś szokowały, z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ich poczynania były przejawem walki z traktowaniem płci pięknej jako podpory dla męskiego świata. Postaci te przeważnie budzą nasz podziw, ale nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ wpłynęły na rzeczywistość, która nie uległaby zmianie, gdyby nie one.

Informacje dodatkowe o Skandalistki:

Skandalistki - opinie o książce

Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Najciekawsze, najbardziej barwne postaci zebrane w jednej pozycji. Warto ją przeczytać, aczkolwiek nie porwała mnie w sposób szczególny. Chcialabym przeczytac podobną pozycję, ale jedynie o kobietach wsółczesnych, bez Kleopatry :)
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641