Okładka książki - Stephanie Plum. Dziewczyny nie płaczą. Szczęśliwa siódemka

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Styl Evanovich sprawia, że jej książki odczytuje się jak kolejne odcinki dowcipnego serialu kryminalnego. Każda książka to osobna historia, którą można czytać niezależnie od pozostałych.

Żądna przygód babcia Mazurowa traci świeżo wyrobione prawo jazdy i zostaje porwana! Stephanie Plum ściga gangstera Eddiego DeChoocha – sprawa nie jest łatwa, musi prosić o pomoc Komandosa. Ten stawia warunek: spędzenie razem nocy!

"Przez większą część dzieciństwa moje aspiracje zawodowe były jasno sprecyzowane – chciałam zostać międzygalaktyczną księżniczką. Nie tyle zależało mi na rządzeniu hordami kosmitów, co bardzo chciałam mieć pelerynkę, seksowne buty i ekstra broń.

Zaszantażowałam, więc mojego udzielającego poręczeń kuzyna, by dał mi robotę łowcy nagród."

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-08-07, Przeczytałem,

Sercowa gorączka

Przez większą część dzieciństwa moje aspiracje zawodowe były jasno sprecyzowane - chciałam zostać międzygalaktyczną księżniczką. Nie tyle zależało mi na rządzeniu hordami kosmitów, co bardzo chciałam mieć pelerynkę, seksowne buty i ekstrabroń. Piękny początek Szczęśliwej siódemki, kolejnego tomu opowieści o seksownej windykatorce. Niezwykle optymistyczny. Dzięcięca wiara w lepsze jutro i w nieograniczone możliwości człowieka. Z tą księżniczką Stephanie Plum, bo to o niej mowa, nie wyszło, skończyło się tylko na krótkiem epizodzie pracy jako kupiec bielizny damskiej, a potem na złapaniu tak intratnej fuchy, jak agentka d/s windykacji poręczeń - aka: łowczyni nagród. Młoda, trwale niezamężna, ładna, skromna, wykształcona (skończona szkoła średnia), z wielkiego Grajdoła, zawsze bez forsy, zawsze spragniona seksu, czasami stęskniona odrobiny miłości i czułości. Do tego ironiczna i  czasami samokrytyczna. Amerykanka w trzecim pokoleniu, o włosko-węgierskich korzeniach.

Stephanie musi często zadowalać się mało interesującymi (tzn. mniej dochodowymi) zleceniami, czymś w rodzaju resztek z pańskiego stołu. Tym razem czeka na nią jednak kupa forsy - całe pięć tysięcy. Wystarczy tylko złapać Eddiego DeChoocha, który jest stary, niedowidzi, zabija ludzi i umawia się z babcią Mazurową. Czy kogoś zdziwi to, że próbując złapać staruszka, Stefa znajdzie trupa w stanie szybko postępującego rozkładu? Policja z Trenton się nie dziwi, wszak od ostatniego odkrycia martwego po śmierci przez Plum upłynął już miesiąc czasu. Przyroda nie znosi tak dogłębnej pustki. Jak to w przypadku naszej bohaterki bywa, prosta, oczywista sprawa staje się początkiem wielostronicowej opowieści i zagmatwanej fabuły. Usiłowania windykatorki kończą się nieustannym fiaskiem, a Eddie wymyka się z jej rąk ze żwawością, której życzyłby wszystkim emerytom i rencistom orzecznik ZUS-u. Niektórych rzeczy możemy być jednak pewni: zabawa nie zakończy się nagle w prosty i bezproblemowy sposób. Po Stephanie Plum można spodziewać się tego, co zwykle wiąże się z nią, jej znajomymi i rodziną: slapstickowych scen; wisielczego humoru; sympatycznych gangsterów; myśli krążących wokół seksu, miłości i seksu; niekończących się perypetii sercowych i zawodowych upartej łowczyni nagród w szpilkach.

Janet Evanovich stawia na sprawdzone wzorce. Steph, babcia Mazurowa i cała reszta dziwaków z Trenton bawią zatem czytelnika tak, jak zostaliśmy już do tego przyzwyczajeni. Pojawiają się nowe postaci, jednak główny ciężar spoczywa na barkach znanych już nam liderów. Na swój sposób cykl historii z życia romantycznej windykatorki przypomina serial-kreskówkę. Dużo tu absurdu, pastiszu, odrealnienia, mocnych kolorów i przerysowania. Mało zwykłego, szarego, brutalnego życia. I to chyba właśnie sprawia, że Plum ma tylu wielbicieli, w przeciwieństwie do nagradzanych, uznanych „dzieł”, których nie czyta prawie nikt poza jurorami wybitnych nagród. Stephanie jest nieskomplikowana, choć ma naturalny dar komplikowania wszystkiego, z czym się zetknie. Niektórym Czytelniczkom być może spodoba się kierunek rozwoju wątku romantycznego, choć jego zakończenie w tym tomie wielu chyba zaskoczy.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52książki/2015,
Nic nowego - schemat ten sam co w poprzednich tomach - Stephanie ma przyprowadzić niegroźnego NS-a, który okazuje się człowiekiem zdesperowanym, groźnym i cwanym. Sprawa komplikuje się jednak do tego stopnia, że z pomocą pannie Plum musi przyjść Komandos. Wynagrodzeniem za tę przysługę ma być wspólnie spędzona noc. Propozycja ta jest tym bardziej kłopotliwa, że zazdrosny Morelli stał się narzeczonym, a rodzina planuje obojgu ślub. Jakby tego było mało do domu wraca perfekcyjna starsza siostra, babcia Mazurowa zostaje porwana. Umiejętnościami komplikowania sobie życia Stephanie mogłaby obdarzyć kilka osób. Zakończenie??? Nic tylko sięgać po kolejny tom
Avatar użytkownika - drakusia
drakusia
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 52,
uwielbiam Stephanie mogę czytac o niej w kółko, idealna książka na chandrę pełno smiechu i nigdy nie spodziewam się co tak naprawde obmysli w tej swojej głowie supeeeeeer
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Coraz więcej abstrakcyjnych przygód Śliwki. Wszystko kręci się wokół niej i wszyscy ją uwielbiają. Trochę za bardzo robi się to przesłodzone. Nawet Komandos staje się podobny do Morellego, zamiast się od niego różnić. Wolałabym, żeby więcej było skupiania się na wątku kryminalnym, bo ten zostaje już kompletnie odsuwany na bok i zajmuje może raptem 30 stron.
Avatar użytkownika - gertruda25
Przeczytane:2013-08-07, Przeczytałem,
Złośliwa trzynastka
Janet Evanovich0
Okładka ksiązki - Złośliwa trzynastka

Janet Evanovich jest jedną z najlepiej zarabiających pisarek Ameryki. Jej kryminały przetłumaczono na 27 języków, a każdy kolejny trafia w USA na listy...

Stephanie Plum. Dziesięć kawałków
Janet Evanovich0
Okładka ksiązki - Stephanie Plum. Dziesięć kawałków

Książki o Stephanie Plum są jak kolejne odcinki dobrego serialu – śmieszne i wciągające. Każda kolejna to inna historia oraz nowe przygody dziewczyny...