Opis ksiązki
Kup Teraz

Stangret jaśnie pani

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2012-07-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788389923820
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:danutka
"Stangret jaśnie pani" to historia życia pięknej, wytwornej kobiety i zakochanego w niej od pierwszego wejrzenia prostego chłopa. Historia namiętności i chłodu, odwagi i niewiary w przyszłość. Wszystko to rzucone na wyjątkowo plastycznie przedstawione tło najpierw wojny, później pełnej paradoksów powojennej rzeczywistości.

Czytelnik ma okazję poznać barwny świat polskiej wsi, bardzo odbiegający od zwyczajowych stereotypów - pełen namiętności, brutalności i bezwzględności.

Mimo wielu wątków i pulsujących życiem postaci, najważniejsza jest tytułowa para: zagubiona w nowej dla niej rzeczywistości piękna Olga i nieustępliwie dążący do spełnienia swej miłości Tymon.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Koniec II wojny, warszawiacy uciekają ze stolicy po powstaniu, szukają schronienia w okolicznych miejscowościach. Spokojny majątek ziemski zdaje się doskonałym azylem dla Olgi, żony polskiego lotnika walczącego w Anglii. Tam umęczona kobieta znajduje chwilę oddechu i spokój, którego potrzebowała po wypędzeniu z domu i śmierci matki, tam poznaje jaśnie panią, właścicielkę, która przyjmuje ją pod dach jako kuzynkę z Krakowa, i Tymona, stangreta z dwójką dzieci i dziadkiem pod opieką. Tam też zostaje po wojnie, układając sobie stabilne, pożyteczne życie jako nauczycielka w wiejskiej szkole.
Bardzo spokojna jak na te trudne czasy opowieść o rodzącej się miłości, o czekaniu na ukochanego i ukochaną, o wyborach, do których jesteśmy zmuszeni przez los, przeznaczenie czy ludzi. I o sile, którą dysponuje człowiek mimo trudności, sile do pokonywania przeszkód i dążeniu do wytyczonego celu. I jeszcze o tęsknocie, bezbrzeżnej i bolesnej, karmionej nadzieją do ostatka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów