Strażniczka kłamstwa

„Aż nie chce się wierzyć, że to mężczyzna napisał tak głęboką, tak bogatą psychologicznie powieść o kobiecie”. AMAZON Jak daleko się posunie, żeby ocalić niewiernego męża? Alice ma doskonałe życie: ukochaną pracę, udane dzieci, wspaniałego męża. Utalentowana malarka ma obsesję na punkcie prawdy i niezwykły dar uchwycenia jej na portretach. I zawsze wierzy swojemu instynktowi. I wie, że wyszła za mąż za dobrego człowieka. Aż do pewnej nocy, gdy mąż nie wraca do domu… Był na przyjęciu, za dużo wypił, nic nie pamięta. A kobieta, która była na imprezie, kilka dni potem nie żyje… W chwili słabości Alice przyrzeka sobie, że będzie wspierała męża, aby odsunąć od niego wszelkie podejrzenia. Ale kiedy prawda wychodzi na jaw, Alice zaczyna wątpić, czy zdoła wierzyć mężowi, utrzymać jego sekret i z tym żyć. Jakie konsekwencje będzie to miało dla jej rodziny, jej dzieci? Czy tak samo naznaczy ich życie, jak ją naznaczyło kłamstwo matki? Szaleństwo wątpliwości i niemożliwych wyborów w imię miłości, rodziny, przyszłości, zawiedzie Alice do zupełnie nieoczekiwanego obłędnego końca. Każdy wybór jest zły. I każdy prowadzi do tragedii… „Perfekcyjny i niepokojący portret tego, jak prawda może ranić i jak kłamstwa mogą niszczyć. Lecz czasem po prostu nie ma dobrego wyboru...” GOODREADS „Strażniczka kłamstwa to thriller. Lecz jaki thriller? O zbrodni? O tajemnicy? O rodzinie, o skomplikowanych związkach i uczuciach, o dramatycznych decyzjach? Ma tyle niuansów, że każdy będzie go odczytywał po swojemu”. GOODREADS T.A. COTTERELL pracował w londyńskim City, potem jako niezależny dziennikarz pisywał artykuły do „The Telegraph” i „The Spectator”, obecnie jest pisarzem i redaktorem w firmie reaserczerskiej. Jego debiutancki thriller Strażniczka kłamstwa to jeden z wiodących tytułów 2017 roku jednego z największych światowych wydawców. Na jego podstawie telewizja brytyjska realizuje serial.

Informacje dodatkowe o Strażniczka kłamstwa:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2017-06-08
ISBN: 978-83-241-6333-5
Tytuł oryginału: What Alice Knew

Kup książkę Strażniczka kłamstwa

Strażniczka kłamstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-08-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"A ponieważ nic nie było wiadomo, nie było żadnego tropu, nie było aresztowań, mało ważna historia stała się historią z pierwszych stron (gazet), karmiąc się sama sobą w niekończącej się pętli."

Ciekawy thriller, angażuje uwagę, wyzwala emocje, oddziałuje na wyobraźnię, ale nie poprzez krwawe sceny, lecz wątki psychologiczne przedstawione z wrażliwością, bezpośredniością i szczegółowością. Obserwujemy jak zatrważająca tajemnica zmienia osobowość człowieka, wytrąca z rąk poczucie bezpieczeństwa, demoluje rodzinne szczęście, niszczy zaufanie, nie pozwala o sobie zapomnieć. Krok po kroku osłabia zażyłe relacje, nadaje im ciemne barwy, ściąga w mroczną stronę. A może wieloletnia bliskość między partnerami, wsparta wiarą w siłę miłości, bezgraniczną ufnością, prawdziwym szczęściem, są w stanie przeciwstawić się zagrożeniu, które zawisło między małżonkami?

Autor z niezwykłą lekkością zaplata intrygujące elementy opowieści. Poprzez przekonujące odmalowywanie emocji, rozterek, wątpliwości i niepewności głównej bohaterki, sprawia, że intensywnie uczestniczymy w jej komplikującym się coraz bardziej życiu. Odsłania słabości i atuty skomplikowanej natury człowieka, nakłania do wejścia na ścieżkę etycznych odniesień, brania odpowiedzialności za dokonane czyny. Kwestia wyszukiwania wymówek, wykrętów, dogodnych pretekstów, aby uzasadnić konkretne postawy, choć kłócą się one z przyjętymi wcześniej wartościami moralnymi. Wewnętrzne rozdarcie między tym, co słuszne i logiczne, a tym, co fałszywie właściwe i pozornie usprawiedliwione. Jak długo można toczyć taką walkę, codziennie tracić fragment własnej duszy, powoli zanikać w coraz szybszym wirze wyrzutów sumienia, poczucia winy i tworzonych iluzji? Czyż nie jest ona z góry skazana na klęskę?

Uznana portrecistka, Alice Sheahan, prowadzi bardzo udane życie zawodowe i prywatne. Wymarzona praca, pozwalająca się realizować artystycznie, ukochany mąż będący stabilnym filarem rodziny, radosne dzieciństwo ich dwójki dzieci, a także bardzo dobra sytuacja finansowa. Edward, ceniony i oddany pracy położnik, jednego dnia znacząco wymyka się ze standardów dotychczasowego życia, uczestniczy w imprezie, której groźne i mrocznie wydźwięki przenikają w każdy aspekt życia rodziny. Od tamtych wydarzeń jedynym sposobem na przetrwanie rodziny wydaje się być prowadzenie podwójnego życia, koncentracja na praktycznych skutkach, zaprzeczanie faktom, mnożenie kłamstw, oszukiwanie samych siebie. Jednak czy faktycznie można wtedy mówić o sprawowaniu jakiejkolwiek kontroli nad własnym życiem?

Interesująca przygoda czytelnicza, porywająco wciąga w analizę istoty małżeństwa, zapewnia kilka godzin udanego spotkania z książką, skłania do refleksji. Wciąż zastanawiam się, dlaczego takie właśnie zakończenie zaproponował autor, z jednej strony kłóci się ono z intuicyjnym odbiorem instynktu przetrwania, a z drugiej strony frapująco wzmacnia opowiadaną historię, osobowość kluczowej postaci, obraz jej pogubienia i zapętlenia, a może wręcz odwrotnie siły i wytrwałości. Mnie finałowa odsłona fabuły nie do końca przekonała, tak jakby to naprawdę nie był jeszcze koniec, a kolejny niejednoznaczny etap na drodze ku wyzwoleniu, uwolnieniu prawdy i triumfu sprawiedliwości. Ale to już trzeba samemu poukładać i snuć przypuszczenia.

bookendorfina.pl