Opis ksiązki
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła
Kup Teraz

Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo:
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9-788-375-0638-75
Liczba stron: 436
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Film jest okropnie płaski. Oglądałem go trzy dni temu, starałem się o nim zapomnieć i pozostało mi tylko ogólne wrażenie (?) Film przyjąłem bardzo źle,(...) to jest straszliwe. Tak wiceminister kultury Janusz Wilhelmi oceniał jedną z komedii reżysera najbardziej znienawidzonego przez władze PRL. Życie Stanisława Barei nie było łatwe. Zadbali o to cenzorzy, dyspozycyjni dziennikarze i ?życzliwi? koledzy po fachu, których drażniło przenikliwe spojrzenie, ostra ironia oraz status komedii, uznane
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015,Mam,
W miniony weekend po raz kolejny gościłem u siebie prezesa klubu Tęcza Ochódzkiego, cwaniaczka Dąbczaka ,,Jogibabu! Brawo Jasiu" i pomoc domową Marysię. Rzeczy, które wydawałoby się zna się już na pamięc, przy każdym kolejnym seansie rozbłyskają nowym blaskiem. Być może działa tu urok sławetnej reminiscencji tak pięknie zdefiniowanej przez inżyniera Mamonia, co to polskich filmów nie ogląda. Zdecydowanie jednak przeważa bezdyskusyjny geniusz mistrza krzywego zwierciadła jakim był nieodżałowany Stanisław Bareja. By ponownie sięgnąć po filmy z jego dorobku poniekąd zmusiła mnie lektura bardzo dobrej publikacji autorstwa Macieja Replewicza zatytułowana jakże celnie ,,Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła". Autor pokusił się o przedstawienie biografii reżysera w porządku chronologicznym, od dzieciństwa w cieniu wojny, poprzez lata spędzone w łódzkiej filmówce, aż po trudną drogę niezależnego twórcy. Draga to nie była łatwa, ponieważ gatunek, jaki uprawiał, szczególnie był pogardzany w czasach PRL-u. Nieustanne potyczki z cenzurą, z wrogością środowiska, niestety czasem też kolegów ze szkoły, zmaganie się z permanentnym niedoborem podstawowych rzeczy potrzebnych nie tylko twórcom, ale też zwykłym obywatelom tego absurdalnego ustroju, były codziennością, która stopniowo go wykańczała. I chociaż poległ fizycznie, przypłacając permanentny stres choroba serca i w końcu śmiercią, to jednak duchowy tryumf, którego dowodem jest jego wciąż żywa twórczość, jest bezdyskusyjny.
W publikacji Replewicza prócz skrupulatnie opisanej filmografii Barei, z mnóstwem przepysznych historii i dykteryjek towarzyszących powstawaniu poszczególnych produkcji, znajdziemy też bardzo obszerny materiał dotyczący projektów niezrealizowanych. Co jednak szczególnie cenne i przydatne podczas sensu dzieł powszechnie znanych i wciąż funkcjonujących w obiegu (starczy wspomnieć wyjątkowo częstą obecność ,,Misia" w ramówkach TV), to sceny i całe fragmenty filmów, które zostały poddane brutalnej i prymitywnej ingerencji urzędu cenzury. Wiele rzeczy udało się przemycić i zawdzięczać to możemy nie tylko determinacji samego mistrza, ale też grupy jego zaufanych współpracowników. Takie postaci jak Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym, Tadeusz Konwicki i czy nawet sam Andrzej Wajda, żywo dokładały swoje przysłowiowe pięć złotych i broniły wszelkimi dostępnymi środkami filmów, które w niedalekiej przyszłości miały zdobyć status kultowych. A że takimi się stały świadczą chociażby takie publikacje jak ,,Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła", która spokojnie można polecić zarówno gorącym jego wyznawcom, jaki i całkowitym laikom. Cóż, dla osób urodzonych po '89 roku rzeczywistość przedstawiona w filmach twórcy ,,Misia" może się wydać jeśli nie fantastyczna, to lekko zniekształcona. Dobrze więc, że jest okazja, by mogli dowiedzieć się, że w istocie mają do czynienia z co prawda podaną w komediowym stroju, ale jednak kroniką tamtych czasów.
break
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Poczet twórców motoryzacji
Rostocki Aleksander Marian
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Trzy oblicza przywództwa. Menedżer, artysta, kapłan
Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Jednominutowy przedsiębiorca
Ken Blanchard i Don Hutson oraz Ethan Willis
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Gucio uczy się sprzedawać
Frädrich Stefan
Okładka - Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Legendy Pomorza i Kaszub
Abramowicz Dorota
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów