Słownik demokracji samorządowej

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data wydania: 2014-10-27
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a książkę:czytam
„Słownik demokracji samorządowej” składa się z 20 tekstów charakteryzujących ideę samorządu, jego elementy oraz specyfikę jego funkcjonowania w Polsce. Opisuje nie tylko historię samorządu jako taką, ale jest przede wszystkim praktycznym przewodnikiem po świecie współczesnej polskiej władzy lokalnej. Część tekstów publikowana była w 2013 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

Autor charakteryzuje radnego i wyjaśnia jaki powinien być oraz jakie obowiązki pełnić powinien przewodniczący rady (gminy, dzielnicy, itd.). Opisuje na czym polegać powinno zebranie samorządowe, jaka jest istota samorządowej debaty, zastanawia się nad kwestią frekwencji wyborczej. Oprócz tych formalnych kwestii, Król bierze na warsztat zagadnienia opozycji w samorządzie ale też funkcjonowania lokalnych klik w zderzeniu z lokalną władzą. Pisze o roli mass-mediów w środowisku lokalnym, pozostając ich wielkim orędownikiem. Zwraca uwagę, jakie działania samorządowców sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości i wiedzy. Objaśnia też, w ciekawym ale sformułowanym w sposób prosty i czytelny wywodzie, ideę demokracji samorządowej jako formy organizacji świata. Opowiada o jej źródłach na świecie (USA, Alexis de Tocqueville) i w Polsce (Kazimierz Kuhn, Joachim Lelewel itd.).