OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2004
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-11098352
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Szwedzi oprócz ostrzału artyleryjskiego prowadzili też gęsty ostrzał z muszkietów, uniemożliwiając zbliżenie się kogokolwiek do płonącego i tonącego okrętu i do pozostałych jednostek. Sytuacja ta stawała się dramatyczna, także dla innych okrętów na Wiśle. Wobec czego komisarz Posse udał się na statek Król Dawid, aby głównodowodzący nadkapitan Fentross zorganizował pomoc dla ostrzeliwanych okrętów. Nie zastawszy go wysłał porucznika Joachima Reichawena łodza do okrętów. aby przekazał im rozkaż natychmiastowego podniesienia kotwic w celu wykonania manewru, który pozwoli uniknąć szwedzkiego ostrzału artyleryjskiego. Po zwycięstwie nad flotą szwedzką w bitwie pod Oliwą okręty polskie stacjonowały na Wiśle, chronione przed atakiem z morza przez artylerię twierdzy Latarni. Król szwedzki Gustaw II Adolf w 1628 r. zaatakował okręty polskie od strony lądu, wykorzystując do tego artylerię polową, tzw. skórzaki.Bitwa mimo, że stanowi epizod w wojnie o ujście wisły, jest ważna pod względem taktyczno-operacyjnym.
andr Linia koment
Cień jabłoni