Srebrne orły

Data wydania: 2016-10-13
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Srebrne orły

Powieść historyczna Teodora Parnickiego wydana w 1944 roku w Jerozolimie (wydanie w Polsce: Wrocław 1949). Utwór objęty był w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegał natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

Srebrne orły to druga powieść w dorobku Parnickiego, a zarazem jedna z najpopularniejszych, o czym zdecydował tematyczny związek z dziejami kształtowania się polskiej państwowości (Parnicki rzadko nawiązywał w swoich książkach do historii Polski) oraz fakt, że jest to utwór zbudowany dość tradycyjnie w porównaniu do późniejszych dokonań pisarza.

Parnicki wkroczył do literatury z programem odnowy powieści historycznej. Postulatowi maksymalnej wierności źródłom i opracowaniom naukowym towarzyszyła ambicja wykorzystania zdobyczy nowoczesnej prozy psychologicznej. W Srebrnych orłach dążenia te znalazły wyraz w samej konstrukcji utworu, przypominającej nieco Cudzoziemkę Kuncewiczowej. Ciągłe opowiadanie zastąpił montaż scen, opisywanych ze stosunkowo niewielkiego dystansu. Autor posłużył się trzecioosobową narracją personalną, główną postacią powieści czyniąc Arona, wychowanka papieża Sylwestra II, a później - opata klasztoru w Tyńcu za rządów Bolesława Chrobrego. Wydarzenia w roku 1015, poprzedzające wybuch kolejnej wojny Chrobrego z Cesarstwem, o których mowa w pierwszych i ostatnich rozdziałach, tworzą fabularną i narracyjną ramę.

Powieść została uznana przez krytykę za najwybitniejsze osiągnięcie wśród utworów podejmujących temat początków polskiej państwowości. Po odwilży 1956 zakaz cenzury cofnięto i do 1975 powieść miała 9 wydań.

Recenzja
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2016-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Wciąż powtarzam sobie pytanie: czy Teodor Parnicki to jedyny polski pisarz, autor powieści historycznych, którego warto czytać? Parnicki to wyzwanie, to sprawdzian zarówno z historii, jak i z polskości. Dlaczego tak uważam? Z dwu powodów.

Po pierwsze: historia. Parnicki w pasjonujący sposób przybliża nam początki państwa polskiego. I nie przybliża ich w sposób, który nazwę tu roboczo „rozrywkowym". Nie kokietuje dzielnymi rycerzami, legendami, długimi, powłóczystymi sukniami i opowieścią o pogańskich obyczajach

CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,