Opis ksiązki
Kup Teraz

Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2869-6
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:czytam
Zmarły przed dwoma laty profesor Andrzej Szczeklik to lekarz-legenda. Jego błyskotliwe książki o medycynie: "Catharsis", "Kore" i "Nieśmiertelność" stały się bestsellerami i ukazały się także w USA, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Rosji, na Węgrzech i na Litwie. Człowiek autentycznego powołania, niewiarygodnej erudycji i wielu talentów, podniósł medycynę do rangi sztuki. Leczył najwybitniejszych polskich pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Znany także z gry na fortepianie w „Piwnicy pod Baranami” i brawurowej jazdy na nartach, był jedną z najbarwniejszych postaci Krakowa.

"Słuch absolutny" pomaga zrozumieć, skąd biorą się ludzie wyjątkowi, jak wielkiej pracy i pasji wymaga zrealizowanie marzeń. W rozmowie ze swoim wydawcą i przyjacielem, Jerzym Illgiem, profesor Szczeklik pasjonująco i dowcipnie opowiada o swoim dzieciństwie, domu, mistrzach i najważniejszych lekturach, etapach kariery i przygodach na zagranicznych stażach, zaangażowaniu w „Solidarność” i represjach w stanie wojennym, spotkaniach z papieżem, wyprawach w ukochane góry – a także o sztuce medycznej syberyjskich szamanów, egipskiej Księdze Umarłych i „prometejskim śnie medycyny”: odwiecznym marzeniu człowieka o nieśmiertelności. W książce znajdują się niepublikowane wcześniej zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny Szczeklików.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tytułowy "Słuch absolutny" odnosi się do słuchu, który muszą posiadać nie tylko muzycy, ale i lekarze. Zdolność rozpoznawania dźwięków przekłada się na zdolność rozpoznawania i diagnozowania chorób, czy umiejętność wysłyszenia zmian w sposobie bicia serca. Profesor Szczeklik we wspaniały sposób opowiada, jak w jego życiu splatała się właśnie muzyka i medycyna i jak są one od siebie nierozłączne.
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka ujęła mnie z wielu względów. Już jakiś czas temu przyłapałam się na ciągotach w stosunku do biografii i autentycznych opowieści, które posiłkują się prawdziwymi, czasem nawet łatwymi do zidentyfikowania zdarzeniami. Wcześniej przeczytałam jedną rzecz Szczeklika i już wtedy mi się spodobała. Tym razem poznaję człowieka, który odszedł, ale zanim to się stało, pokochało go wielu ludzi. Patrzę na zdjęcia, a tam ciągle ten sam chłopak o radosnym, pełnym pogody ducha spojrzeniu. Czytam, jak kształtują się tacy ludzie. Kim byli rodzice, co ich pociągało, w jaki sposób się wypowiadają. Wszystko ma znaczenie. Rozmowa, jaką prowadzą ze sobą dwaj przyjaciele, jest pełna życzliwości i zrozumienia, a jednocześnie pytania są trafne i zaspokajają ciekawość czytelnika. Jestem po wrażeniem i lepszej „ostatniej” książki prof. Szczeklika sobie nie wyobrażam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów