Opis ksiązki
Kup Teraz

Stowarzyszenie umarłych poetów

Ocena ( 18 osób )
5.2
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-07-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375109306
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Stowarzyszenie umarłych poetów
Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams.

N. H. Kleinbaum, absolwentka Medill School of Journalism przy Northwestern University, była dziennikarką i redaktorką. Pisze powieści na podstawie znanych scenariuszy filmowych.

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i... nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień - to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, "Stowarzyszeniu umarłych poetów". Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams.
Recenzja
asza Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,

Poeci kojarzą się najczęściej z niedbale ubranymi, zamyślonymi i wiecznie milczącymi ludźmi. I nie wiadomo, co takiego w tej poezji jest, że z miłości do niej są oni w stanie poświęcić wszystko: dobre imię, atrakcyjny wygląd, spełnioną miłość i życie w dostatku. W dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić takie poświęcenie. Ludzie są do bólu racjonalni i nie wiedzą, że bez przerwy mijają się z czymś tak z pozoru małym - z wielką poezją. Wystarczy jednak odpowiednia osoba, aby zarazić innych pasją i miłością do słowa. Doświadczyli tego uczniowie Akademii Weltona

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hug_me plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Moim kolejnym spotkaniem z książką było ,,Stowarzyszenie umarłych poetów" autorstwa Nancy H. Kleinbaum. Po raz pierwszy jej fragmenty poznałam na lekcjach języka polskiego i ogromnie mnie zaciekawiły. Chcąc nie chcąc, wypożyczyłam lekturę i od razu zabrałam się do czytania.
Od samego początku wyobrażałam sobie różne opcje zakończenia historii Neila, jednak ta, którą opowiedziała autorka, ani przez moment nie przeszła mi przez myśl. Była ona szalenie nieprzewidywalna, ale równie odważna, i przez jakiś czas trudno było mi w nią uwierzyć. Nie zmienia to faktu, że takowe zakończenie fabuły bardzo mi się spodobało i ogólnie poszło tej książce na plus.
Neil swoim charakterem od razu przypadł mi do gustu. To, jak potrafił cieszyć się z pozornie nieistotnych rzeczy oraz jak przeciwstawiał się rodzicom... Ale był też zagubiony co chodzi o swojego tatę. Chciał, żeby ojciec go podziwiał, jednak tak się nie stało, co doprowadziło do takiego a nie innego zakończenia. Na uwagę zasługuję tutaj także pan Keating, nauczyciel angielskiego. Spodobały mi się jego metody nauczania i muszę przyznać, że bardzo często próbuję teraz patrzeć na sytuację z różnych perspektyw.
Pozycja ta warta jest przeczytania również ze względu na problemy jakie porusza. Przemoc psychiczna, brak uwagi ze strony rodziców, wyścig za ocenami, miłość, przyjaźń, a także głębsze spojrzenie na literaturę. Tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów wiele wniosło do życia bohaterów. Sprawiło, że mimo wszystko podjęli takie decyzje, czasem błędne, jednak wydaje mi się, że zadośćuczynione w późniejszych momentach.
Uważam, że książka godna jest polecenia innym czytelnikom. Chociażby ze względu na opisaną piękną przyjaźń, którą wzmocniła i utrwaliła przepiękna poezja. Za którą warto czasem się poświęcić.
Jedrulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,Mam,

Jeśli nie lubicie poezji lub nie mieliście dotychczas chęci by po nią sięgnąć prawdopodobnie zrobicie to po lekturze tej powieści ...


Z ręką na sercu przyznaję, iż to jedna z moich ulubionych książek. Czytałam ją stawając w bibliotecznej kolejce parokrotnie.
W końcu zakupiłam swój egzemplarz, który na stałe zagościł przy moim łóżku. Wkrótce dołączył do niej tom poezji Walt'a Whitman'a.
To właśnie zasługa tej powieści...


Rzadko zdarza mi się czytać książkę po lekturze filmu, dodatkowo książkę, która oparta jest na filmowym scenariuszu, od czego wręcz stronię ... W tym przypadku jednak uległam. Trudno jednak było czytać nie widząc przed oczami Robin'a Williams'a, Ethan'a Hawke czy Josh'a Charles'a. Moja wyobraźnia nie miała pola do popisu, jednak nie miałam nic przeciw tym obrazom, gdyż film całkowicie mą wyobraźnię zaspokoił.
Z przyjemnością wręcz wracałam do Robin'a Williams'a stojącego na biurku, tajemnych spotkań w jaskini czy kreacji Roberta S. Leonard'a jako Puka ze "Snu Nocy Letniej".


To opowieść z przesłaniem. Lekcje życia można czerpać z niej garściami...
Na pierwszy plan wysuwają się marzenia, pasje i plany na przyszłość młodych ludzi uczęszczających do Akademii Weltona.
Marzenia te jednak są jak to w życiu bywa tłamszone są przez ambicje rodziców, zapatrzonych w swoje potrzeby, które nie mają nic wspólnego z potrzebami ich dzieci.
Takie postawy, nie trudno się domyśleć, doprowadzają do tragedii.


Pojawia się jednak w postać Pana Keatinga, "uwalniacza marzeń", który stara się wskazywać młodym ludziom drogę życia, próbując odpowiedzieć na pytanie "jak żyć?"
nie opierając się na zatwardziałych regułach i zakazach, ale poprzez szukanie w sobie pragnień, miłości, pasji pokazuje inne drogi dla zrozumienia otaczającego ich świata.
Szukając piękna w każdym aspekcie życia posługuje się poezją, której nie sposób nie chłonąć ...


Kontrast między metodami nauczania nowego nauczyciela a starszymi belframi staje się jednak przeszkodą, której nie potrafią zaakceptować.
Mimo tego, iż scenariusz do filmu powstał ponad 25 lat temu problem poruszony w książce nadal jest na czasie.


Przesłanie tej książki jest ponadczasowe: wiara w siebie, w swą wyjątkowość i swoje możliwości:"/.../ w człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym. Za wszelką cenę musicie jednak zaufać tym cząstkom swojej osobowości, które wyróżniają was spośród innych i sprawiają, że jesteście niepowtarzalni.
Nawet jeśli wyróżniająca was cecha jest dziwna czy nie akceptowana /.../".Nie mają łatwego życia wśród współpracowników nauczyciele, którzy wśród uczniów zyskali autorytet (nie poprzez postrach jednak) i ogromną sympatię.
Podobnie uczniowie, wielu z nich maszeruje do szkoły ze ściśniętym gardłem, obawiając się nadchodzącej konfrontacji z kartkówką czy słabszą oceną. Próbując zaspokoić ambicje rodziców wpadają w poczucie beznadziei... Poszukują swego miejsca podobnie jak chłopcy z Akademii."Miejsca, w którym mogą stać się tacy, jacy nie byli wcześniej nawet w marzeniach"To książka, która skłania do przemyśleń. Polecam gorąco.


"Śmianie, łkanie, much łapanie, ogryzanie bełkotanie, trzeba więcej być... Krzyk chaosu, sen chaosu, wrzask i lot podniebny, trzeba więcej być! Trzeba więcej być!"


 


 

Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
O Captain my Captain! Książka jest cudowna. Mi udało się ją przeczytać na raz, zaczęłam w tramwaju, skończyłam na zajęciach. Po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Wywołuje bardzo silne emocje - cieszyłam się razem z bohaterami i razem z nimi płakałam. Poza tym, w książce zostały poruszone bardzo ważne zagadnienia. Jeszcze trzy lata temu sama przed obliczem problemu przeciwstawienia się rodzicom co do wyboru kierunku studiów i w ostateczności, nie poszłam tam, gdzie oni zaplanowali, lecz tam gdzie sama chciałam. Na szczęście nie są aż tak stanowczy jak był ojciec Neila, w kwestii układania mi przyszłości. Jak widać tematyka dział ciągle jest jeszcze aktualna i myślę że zawsze będzie, bo zawsze znajdą się ludzie mający pasję i tacy, którzy tej pasji nie będą szanować.
Katarzyna78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
O kapitanie mój, kapitanie! Uwielbiam Cię!
Ponownie powróciłam do tej lektury. Ponownie pochłonęłam ją w kilka godzin. Kilkakrotnie oglądałam film, ale książka daje mi jeszcze więcej wrażeń.
Myślę, że dla belfrów jak i dla uczniów to lektura obowiązkowa - ponadto zdecydowanie do kilkakrotnego czytania.
"Moi drodzy żacy, w człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowanym. Za wszelką cenę musicie jednak zaufać tym cząstkom swojej osobowości, które wyróżniają was spośród innych i sprawiają, że jesteście niepowtarzalni. Nawet jeśli wyróżniająca was cecha jest dziwna czy nieakceptowana."
Mieć choć mały pierwiastek Johna Keatinga w sobie ... Cały czas się staram :) Rewelacyjna lektura. Polecam.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Filmu nie widziałem ale powieść wspaniała! " - Zawsze uważałem, że kształcenie polega na tym, by uczyć prawa do własnego zdania - powiedział Keating. Nolan zaśmiał się z cicha. - W ich wieku? - rzucił ironicznie. - Własne zdanie? To niemożliwe. Tradycja, John! Dyscyplina! - z wyższością poklepał Keatinga po ramieniu. - Przygotuj ich do college'u. Reszty nauczy ich życie." Ten fragment świetnie oddaje przepaść pomiędzy tym czego chciał nauczać Keating a zasadami obowiązującymi w szkole. Genialna była też lekcja gdy Keating uczył ich jak pisać analizy z nieprzeczytanych lektur. Myślę, że obecnie w dobie Internetu (gdzie wszystko można sprawdzić) takie coś by nie przeszło ale kiedyś czemu nie. Powieść momentami zaskakująca ale przede wszystkim bardzo smutna albo (jak mawiał Keating) lepiej zastąpić ją słowem przygnębiająca.
maciejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka przeczytana przez mnie w nastoletnich czasach. A jednak do dziś żywa w mej pamięci. Emocje, wzruszenia i "współodczuwanie", które towarzyszyło mi wówczas dziś przekłada się na dorosłą weryfikację przemawiających w książce prawd. Honor, tradycja - to z pewnością cenne wartości, ale dopiero wolność, możliwość twórczego wyrażania swoich uczuć i pragnień, poszukiwania w sobie i wokół siebie, bez sztywnych zasad i ograniczeń - to prawdziwy smak życia. Polecam gorąco. To jedna z pozycji, którą muszę polecić mojemu dorastającemu synowi. Wychowany w ponowoczesnym świecie, z jego konsumpcjonizmem i wirtualizacją życia, a jednak coś mi mówi, że pasowałby do Stowarzyszenia Umarłych Poetów...
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,FAVORI,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
olalexis13 Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
hrysia Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015r,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2011-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1999-04-14, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Martina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
izus90 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów