Opis ksiązki
Kup Teraz

Słomiana wdowa, czyli kobieta do zadań specjalnych

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-03-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376740553
Liczba stron: 388
Dodał/a książkę:elibri
Zwariowana i absolutnie kobieca powieść, w której humor i pogoda ducha okazują się  lekarstwem na wszystko.

Historia lekkomyślnej Zuzanny Roszkowskiej, na co dzień agentki nieruchomości, po godzinach kobiety zdolnej do wszystkiego i żony prawie idealnej, która w niezwykle urokliwy sposób uświadamia nam, iż nasze słabostki to de facto przymioty, gdyż dzięki nim jesteśmy wyjątkowi, unikatowi.

Jest to też  opowieść o namiętnej miłości młodego małżeństwa, które tę miłość wystawia na próbę. Problemy finansowe zmuszają parę do chwilowego rozstania. Michał przyjmuje posadę w szpitalu na Wyspach Brytyjskich. Od tego momentu życie słomianej wdowy staje się iście wywrotowe. Nieokrzesana Zu nieustannie wpada w tarapaty, usiłując rozwikłać zagadkę rodziny Kowalów i poznać historię zakładu pogrzebowego Zielony Karawan. Pragnie pomóc sympatycznym staruszkom w anulowaniu opłat z tytułu dziedziczenia kamienicy obciążonej hipoteką. Kluczem do rozwikłania tajemnicy jest stara fotografia z rodzinnego albumu. Uzbrojona w  urok osobisty agentka Zu rozpoczyna prywatne śledztwo...

Zu będzie musiała zmierzyć się  z pewnym uciekającym trupem, pawianami cierpiącymi na depresję, bułgarską agencją towarzyską, sobowtórem Elvisa Presleya i tajemniczym mężczyzną, który mierzy do niej... z armaty! 

 
 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Co jak co, ale złą książkę rozpoznam od razu. Ta złą nie jest na pewno, a w kategorii literatury kobiecej, obyczajowej, poprawiającej humor jest świetna! Zalecam stosować ją niczym pastylki na poprawę nastroju - doraźnie, w razie zaistnienia konieczności lub bez:-). Właśnie tak ją czytam - po rozdziale - "pastylce" - skuteczna! Na każdej stronie skrzy się od dowcipu - celnego jak dla mnie. W dodatku to ciepła, miła opowieść, która skutecznie odpręża.
Styl profesjonalny i wyczuwalny w tekście instynkt dziennikarski. Mam na myśli to, że autorka panuje nad tekstem, pisze płynną polszczyzną, ale zrozumiałą dla przeciętnego Polaka i porusza społecznie aktualne problemy. Jest tu język znany nam potocznie, z życia i brak tu udziwnień poetyckich, słowotwórczych łamigłówek. Wszystko jest zrozumiałe dla czytelnika i co najważniejsze, książka pochłonęła mnie całą sobą tak, że podczas czytania nie zastanawiam się nad konstrukcją tekstu. Jest bez zarzutu i mogę odpocząć przy takiej prozie:-). Po to ją nabyłam!
Na początku autorka wykonała spis postaci i dokonała zabawnej ich charakterystyki. Chciałam ominąć te strony, ale dobrze, że zaryzykowałam stracenie czasu. Już od pierwszej strony pani Czarkowska mnie rozbawiła. Polecam delektować się leniwie książką. W niej nie chodzi o to, aby szybko przebiec po punktach fabuły, ale aby cieszyć się chwilą.
W dodatku cieszyć można się w odcinkach - krótkich rozdziałach o zabawnych i niewiele mówiących podtytułach, a pojemność tekstu w książce jest duża. Znane mi dotychczas autorki "amatorki", które nie uczyły się pracy nad i z tekstem ( nie chcę sypać nazwiskami, aby nikomu nie urągać ) a pisały książki z tekstem o połowę ( przynajmniej ) krótszym, ale wydane w książkach z dużym drukiem, z białymi stronami, ozdobnikami wypełniającą zawartość od okładki do okładki. Tu czuję się uczciwe potraktowana, bo autorka nie stara się wypełnić byleczym tych stronic ( jak to też w kiepskich książkach wspomnianych autorek bywało).
Zu czyli Zuzanna - główna bohaterka od pierwszych chwil wpadła mi w serducho. Nie trudno mi się z nią utożsamiać, bo ma "temperamencik" i skłonność do wypadków ( lekkomyślność;-). Jest gapą, "tłuczoszklanem" i "obijakiem kontowym" ( to moje twory słowne ). Wierzcie mi takie osoby jak Zu na prawdę żyją wśród nas! Zazdroszczę tylko Zu demolki w mieszkaniu, bo jak się ma już taki "remont" to już niczego się nie uszkodzi i bez wyrzutów sumienia można "zremontować" ściany w przypływie furii kiedy przyjdzie na to ochota. Czyli książka spełnia zadanie w tym punkcie, że przenoszę się w świat całkiem inny od mojego, w którym chętnie bywam.
Spotykamy więc Zu. Właśnie wybiera się na swój ślub chcąc ześliznąć się po rynnie ze swojego mieszkania. Do ślubu dochodzi, do miodowego miesiąca też, ale "miodowy" to raczej nie jest. Zu kocha swojego męża Michała bezgranicznie i z pasją. Autorka intrygująco kreśli postać Michała. Na początku nie wiedziałam jakie są jego prawdziwe intencje i czy na prawdę kocha Zu skoro wyjeżdża do Anglii, aby tam robić lekarską karierę? Typowy mężczyzna? I jaką rolę odegra zielona latarnia w intrygującej przygodzie jakiej doświadczy?W bardzo ciekawy sposób autorka budzi zainteresowanie czytelnika właśnie tym wątkiem. Kibicowałam więc Zu i sceptycznie spoglądałam na przyszłość ich związku, powątpiewając w trwałość uczucia Michała i jego lojalność. Bo też okazji do dziwnych zbiegów okoliczności nie brakuje. Jest to komedia omyłek, ale mnie to kompletnie nie razi. We filmach nie lubię podobnej fabuły, a tu, może dzięki stylowi autorki - zagłębiam się w tą niemal realną dla mnie fikcję.
Nie tylko tytułowa słomiana wdowa jest lekkomyślna. Zachowanie nas, przeciętnych obywateli również takie bywa. I wspomniany przeze mnie "zmysł dziennikarski" przejawia się właśnie w tedy, gdy narrator(ka) nawiązuje do społecznie ważkich i rodzących poważne tragedie zachowa. W książce przedstawione jest to w żartobliwej formie, ale jest uświadomieniem tego jak sami bywamy lekkomyślni. A to używając w drzwiach wejściowych krat, które podczas pożaru mogłyby zamienić nasze mieszkanie w kaźnię ( był taki przypadek w Polsce - starszy pan nie zdążył znaleźć kluczy od krat podczas pożaru i zginął), a to ujawniając swoje imię i nazwisko na drzwiach wejściowych mieszkania ( kradzież danych osobowych) czy pozostawianie nieoświetlonego mieszkania wskazujące na naszą dłuższą nieobecność ( wabienie włamywaczy). Autorka sprytnie ukazała świat, w którym nie tylko ona jest "wariatką" ( oskarżenia siostry Bu i koleżanki z pracy Anity). Świat przedstawiony jest racjonalny, ale również nie dostrzega swojego "szaleństwa".
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Zabawna powieść o perypetiach Zuzanny Roszkowskiej. Tytuł mówi sam za siebie. Słomiana wdowa to oczywiście Zuzanna, młoda mężatka, której mąż wyjeżdża na Wyspy za przysłowiowym chlebem. Kobieta do zadań specjalnych to przedstawienie bohaterki, jako osoby, której może się przydarzyć dosłownie wszystko (nie tylko w przenośni, ale w rzeczywistości też). Jeżeli myślicie, że jest sytuacja, która jest mało prawdopodobna, to na pewno przydarzyła się w tej książce. Mogę tylko rzec, że Zuzanna wychodzi z każdej opresji bez szwanku. Polecam
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Kiedy sięgałam po "Słomianą wdowę, czyli kobietę do zadań specjalnych" Iwony Czarkowskiej, miałam wrażenie, że nazwisko autorki nie jest mi obce. Dzwony gdzieś biły, jednak za nic nie mogłam zlokalizować ich źródła. Dopiero w trakcie lektury powieści, niczym w bajce o pomysłowym Dobromilu, nad mą głową zapaliła się żaróweczka uświadamiając mi, gdzie już prędzej obiło mi się o uszy nazwisko "Czarkowska". Blisko dwa lata temu czytałam pewną powieść skierowaną do młodzieży, w której główny bohater Karol Sobota spotkał na swej drodze najprawdziwsze anioły. Mowa o dziele "Cień anioła", które wyszło spod pióra nie kogo innego jak właśnie pani Iwony Czarkowskiej. Do dziś pozytywnie wspominam tę historię, dlatego też z większym entuzjazmem podeszłam do kolejnej jej książki, która trafiła w moje ręce.

Opowiada ona o perypetiach Zuzanny, świeżo upieczonej żonie lekarza Michała Roszkowskiego, pieszczotliwie nazywającego swą ukochaną "kotem-Zuzotem". Zu pracuje w agencji nieruchomości Cztery Kąty, gdzie znosić musi wybryki i humorki szefa uwielbiającego krawaty w tandetne wzory oraz przygląda się z politowaniem miłosnym podbojom swego kolei Karolka uganiającego się za każdą napotkaną spódniczką (zwłaszcza jeśli jest ona blondynką z obfitym biustem), wśród których znalazła się również sekretarka ich szefa Anita. Ze względu na ciężkie czasy i trwający na rynku kryzys gospodarczy, Michał podjął decyzję o wyjeździe do Londynu, gdzie lekarze mogą zarobić o wiele więcej niż we własnym kraju. Zuza, jako słomiana wdowa, zaczyna prowadzić iście wywrotowe życie! Zmierzy się z ekipą remontową rodem z telewizyjnej "Usterki". Przeżyje chwile grozy w ciemnościach po spotkaniu dwóch dość nieprzyjemnych kobiet. Wraz z siostrą (która lubi nazywać ją "jełopą") zastanawiać się będzie, który ser pleśniowy śmierdzi najbardziej. W swej pościeli spotka pająka ludojada, a nocami dręczyć ją będą koszmary z udziałem pewnej Lidki. Trafi do aresztu, który okaże się być pokojem dla nowożeńców co sobotę wynajmowanym przez policję w pewnym małym (a może Wielkim?) miasteczku. Ścigać ją będzie zagadkowy nieboszczyk ze ścierką na twarzy, który nie dość, że żyje to jeszcze na dodatek ciągle znika! Przede wszystkim jednak podejmie się rozwiązania rodzinnej historii państwa Kowalów, w której udział biorą: zakład pogrzebowy, zielone karawany i pewne stare zdjęcie z kobietą w kapeluszu na głowie.

Przyznać muszę, że lektura tej książki pozytywnie mnie zaskoczyła. Świetnie się przy niej bawiłam. Bardzo lubię takie lekkie i niezobowiązujące czytadła, którym co prawda daleko do miana wybitnego arcydzieła, za to idealnie nadające się jako źródło relaksu i sposób na poprawę humoru. Historia głównej bohaterki to prawdziwa komedia pomyłek, a samej Zuzy nie sposób nie polubić. W swym roztargnieniu i szaleństwie jest jeszcze gorsza od Bridget Jones z powieści Helen Fielding. Nie znam osoby, której zdarzyłoby się przypalić czajnik... bo wstawiła go na gaz bez wlania do niego wody. Zuzie się to udało. Ba! Żeby tylko raz! Ta kobieta pali czajnik za czajnikiem. Iście niereformowalna bestia. Czego się nie podejmie, za każdym razem ładuje się w jakąś kabałę. Niektórzy nawet wierzą, że wystarczy obecność jakiegoś przedmiotu, który prędzej przewinął się przez jej ręce, aby przynieść komuś pecha. Ta kobieta to chodząca katastrofa! Żal mi było jej biednego męża, a nawet dziwiłam się, że jest w stanie wytrzymać z taką wariatką. Widać, co potrafi zrobić z człowiekiem prawdziwa miłość. W ogóle wszyscy bohaterowie przewijający się na kartach powieści to chodzące indywidua. To prawdziwa plejada barwnych i osobliwych postaci, a każda kolejna ciekawsza od poprzedniej. Ale żeby nie było, że historia opowiedziana przez Czarkowską to jedynie typowa komedia, warto wspomnieć o tym, że pod tą całą otoczką wszechobecnego dowcipu, kryje się nasza smutna i pożałowania godna polska rzeczywistość. Autorka pokazuje, jak wygląda życie młodej kobiety, jej codzienne problemy i troski po tym, jak mąż zmuszony był wyjechać z kraju, który nie mógł zapewnić im finansowej stabilizacji. Pokazuje również sytuację Polaków na obczyźnie. Pisze także o społecznej znieczulicy oraz przedstawia Czytelnikom niezbyt pochlebny obraz polskiej policji, która palcem nie ruszy, choćby była świadkiem jakiegoś przestępstwa, dopóki ktoś formalnie go nie wniesie.

"Słomiana wdowa, czyli kobieta do zadań specjalnych" za mną. Książkę mogę odłożyć na półkę. Jednak czuję, że jeszcze któregoś dnia powrócę do Zuzy i jej zwariowanego życia. Zwłaszcza wówczas, gdy dopadnie mnie chandra i potrzebować będę czegoś, co mnie rozbawi i przywróci uśmiech na twarzy. No bo jak tu się nie roześmiać, kiedy czyta się choćby coś takiego:

"- Myśli pan, że go nie rozpoznam, bo zwłoki są w tak złym stanie? - Korlacki zbladł i otarł pot z czoła.
- Wprost przeciwnie - stwierdził Kukuł.
- Jak to? Nie rozumiem.
- Problem w tym, że my też nie rozumiemy. Zwłoki były w tak dobrym stanie, że same oddaliły się z kostnicy. I teraz nie wiadomo, gdzie są."

Moja ocena: 4/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/slomiana-wdowa-czyli-kobieta-do-zadan-specjalnych-iwona-czarkowska-recenzja-461/
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agatrzes Linia koment
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KasikO Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów