Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona

Dziennikarz ekonomiczny Brad Stone śledzi rozwój Amazona od jego powstania w 1995 roku, i zna dobrze jego założyciela i głównego właściciela. Książka, stanowiąca kronikę dziejów firmy - od trudnych początków po światową ekspansję, powstała za zgodą i przy współpracy Jeffa Bezosa. Brad Stone pokazuje Bezosa jako wizjonera i dziwaka, którego osobowość i energia determinują wszystko, co dzieje się w firmie i niestrudzenie wiodą go do osiągnięcia życiowego celu: stworzenia internetowego sklepu uniwersalnego, który będzie działał we wszystkich miejscach świata oferujących dostęp do sieci komputerowej, i w którym można będzie kupić każdy istniejący towar. Jedno jest pewne, Amazon - największy sklep na świecie -  już zmienił sposób , w jaki robimy zakupy przez internet, i w jaki czytamy.

Informacje dodatkowe o Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona:

Wydawnictwo: Albatros

Kup książkę Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona

Sklep, w którym kupisz wszystko: Jeff Bezos i era Amazona - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Zaczyna się tak, jak w większości przypadków ludzi, którzy chcą założyć firmę. Był cel, pomysły i osoby, które były w stanie poświęcić swoją dotychczasową karierę na rzecz nieznanej i mocno ryzykownej inwestycji. W Seattle, w jednym z niewielkich garaży wypełnionym ekscentrycznymi biurkami zrobionymi z drzwi, powstawała strona sieciowa. Miała ona przebić wszystkie dotychczas istniejące księgarnie internetowe, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych sklepów na świecie. Słynie z tego, że można tu kupić wszystko i to tylko za pomocą jednego kliknięcia. Amazon, którego nazwa wzięła się od największej rzeki świata - Amazonki, jest dziełem Jeffa Bezosa, doskonałego przedsiębiorcy, który w pewnym momencie swojego życia postawił wszystko na jedną kartę i wygrał.

Poza jednym epizodem ze szkoły, nie ma tu opisywania życia osobistego czy czasów studenckich Bezosa. Spotykamy się z nim w momencie, gdy na początku lat 90. robi karierę w branży finansowej i wpada na pomysł, aby pójść na swoje. Wciąga swoich znajomych do przedsięwzięcia, które wydaje się być szalone. Internet w 1994 roku był zupełnie nieprzewidywalny.

Brad Stone analizuje motywy postępowania Bezosa, źródeł szuka w przeczytanych przez niego książkach. Możemy zobaczyć, jak wygląda proces myślowy założyciela Amazona. Nie chciał, aby firma stała się ociężała przez swoją wielkość, dlatego wydzielił osobne, niezależne komórki. Dla Bezosa zawsze liczył się tylko klient i jego zadowolenie, dlatego Amazon cieszy się takim zainteresowaniem wśród miłośników e-handlu. Ogromny wybór towaru, szybkie zamówienie i dostawa. Czego chcieć więcej? W tym przypadku zadowolony klient to często niedoceniany i poniżany pracownik.

Brad Stone napisał książkę typowo dziennikarską, która podchodzi pod dziennikarstwo ekonomiczne, dlatego nie spodoba się każdemu. Skierowana jest ona przede wszystkim do tych, którzy zainteresowani są branża e-commerce, a nie zaspokoi tych, którzy liczą na wspaniałą biografię człowieka sukcesu.

Napisana z dziennikarską dociekliwością książka o największym (pierwszym także) sklepie internetowym, który zaczynał jako wirtualna księgarnia, a obecnie jest sklepem od wszystkiego. Historia Amazona jest w sumie także historią jej twórcy, który kocha książki i słowo pisane. To sprawia, że obecnie Bezos jest posiadaczem także wydawnictw prasowych, a grono czytelnicze powinno mu być wdzięczne za wdrożenie czytnika do książek elektronicznych.
Właściwie nie rozumiem, czemu książkę wyróżniono w 2013 roku. J. Bezos jest inteligentnym mężczyzną, który po prostu ze swoim pomysłem trafił na lukę rynkową. Łut szczęścia i dobry kontakt z inwestorami pozwolił na to, by Amazon rozkwitł. Ot i tyle (albo aż tyle).
Avatar użytkownika - goster
goster
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium
Brad Stone0
Okładka ksiązki - Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium

WSZYSTKIE TAJEMNICE NAJPOTĘŻNIEJSZEJ ŚWIATOWEJ KORPORACJI! Najbardziej aktualna, wnikliwa i rzetelna książka o największym biznesie świata, bez którego...