Opis ksiązki
Kup Teraz

Sprawa Niny Frank

Ocena ( 30 osób )
4.7
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007-02-07
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377589632
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Najpopularniejsza aktorka polskich seriali, Nina Frank, zostaje znaleziona martwa w swoim dworku w sielskiej przygranicznej miejscowości Mielnik nad Bugiem. Uwielbianej celebrytce, o czym wiedzą nieliczni, daleko do granej przez nią postaci szczęśliwej i dobrej zakonnicy Joanny. Jednak to właśnie ta rola przyniosła jej pieniądze i sławę. Prawdę o pełnym skandali życiu aktorki, o dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach i nałogach odkryje psycholog policyjny, Hubert Meyer, który przybywa na miejsce zbrodni. Czy poznanie sekretów Niny Frank i stworzenie profilu sprawcy pozwoli policji ująć mordercę? Jakie znaczenie ma to, że los aktorki został określony przez jedną z run? W serii z Hubertem Meyerem ukazały się także: "Tylko martwi nie kłamią" i "Sprawa Niny Frank".
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Nina Frank, piękna aktorka, grająca główną rolę w serialu o dobrej zakonnicy, a w rzeczywistości prowadząca życie dalekie od zakonnego, zostaje brutalnie zamordowana w swojej posiadłości na prowincji. W śledztwo zostaje zaangażowany profiler Hubert Meyer. Podejrzanych jest kilku, ale czy którykolwiek z nich jest mordercą?
"Sprawa Niny Frank" to najlepsza z książek Bondy, które czytałam. Zawiła, zaskakująca, mnóstwo mylących tropów i wyraziści bohaterowie. Jest też niestety momentami wulgarna i bardzo brutalna, ale mimo to polecam.
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Katarzyna Bonda bardzo ciekawie i wielowymiarowo opisuje swoje książkowe postaci. Opisy miejsc zbrodni i zdarzeń także robią duże wrażenie. Daje to wrażenie jakbyśmy czytali nie tylko powieść kryminalną, ale także powieść przygodową. To jednak zależy od tego, kto co lubi. Mi osobiście daje to lepszą możliwość poznania bohaterów i miejsc, w których toczy się akcja książki.

Fabuła książki nie jest specjalnie oryginalna. Wielka gwiazda telewizji Nina Frank zostaje znaleziona martwa we własnym domu przez listonosza. Sytuacja odkrycia zwłok kobiety została napisana przez Bondę w sposób niezwykle ciekawy. Otóż listonosz niczym odkryje ciało aktorki, postanawia puścić wodze wyobraźni. Znajdując się w domu aktorki w celu dostarczenia poczty snuje erotyczne fantazje zostawiając swoje ślady biologiczne. Niestety gdy odkrywa ciało jest już za późno. W panice ucieka z miejsca zbrodni i dopiero po upływie kilku godzin dobrowolnie zgłasza się na policję, aby złożyć zeznania. Na miejsce zbrodni udaje się komendant miejscowego posterunku ze swoimi podwładnymi. Do śledztwa włącza się także policja z miasta, gdyż jakby nie było zamordowana to sławna osoba.

Do śledztwa zostaje także przydzielony sławny psycholog śledczy Hubert Meyer, który boryka się z problemami osobistymi. Według komendanta wyjazd na prowincję może pomóc je rozwiązać. Po przybyciu na miejsce komisarz zaczyna sporządzać portret psychologiczny ofiary i zabójcy.

Początek książki jest naprawdę znakomity i wciąga czytelnika. Potem następuje pewne rozczarowanie, gdyż wszystko słabnie a poziom emocji opada. Rozwiązanie zagadki można wydedukować już w połowie książki a jej rozwikłanie jest zupełnie pozbawione sensu zupełnie jak dwa ostatnie rozdziały, które dodatkowo wydają się być zupełnie niepotrzebne.

"Sprawa Niny Frank" jest przeciętnym debiutem. Bonda posiada dobry warsztat, umie zaplanować akcję lecz niestety nie umie jej przyspieszyć co sprawia, że akcja czasami niemiłosiernie się wlecze. Powieść nie powala na kolana. Kryminał powinien wywoływać emocje, a tu niestety tego nie ma w odpowiedniej ilości. Jednak zamierzam przeczytać kolejne jej książki, może ta akurat jest jakaś wyjątkowa.
flokete plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moje oczekiwania przed przeczytaniem
Sprawa Niny Frank to książka rozpoczynająca trylogię z Hubertem Meyerem, a jednocześnie trzecia czytana przeze mnie książka Katarzyny Bondy. Po poznaniu potencjału i stylu pisania tej autorki byłam gotowa na kolejną dawkę dobrego kryminału. Postać psychologa pojawiła się już w Okularniku, ratując Saszę Załuską z opresji. Z tego powodu jego osobowość wydała mi się ciekawa i interesująca.

Moje odczucia podczas czytania
Prolog jest napisany w nietypowy sposób, ponieważ opisuje on uczucia i scenę, kiedy morderca zabija ofiarę. W następnych rozdziałach poznajemy już samą sylwetkę głównego bohatera. Na początku pomyślałam, że to równy gość i nadal taki pozostał, ale jego charakter z czasem zaczął blaknąć. Na pewno nie ma on takiego temperamentu jak jego poprzedniczka Sasza Załuska, lecz ta odmienność przeradza się w zaletę. Po raz kolejny Katarzyna Bonda stworzyła tutaj intrygujące charaktery postaci, które niestety przeważają w pierwszej połowie książki. W drugiej są jakby niedostatecznie rozwinięte.
Eugeniusz Kula, kolejny mój ukochany bohater, który dziwnym trafem przypomina mi policjantów z poprzednich książek. Ten kryminał ma o wiele mniej stron, około dwa razy, niż inne dzieła Bondy, zatem pojawia się tutaj i o wiele mniej bohaterów oraz w ogóle wszystkich wątków.
Wreszcie, sama fabuła. Pojawia się tutaj "typowe" śledztwo, gdzie została zabita celebrytka przez "psychola", który nienawidzi kobiet. W zasadzie wszystko byłoby w porządku. Wydarzenia budujące napięcie, trzymające w niepewności i ciekawość poznania sprawcy. Wszystko, gdyby nie mistyczne spotkanie Huberta z dwójką ludzi, które tak naprawdę nigdy się nie wydarzyło oraz te runy. To było po prostu dziwne.
Tę książkę czytałam z przyjemnością i dosyć szybko, ponieważ byłam bardzo ciekawa kto był zbrodniarzem. Co do jego postaci, nie zawiodłam się. Kompletnie zaskoczyły mnie dwa ostatnie rozdziały, które są chyba o tym, że to się nie wydarzyło, a ktoś to opisywał. Chyba bo nie zrozumiałam sensu tych rozdziałów i nie wiem, dlaczego ktoś je tutaj dodał. Według mnie są nie potrzebne.

Moje odczucia po przeczytaniu
Sprawa Niny Frank to kryminał, który czyta się szybko i z ciekawością. Mnie bardzo się spodobał i z chęcią sięgnę po następne książki z Hubertem Meyerem. Jedynymi minusami są przeze mnie wspomniane już dwa ostatnie rozdziały i "magia".

Dlatego ode mnie: 8/10 Polecam!
Recenzja pochodzi z http://flokete-libro.blogspot.com
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Sprawą Niny Frank" Katarzyna Bonda dokonała dwóch rzeczy: zadebiutowała i wprowadziła do polskiej literatury postać profilera. Tym razem to Hubert Meyer, który ma odkryć, kto dokonał zbrodni na znanej aktorce. Tymczasem świat odległego Podlasia jest mniej przyjazny i mniej otwarty niż mu się początkowo wydaje, kryje również wiele sekretów. Niestety alternatywna wersja historii, z perspektywy Niny Frank, czasem mocno przeszkadza.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka dobrze napisana i ciekawa, ale zakończenie psuje cały efekt.
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i myślę,że nie ostatnie choć nie przepadam za kryminałami. Ciekawie przedstawione postacie, bardzo realistycznie przedstawiony opis małej wsi przy granicy białoruskiej-niemalże żywcem wyciętej z Chłopów Reymonta- biednej, zacofanej, pełnej zabobonów - niestety prawdziwy, wiem to własnego doświadczenia.
Jedyny minus to dwa ostatnie rozdziały - takie gdybanie, co by było gdyby.... Niestety psują całą powieść
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Moja biblioteczka sensacja i kryminal,
Chociaż przygodę z prozą K. Bondy zaczęłam od innej książki, ta pierwsza w serii o Meyerze, jednym z nielicznych polskich profilerów, podobała mi się zdecydowanie mniej niż Tylko martwi nie kłamią. Młoda aktorka ginie w swojej willi. Kto ją zabił? Czy była jak jej bogobojna postać z serialu, czy była zupełnie inną osobą i kto tak naprawdę ją znał?
Generalnie intryga jest wciągająca, nie sposób odgadnąć kto zabił, jednak kiedy już intryga zostaje rozwiązana, rozczarowuje, Czegoś tu brakuje, a może po prostu wszystko wokół jest kolorowe jak serial w którym gra główna bohaterka, a życia po prostu okazuje się smutne i czarno białe?
Hubert Meyer nie jest bohaterem, którego da się od razu polubić, rozwodzi się, walcząc z byłą żoną stosuje chwyty poniżej pasa, pije, jest cyniczny, jest pracoholikiem. Ale w ostatecznym rozrachunku czytelnicy będą stać za nim murem, wierząc, że po raz kolejny przebrnie przez zawiłe zakamarki zbrodni i znajdzie winnego.
losar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,
Bardzo dobra powiesc kryminalna. Profiler Hubert Meyer probuje rozwiklac sprawe zabojstwa Niny Frank znanej aktorki i skandalistki. Podejrzanych jest wielu. Psycholog sledczy jednak rozwiaze sprawe. Polecam.
moonioz plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Czyta się lepiej niż inne książki tej autorki, w zasadzie po "Florystce" już miałam nie sięgać po kolejne pozycje, ale jeszcze dałam jedną szansę. Kompletnym nieporozumieniem są dla mnie ostatnie dwa rozdziały - kompletnie nie pojęłam o co chodzi, tak samo jak niejasna jest dla mnie (po co? skąd? dlaczego?) postać Kingi. Profilowanie to dziedzina mało znana i zbadana, ale Bonda nie robi jej chyba dobrej roboty.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Ciekawa historia , ale za dużo wątków pobocznych.
iwlin666 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Widać, że to początkujące pióro Katarzyny Bondy. Ciekawy kryminał, ale momentami zbyt przekombinowany. Jakaś próba wciągnięcia mistycyzmu. Przeczytałam, ale do końca do mnie nie przemówiła.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2016 roku,
Polubiłam Meyera i nie mogę wyjść z podziwu co do jego profesjonalizmu. Jednak ta książka ma dla mnie kilka minusów. Tytuły rozdziałów zdradzały odrobinkę za wiele, a akcja niekiedy robiła się mniej ciekawa. Hubert jednak nie pozwalał zostawić go samego i tak dotrwałam do końca. Podobało mi się to płynne przejście pomiędzy rozdziałami. Ostatnie zdanie jednego było jakoś powiązane z następnym działem, innymi wydarzeniami. Cóż poradzić... Muszę dokończyć cykl z Meyerem, tak wciąga. :) Ta część cyklu podobała mi się mniej niż "Tylko martwi nie kłamią" i moje szczęście, że po Martwych sięgnęłam wcześniej. Obawiam się, że Dziewiąta Runa mogłaby mnie niewystarczająco przekonać do zgłębiania losów naszego mądrego profilera :)
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Psycholog śledczy Hubert Meyer ma za zadanie stworzyć profil sadystycznego mordercy znanej w całej Polsce aktorki i modelki Niny Frank. Podczas śledztwa na jaw wychodzą liczne skandale i nałogi w jakie popadła aktorka. Poza tym Hubert odkryje wiele tajemnic z życia Niny, a także jej powiązania z wysoko postawionymi ludźmi biznesu i polityki. Gorąco polecam!
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Mam,Wyzwanie - 26 książek 2015,
Katarzyna Bonda to dla mnie jedna z lepszych polskich autorek, których książki miałam okazję czytać. Zaczęłam swoją przygodę z nią od "Pochłaniacza" i przepadłam. Postanowiłam poznać wszystkie jej powieści. Sprawa Niny Frank to pierwsza część z serii o profilerze Hubercie Mayerze. Jest to pozycja trochę słabsza od historii o Saszy Załuskiej z "Pochłaniacza" jednak nadal jest bardzo dobra. Po prostu był to debiut autorki. Główny bohater to tajemniczy mężczyzna, profiler policyjny, który całe życie podporządkował swojej pracy. Jednak jest najlepszy w swoim fachu i przy zabójstwie słynnej aktorki Niny Frank po prostu nie można się bez niego obejść. Oprócz ciekawego wątku kryminalnego, godne uwagi są również postacie drugo i trzecioplanowe. Bonda ma ten talent ciekawego przedstawienia właściwie każdej pojawiającej się na kartach powieści postaci. Moim ulubionym bohaterem był komendant policji, któremu pomagał Mayer oraz pani bibliotekarka, która również skrywała swoje tajemnice. Mimo bardzo dziwnego zakończenia, serdecznie polecam.
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka trzyma w napięciu nieustanie niemal od pierwszej strony do samego końca. Styl pani Bondy jest lekki i przyjemny, podział na krótkie rozdziały sprawia,że książkę czyta się szybko. Wstawki z pamiętnika Niny są ciekawym przerywnikiem w prowadzonym śledztwie.Nasz profiler jednak rozczarowuje. Kolejny śledczy, który nie ma życia prywatnego, bo kariera zawodowa go wciągnęła. Zdecydowanie wolałabym, by śledztwo prowadził Kula-poczciwy, troskliwy i zaangażowany można by powiedzieć, że platonicznie w śledztwo.
annazet5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Jakoś tak z przekory nie sięgałam po książki pani Katarzyny Bondy, bo wszędzie było jej za dużo - w TV, internecie i księgarni. Postanowiłam jednak sprawdzić, czym tak się zachwyca duża część Polaków i... przepadłam... Dołączyłam do grona Bondomaniaków! Świetna intryga, wartka akcja, nieoczekiwane zwroty akcji i moje zdenerwowanie na koniec, że Autorce udało się mnie tak doskonale oszukać! TAK, TAK, TAK dla Katarzyny Bondy!!! Polecam serdecznie! PS Czytam od razu "Tylko martwi nie kłamią" :)
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
Chyba pierwsza z cyklu historia z profilerem Hubertem Meyerem, którego postać nad wyraz mi się podoba i którego rozterki, praca a rodzina, nie są mi obce. Uważam ,że "Florystka", kolejny z tomów jest lepszy, ale początki bywają trudne...
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Miasteczko Twin Peaks zmiksowane z U Pana Boga za piecem. Kapitalny debiut Katarzyny Bondy, z profilerem w roli głównej. Jako wisienka na torcie, niesamowita literacka wolta w finale, która wywraca wszystko kompletnie do góry nogami i zapowiada wyjątkowy pisarski talent.
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Właśnie z wielką przyjemnością przeczytałem ,,Sprawę Niny Frank" Katarzyny Bonda.
I to w sumie powinno wystarczyć za recenzję - z wielką przyjemnością ;) Ale nie odmówię sobie jeszcze większej przyjemności i rozwinę wątek.
To była któraś z kolei pozycja z dorobku Katarzyny Bonda, którą przeczytałem.
Myślałem, że znam już Jej twórczość na tyle, że nie potrafi mnie niczym zaskoczyć. Myliłem się. Bardzo się myliłem.
Każda Jej książka, mimo że mieści się w określonej odmianie gatunkowej, jest inna i to diametralnie inna.
Ponownie mamy do czynienia z profilerem Hubertem Meyerem ale jakby trochę innym. Może dlatego, że książka, dla niezorientowanych dodam, że kryminał, napisana została w konwencji na poły humorystycznej , na poły magicznej. To połączenie thrillera psychologicznego z tradycyjnym kryminałem. W fabule Bondy dostrzegam każdorazowo w tle klimat z ,,Milczenia owiec" T. Harrisa ale tym razem przepleciony jakby dla kontrastu z ,,U Pana Boga za piecem". Klimat i atmosfera nadbużańskiej wsi z jej naczelnymi postaciami: podkomisarzem Eugeniuszem Kulą i popem Aleksandrem ,,Saszką" Koczukiem nieodmiennie przywołuje mi przed oczy komendanta posterunku i popa z ,,U Pana Boga za piecem". Nie wiem czy był to zabieg celowy, może tylko ja tak to odbieram. Do tego w powieści nie brak elementów magicznych, ezoterycznych, można by rzec nawet, że z pogranicza fantasy. To połączenie czy wymieszanie gatunków - muszę dodać w sposób niesłychanie umiejętny - przydało powieści dodatkowych walorów.
Jak zwykle u Bondy rozwinięta jest mocno warstwa psychologiczna, skomponowana w bardzo przemyślany a czasami przemyślny sposób
Kryminał ma to do siebie, że niespodzianka z reguły czeka nas na końcu. U Bondy niespodzianka czai się na każdej karcie i w każdym momencie czytelnik może być skonfrontowany z nową, nieoczekiwaną sytuacją. Ale nie martwcie się.... na końcu naprawdę czeka niespodzianka :)
Poziomka Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
agnieszkapolak Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kalola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gosinek Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
jusia Linia koment
Przeczytane:2015-11-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2015-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015 r.,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2008-09-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agamaxo Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów