Solomon Kane. Okrutne przygody

"Twórczość Howarda jest tak energetyczna, że zdaje się wprost iskrzyć" - Stephen King.

Wraz z postacią Conana Cimmeryjczyka Robert E. Howard stworzył coś więcej niż tylko największego bohatera akcji XX wieku. Zapoczątkował również gatunek, który stał się znany jako ,,magia i miecz". Ale to nie Conan był archetypem awanturnika, jaki wyłonił się z bujnej wyobraźni Howarda.

,,Był (...) dziwną mieszanką Purytanina i Kawalera z odrobiną starożytnego filozofa oraz więcej niż odrobiną poganina. (...) Łaknienie jego duszy pchało go ciągle naprzód; przemożny pęd, by naprawić całe zło, chronić wszelkie słabsze istoty. (...) Nieobliczalny i ruchliwy jak wiatr, miał wzgląd tylko na jedną zasadę - pozostać wiernym swym ideałom sprawiedliwości i prawości. Taki był Solomon Kane".

W tym bogato ilustrowanym tomie znalazły się wszystkie opowieści i wiersze składające się na pasjonującą sagę o surowym i zabójczym Purytaninie Solomonie Kane. Razem tworzą rozbudowaną epopeję przygód i opowieści niezwykłych , która rozciąga się od terenów szesnastowiecznej Anglii, po odległe afrykańskie dżungle, gdzie nie stanęła stopa białego człowieka. Oto wstrząsające historie o mściwych duchach, złaknionych krwi demonach i mrocznej magii, pozostającej we władaniu tchnących złem mężczyzn i kobiet. Im wszystkim przeciwstawi się posępny mściciel uzbrojony w fanatyczną wiarę oraz nieujarzmione serce wojownika.

Niniejsze wydanie zawiera także fragmenty opowieści opracowane wyłącznie na potrzeby tej edycji, biografię Howarda autorstwa badacza Rusty'egoBurke'a oraz szkic ,,In Memoriam" H.P. Lovecrafta - poruszający hołd złożony przyjacielowi i równemu sobie pisarskiemu geniuszowi.

Robert Ervin Howard (1906-1936) całe życie spędził w Teksasie. Jako słabowity mól książkowy, gnębiony przez rówieśników, rozpoczął ostry trening i wstąpił do klubu bokserskiego. Pod silnym wpływem matki wybrał karierę pisarską, pierwsze opowiadanie zamieścił w ,,Adventure Magazine" już jako piętnastolatek. Dochody z pisarstwa nie starczały z początku na utrzymanie, stąd też dorabiał jako zbieracz bawełny, znakowacz bydła, sprzedawca w sklepie, pomoc biurowa czy pisząc ,,wieści z pól naftowych". Od 1925 roku współpracował z czasopismem ,,Weird Tales", publikując teksty uważane do dziś za najważniejsze w jego dorobku. Tworzył opowieści wszelkiego rodzaju: horrory, opowiadania sportowe i historyczne czy westerny, ale największą sławę przyniosła mu literatura fantasy. Uważany jest za jednego z autorów, którzy zmienili jej oblicze. Wykreował wielu barwnych bohaterów: purytanina Solomona Kane'a, Pikta Brana Mak Morna i Kulla z Atlantydy, jednak poczesną sławę zapewnił mu Conan z Cimmerii, który stał się archetypem dla wszystkich twórców spod znaku magii i miecza oraz fantasy bohaterskiej.

Karierę Howarda ucięła nagle samobójcza śmierć na wieść o tym, że dla jego chorej, leżącej w szpitalu matki nie ma już żadnej nadziei. Matka zmarła następnego dnia rano - pochowani zostali razem

Informacje dodatkowe o Solomon Kane. Okrutne przygody:

Solomon Kane. Okrutne przygody - opinie o książce

Conan Barbarzyńca
Robert E. Howard0
Okładka ksiązki - Conan Barbarzyńca

Najnowszy tom opowieści z uniwersum Conana jest największym dotychczasowy zbiorem opowiadań o naszym nieokrzesanym i brutalnym Cimmeryjczyku. Zawiera w...

Conan i miecz zdobywcy
Robert E. Howard0
Okładka ksiązki - Conan i miecz zdobywcy

Conan i miecz zdobywcy jest już trzecim tomem opowieści o naszym nieokrzesanym i niebezpiecznym wojowniku. W tej części po raz pierwszy ujrzymy szkice...