Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

„Słowo i sens” to zbiór ośmiu rozmów z ludźmi pióra, których łączy przekonanie o wadze tego, co robią. Sposób, w jaki o tym mówią, zależy nie tylko od stawianych pytań, ale i od temperamentów, osobowości, doświadczenia życiowego, przekonań na temat roli literatury. Dlatego w książce czytelnik zetknie się z faktami, opiniami i emocjami dotyczącymi spraw odwiecznych i aktualnych, intymnych i publicznych, interesujących dla specjalistów i wciągających dla każdego. Będzie obcował z treściami metafizycznymi, ale i pospolitością naszą powszednią, z najwyższą powagą i wyrafinowanym żartem. Ten wielogłos jasno dowodzi, że ludzie sztuki, żyjąc wśród nas, często widzą ostrzej niż my, a myśli formułują odważniej. Ze swej roli wobec nas czytelników w żadnym razie i w żadnej sytuacji nie abdykują. Janina Koźbiel stworzyła im ku temu wyśmienitą okazję.

Rozmówcy Janiny Koźbiel:
Andrzej Stasiuk
Olga Tokarczuk
Piotr Tomaszuk

Autorka o książce:
Klucz wyboru rozmówcy u mnie jest zawsze ten sam – moje zainteresowanie twórczością, nie biografią, nie wystąpieniami publicystycznymi. To musi być twórczość, którą odbieram jako samoswoją, nienaśladującą nikogo, bo przekonałam się, że takie kryterium daje gwarancję naprawdę interesującej rozmowy. Rzadko się zdarza w takich wypadkach, abym nie znalazła paru przynajmniej spraw, które pisarzowi stworzą okazję do sięgnięcia w głąb siebie, do pokazania, jak rodzą się w nim idee, obrazy, postacie – pomosty do światów innych ludzi. A to pisarz i jego twórczość są bohaterami. Uznaję się za ich sługę, choć nie rezygnuję z osobistego punktu widzenia na ich dzieła i prezentowania własnych opinii; szczerość jest niezbędna, aby rozmowa miała właściwy ciężar i nie zamieniła się w gaworzenie. Bo czymś, czego najbardziej nie znoszę we współczesnej kulturze, jest zdziecinnienie.

Janina Koźbiel
urodzona w 1955 w Knyszynie; dziennikarka, redaktorka, nauczycielka, absolwentka filologii polskiej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała etatowo w „Tygodniku Kulturalnym”. Publikowała reportaże i wywiady w „Literaturze”, „Polityce”, „Scenie”, „Kobiecie i Życiu”, „Więzi”; wyróżniona Nagrodą im. Tadeusza Nocznickiego. Po rozwiązaniu „Tygodnika Kulturalnego” podjęła pracę jako polonistka w liceach społecznych (ostatnio w 2 SLO im. Pawła Jasienicy w Warszawie). Wraz z Janem Koźbielem współtworzy wydawnictwo JanKa. Opublikowała zbiór rozmów z pisarzami „Słowa i światy” (2012).

Informacje dodatkowe o Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel:

Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel - opinie o książce

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2016-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
To trzeba przeczytać w całości. Rozmowy korespondują ze sobą, kłócą się, nawiązują do siebie. Rzadko zdarzają się na naszym rynku takie wielogłosy światopoglądowe. Tu mówi się nawet o religijności w sposób otwarty i niezakłamany. Duża klasa, naprawdę.
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
Słowa i światy: Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel0
Okładka ksiązki - Słowa i światy: Rozmowy Janiny Koźbiel

Książka jest wyborem rozmów z pisarzami i o pisarzach wymienionych na okładce. Jest nie tylko świadectwem fascynacji ich twórczością, ale i zapisem prób...

Forget Me Not
Julie Soto