Smolar. Piłkarz z charakterem

Futbol miał we krwi, w genach. Zadziorność, nieustępliwość, chęć parcia do przodu i niezwykły talent zapewniły mu nieśmiertelność, a nam srebrny medal na MŚ w Hiszpanii w 1982 r.

Polacy pokochali go w 1981 r., kiedy zdobył 2 bramki w meczu z NRD. Do historii przeszedł w meczu z ZSRR zaskakując zawodników Związku Radzieckiego słynnym tańcem w narożniku. Był bohaterem nie tylko dla Polaków. W dorobku miał również Puchar Niemiec wywalczony z Eintrachtem Frankfurt. Grał także w holenderskich zespołach Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht.

Włodzimierz Smolarek to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Ceniony jest przez wszystkie pokolenia kibiców za światową klasę, niezwykłą waleczność, bojowość i ambicję. Pragnął po sobie pozostawić jakiś trwały ślad dla wszystkich, dla których dobro polskiego futbolu jest ważne. Stąd pomysł na tę książkę, na biografię Włodzimierza Smolarka, piłkarza, który widział wiele różnych rzeczy i wielu doświadczył sam.

Jacek Perzyński urodził się w połowie gierkowskiej dekady. Z wykształcenia jest dziennikarzem oraz politologiem. Jego pasją są nauki humanistyczne, więc podmiotem zainteresowań jest człowiek, jego życie, zachowanie i twórczość

Miałem być cukiernikiem. W to, że będę piłkarzem (podobno dobrym), w moim rodzinnym mieście mało kto wierzył. (…) Nigdy nie ścigałem się z końmi, w stajni w Starej Miłosnej biegałem, ale za piłką. (…) Za granicą mogłem grać w piłkę mając już dwadzieścia lat i będąc w Polsce zupełnie nieznanym piłkarzem.Proponowano mi pozostanie we Francji. (…) Widzew był wyjątkowy i niepowtarzalny, a jego drogą do sukcesów interesował się generał Wojciech Jaruzelski. (…) To Deyna nauczył mnie przetrzymywać piłkę w narożniku boiska. (…) W Eintrachcie zadebiutowałem razem z Andreasem Möllerem, który po tym meczu, rozmawiając z dziennikarzami opowiadał więcej o mnie niż o sobie. (…) W Holandii, gdy dowiedziałem się, że mój klub FC Utrecht grać będzie w pucharze z Realem Madryt leżałem akurat w szpitalu. W dniu meczu rano, na moją prośbę wypisano mnie ze szpitala. Zagrałem zabandażowany i z połamanymi żebrami. (…) W sumie całe życie uganiałem się za piłką, ale gdybym znów miał wybierać, niczego bym nie zmienił. Kochałem piłkę.

Włodek osiągnął w karierze wszystko, co było do osiągnięcia. (…)Skryty, spokojny, cichy w życiu, ale na boisku był bezczelny i pewny siebie, wojownik co się zowie. Brał trzech przeciwników na plecy i "jechał" z nimi!
Zbigniew Boniek

Były piłkarz Eintrachtu Frankfurt okazał się "katem" portugalskiej drużyny, walnie przyczyniając się do jej odpadnięcia z turnieju
Telewizja TVI24-Portugalia

Włodek był gwiazdą, nie bał się nikogo, nawet Gentile
Józef Młynarczyk

Legenda Widzewa i całej polskiej piłki
Tadeusz Gapiński

Jeden z najlepszych naszych piłkarzy w naszej historii.
Grzegorz Lato

Ta nieustępliwość, to była jego główna cecha. Nigdy nie odpuszczał, zawsze dążył do celu i nigdy na boisku nikogo się nie bał
Stefan Majewski

Nazywano nas meserszmit
Marek Pięta/

Gdy byłem juniorem Feyenoordu on zawsze tam był i się uśmiechał. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu.
Robin Van Persie

Smolar. Piłkarz z charakterem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy - Włodzimierzu Smolarku. W książce jest zawarta biografia sportowca, od jego najmłodszych lat i pierwszych kroków na piłkarskim boisku w Aleksandrowie, poprzez pierwszoligową karierę w Widzewie, Legii, zagraniczne występy na ligowych boiskach Niemiec i Holandii a także występy w reprezentacji Polski. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o zwykłym chłopaku, który miała w swoim życiu tylko jedną, najważniejszą pasję - piłkę nożną. O jego dążeniu do realizacji marzeń, przezwyciężaniu trudności i poświęceniu swojego życia tylko temu, jednemu celowi. Książka ta jest napisana takim językiem i stylem, jak posługiwał się sam Włodzimierz Smolarek, a więc naturalnym i prostym w znaczeniu, zawsze jednak szczerym. Książką godna polecenia każdemu fanowi piłki nożnej ale i również wszystkim tym, którym na wspomnienie tamtych lat, czasów sukcesów polskiej piłki- tak potrzebnym i cennym w ówczesnej rzeczywistości - kręci się łezka w oku..
Sekrety Zgierza, Ozorkowa, Głowna i Strykowa
Jacek Perzyński0
Okładka ksiązki - Sekrety Zgierza, Ozorkowa, Głowna i Strykowa

Kto nie chciał, żeby po dywanie w jego pokoju Tampico ze ,,Strykowianki" woził klocki i inne skarby, a na talerzu zamiast nudnego kartofla czekały ,,sztuczne"...

Sekrety Łodzi cz. 3
Jacek Perzyński0
Okładka ksiązki - Sekrety Łodzi cz. 3

Przenieść się w czasie trzeci raz... Trzeci raz spojrzeć na Łódź z ciekawością godną detektywistycznego oka. Ponownie na chwilę zamienić się w kronikarza...