Opis ksiązki
Kup Teraz

Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2014-01-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324685127
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:helion
Piotr Bernardyn – dziennikarz Tygodnika Powszechnego. To jego pierwsza książka, ale nowicjuszem w pisaniu nie jest. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, publikując korespondencje z Japonii i innych krajów Azji. Spędził w Tokio ponad 10 lat, studiując, a potem pracując w konsultingu, jako tłumacz oraz dziennikarz.

Słońce jeszcze nie wzeszło – dzięki książce czytelnik dowie się wielu rzeczy, nie tylko związanych z tragedii tsunami w marcu 2011 roku, ale i o samej Japonii. Można powiedzieć buńczucznie więcej, ten tekst jest rzadkością nie tylko w Polsce, ale poza Japonią w ogóle. Napisany jest bowiem przez kogoś, ktobył na miejscu, zna kraj, język, i świetnie posługuje się piórem.

Są przesłanki by sądzić, że książka da do myślenia zwłaszcza polskiemu czytelnikowi. Pokazuje zmaganie kraju z tragedią – przy wszystkich różnicach, Polacy, jak wiadomo, też niedawno doświadczyli narodowej katastrofy. Pewne elementy, jak żałoba, żegnanie się ze zmarłymi, mogą poszerzyć naszą perspektywę.

Energetyka jądrowa, do której Polska też się przymierza, to jeszcze jedna warta uwagi perspektywa.

Byłoby pouczające, gdyby Polacy zajrzeć mogli za kulisy tego świata, tak jak zrobili to Japończycy po 11 marca 2011 roku. W każdym razie wyobrażenia autora na temat atomu całkowicie się zmieniło.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jenny777 plusminus Linia koment
Piotr Bernardyn od ponad dekady mieszka w Tokio. Tragedię przeżył na własnej skórze. Spędził sporo czasu wśród ludzi, których prawdziwy obraz jest ukryty gdzieś głęboko. Japończycy jawią się nam jako naród, który ma całkiem inne podejście do życia. Ich kultura mogłaby stanowić wzór odrębności. Autor reportażu rewelacyjnie radzi sobie z przedstawianiem nam prawdy o tym kraju i o jego mieszkańcach. Rozprawia się ze stereotypami i tłumaczy postępowanie Japończyków. Dzięki tej publikacji można naprawdę dobrze zrozumieć ich mentalność i wyjaśnić sobie przyczyny pewnych zachowań.

Pod przykrywką ogromnej tragedii jaka spotkała Japonię autor przedstawia nam wszystko to co powinniśmy wiedzieć o ludziach i ich życiu po trudnych wydarzeniach. Nie ma tutaj wyraźnej granicy pomiędzy tym co przed i tym co po 11 marca 2011 roku. Jednak Piotr Bernardyn bardzo dogłębnie przedstawia zarówno obraz po trzęsieniu, po tsunami i po dramacie Fukushimy, jak i próbuje wyjaśnić, dlaczego w ogóle doszło do tak ogromnych konsekwencji.

W dalszej części książki autor omawia kwestie związane z energetyką jądrową i dramatem w Fukushimie. Pokazuje jak wiele czynników do niej doprowadziło. Choć wszystko skupia się wokół jednego: czynniku ludzkim i niechęci do przyznania się do błędów czy niewiedzy. Piotr Bernardyn przedstawia obraz skażonej Japonii, ukazuje dramaty ludzkie i ekologiczne. Dotyka bardzo delikatnych spraw. Pokazuje palcem nie tylko na yakuzę, ale także na wielu polityków, naukowców i cała nuklearną wioskę.

Słowa autora reportażu pozostaną w nas długo. Tego obrazu szybko nie wymażemy z pamięci. Zwłaszcza kilka fragmentów, które poruszą nawet osoby, które nie są w stanie wyobrazić sobie ogromu ludzkiej tragedii związanej z takim czy innym zdarzeniem losowym.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów