Sonata Księżycowa

Książka z serii wydawniczej PIW: Klub Interesującej Książki. Jest to powieść obrazująca na przykładzie losów trzech kobiet konflikt pokoleń. Konflikt staroświeckiego wiktoriańskiego wychowania z nowoczesnymi prądami obyczajowymi. Autor przeciwstawia tradycyjny los kobiety jako matki i żony - życiu kobiety nowoczesnej, mającej swój zawód i zainteresowania. Doskonale się przy tym wczuwa w psychikę kobiecą i tworzy bardzo żywe sylwetki bohaterek, częstokroć zagubionych w otaczającej je nowej rzeczywistości. "Wolność kobiety - mówi Cary - jak każda wolność oznacza pracę i cierpienie, oznacza brak poczucia bezpieczeństwa i nieustanny niepokój wypływający z możliwości wyboru moralnego; a przecież jest to najcenniejsza rzecz, jaką wolność daje. Jest to najgłębszy wyraz godności kobiety nowoczesnej".

Informacje dodatkowe o Sonata Księżycowa:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1962 (data przybliżona)
ISBN: b.d.

Kup książkę Sonata Księżycowa

Sonata Księżycowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Historia kobiet z rodziny Vann. Rose - najstarsza z sióstr, po śmierci matki przejmuje obowiązki pani domu oraz opiekę nad ojcem i młodszym rodzeństwem. Wiktoriańskie zasady wychowania oraz despotyzm Rose, są przyczyną wielu nieporozumień i nieszczęść (tzw. uszczęśliwianie innych na siłę, dla ich dobra). Członkowie rodziny na równi kochają się i jednocześnie nienawidzą, głownie dlatego, że są od siebie zależni. Od książki trudno się oderwać. Opowieść, przeplatana wspomnieniami Elli (najmłodszej z sióstr), wciąga bez reszty. Nawet opisy przyrody nie nudzą. Poza tym, oczekiwałam trochę innego zakończenia historii, a tu niespodzianka ;)