Opis ksiązki
Kup Teraz

Słownik socjologiczny

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Graffiti BC
Data wydania: 2004-10-21
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-900784-1-4
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:DanutaB

Pomysł przygotowania pierwszego, z prawdziwego zdarzenia, w polskiej literaturze słownika socjologicznego należy powitać z całym uznaniem. Wypełniona zostaje w ten sposób poważna luka w dorobku publikacyjnym polskiej socjologii.

Potrzeba dysponowania tego rodzaju opracowaniem istniała u nas od dawna. Odczuwały ją przede wszystkim środowiska akademickie. Brak polskiego specjalistycznego słownika, gromadzącego "techniczne" wyrażenia stosowane w socjologii, dotkliwie dawał się we znaki młodym socjologom, rozpoczynającym dopiero swe zawodowe kariery. Dotyczyło to także wszystkich, którzy z racji swej działalności profesjonalnej ocierali się o socjologię, nie mając z nią systematycznego kontaktu.

Dzieło K. Olechnickiego i P. Załęckiego jest próbą wyjścia naprzeciw potrzebom polskiego odbiorcy w tym zakresie. Ogólne wrażenie, jakie ono sprawia, jest wysoce korzystne. Podkreślić należy duży wysiłek włożony w dobór haseł, które reprezentują wszystkie dziedziny socjologii (i niektóre pogranicza interdyscyplinarne) oraz wszystkie najważniejsze orientacje teoretyczne (historyczne i współczesne). Zasób haseł znamionuje uderzające bogactwo. Widoczna jest też troska o poprawność merytoryczną i językową wprowadzonych kategorii pojęciowych, a także dążenie do jasnego ich definiowania. Wydaje się również, iż autorzy nie rezygnując ze swych preferencji czy sympatii teoretycznych, zachowali należyty obiektywizm w przedstawianiu różnych stanowisk. Wszystko to wystawia autorom jak najlepsze świadectwo. O ich trosce o zapewnienie czytelnikom maksimum korzyśći ze słownika świadczy także wprowadzenie sporej liczby haseł biograficznych oraz pewnych haseł bibliograficznych, dotyczących czołowych, zagranicznych i krajowych czasopism socjologicznych. Uwzględnili ponadto pewne instytucje naukowe. Czytelnik otrzyma dzięki temu dzieło starannie przemyślane i kompletnie zrealizowane.

z recenzji prof. dr hab. Władysława Kwaśniewicza

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
DanutaB Linia koment
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Słownik socjologiczny Słownik socjologiczny
Krzysztof Olechnicki, Paweł Załęcki
Okładka - Słownik socjologiczny Sex, narkotyki i okultyzm - podróże poza granice świadomości
Robert Anton Wilson
Okładka - Słownik socjologiczny Ketahcup
Nalaskowski Aleksander
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów