S³owackiego

Ocena: 5 (1 g³osów)

S³owackiego – to nazwa jednej z ulic w centrum Katowic. W³a¶nie na niej znajduje siê pokój wynajmowany przez g³ównego bohatera i zarazem narratora komiksu. Z racji swojego atrakcyjnego po³o¿enia, przez mieszkanie na S³owackiego przewija siê wiele osób, które zostawiaj± po sobie ¶lad w postaci opowiadanych przez nie historii. „S³owackiego” – debiutancki album Judyty Sosny i Igora Jarka – to komiks o tym, ¿e nawet w najbanalniejszej sytuacji, gdy tylko jej siê przyjrzeæ oczywi¶cie, mo¿na znale¼æ ciekaw± opowie¶æ. Autorzy prywatnie s± ma³¿eñstwem. Judyta pracuje jako grafik w jednej z krakowskich firm zajmuj±cych siê produkcj± gier mobilnych. Igor jeszcze do niedawna by³ górnikiem na jednej z katowickich kopalñ. Razem prowadz± bloga Hopsiup.

Informacje dodatkowe o S³owackiego:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2016-07-01
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-64858-36-9

wiêcej

Kup ksi±¿kê S³owackiego

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

S³owackiego - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Przeczyta³em, Mam,
S£OWACKIEGO CZTERDZIE¦CI I CZTERY Z fragmentem tego komiksu mia³em okazjê zapoznaæ siê ju¿ wcze¶nie, bo przy okazji tegorocznego ,,Darmozina", w którym zago¶ci³a historia ,,KWK Wieczorek". Spodoba³ mi siê wtedy scenariusz, do strony graficznej nie by³em jednak przekonany. Teraz, maj±c w d³oniach ca³y album, ¶mia³o mogê powiedzieæ, ¿e i scenariusz i strona graficzna przypad³y mi do gustu. I spodobaj± siê tak¿e ka¿demu, kto szuka komiksu utrzymanego w klimatach ,,Osiedla Swobody". W centrum Katowic, przy ulicy S³owackiego czterdzie¶ci jeden, w mieszkaniu numer cztery mieszka on. Bohater i narrator tej opowie¶ci. Cz³owiek m³ody, ale choæ pe³en wszystkiego, pe³en emocji i przemy¶leñ, cz³owiek, którego z ka¿dym dniem jest coraz mniej. W okolicy nie dzieje siê wiele, ale jedno toczy siê z nieub³agan± zawziêto¶ci± - codzienne ¿ycie, wraz z którym przed bohaterem przetaczaj± siê tak¿e barwne postacie. Niedowidz±cy zegarmistrz, zawsze trochê chory pan Adam, g³oduj±cy m³ody cz³owiek, starszy aspirant Gajewski, pani Ewa, gadaj±cy szczur... Ka¿de z nich ma co¶ do powiedzenia, ka¿de ma tak¿e swoj± w³asn± historiê, charakter, ¿ycie i ka¿de z nich zmienia co¶ w bohaterze, b±d¼ te¿ co¶ mu u¶wiadamia. A wraz z nim, do przemy¶leñ sk³onieni czujemy siê tak¿e i my sami... Bo to w³a¶nie taki komiks do my¶lenia. Niespieszny, przesycony ciê¿k±, depresyjn± atmosfer± i jak±¶ tak± beznadziej±, potrafi uwie¶æ i zachwyciæ, chocia¿ zdarzaj± mu siê tak¿e momenty infantylne. Przede wszystkim jednak potrafi trafiæ w sedno, pokazaæ naprawdê piêkne rzeczy i zmusiæ do podlanej gorycz± refleksji. Nie zawsze zgadzam siê z wnioskami autora scenariusza, jeden fragment natomiast bym z³agodzi³, chocia¿ nale¿ê do ludzi przekonanych, ¿e odpowiednio podane s³owo na ,,k" te¿ mo¿e byæ sztuk±, ale ca³o¶ciowo ,,S³owackiego" uznajê za naprawdê bardzo dobry album, ocieraj±cy siê najlepszymi z zawartych w nim historiach o co¶ naprawdê wielkiego. Bywa kontrowersyjnie, bywa wulgarnie, bywa smutno - ale nigdy nie bywa g³upio, a to w ka¿dym medium ceniê najbardziej. Grafika znajduje siê jakby na styku kreski Olafa Ciszaka i Filipa Myszkowskiego z pó¼niejszego etapu jego twórczo¶ci (choæby ,,Stan Woyenny"). Jest prosto, króluje czerñ a postacie maj± swój specyficzny, nieco odkszta³cony wygl±d. Nie ka¿dy bêdzie wiêc zwolennikiem takich rysunków, ale mi przypad³y do gustu, a kadr z tramwajem z historii ,,Rynek" zachwyci³ i tr±ci³ sentymentaln± nutê w moim sercu, przypominaj±c mi pocz±tki ,,Osiedla Swobody". Podsumowuj±c, ,,S³owackiego" to solidna porcja znakomitego m³odego polskiego komiksu, bardzo osobistego i bardzo emocjonalnego. Komiksu dla dojrza³ych czytelników ceni±cych wy¿sze warto¶ci. Polecam, naprawdê warto. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/04/slowackiego-igor-jarek-judyta-sosna/
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;