Opis ksiązki
Kup Teraz

Studnia życzeń

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7469-094-1
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W domu odziedziczonym po babce Rozalii Hanka odkrywa ślad tajemnicy rodzinnej, która kryje również sekret jej własnego pochodzenia. Dzięki przyjaciółce babci poznaje powikłane przez historię, ludzi i osobiste wybory losy kobiet ze swojej rodziny. Nagle postrzega siebie i własne życie z zupełnie innej perspektywy, w rodzinnej kobiecej sadze odnajduje źródło swej mocy. Uświadamia sobie, że nie może dłużej pielęgnować żalu do świata o to, że została młodą wdową, nie może czepiać się życia nastoletniego syna, własne zawieszając na kołku. Nie ona jedna musiała znaleźć w sobie samej wiarę i nadzieję. Nie ona jedna musiała ryzykować, by wyjść naprzeciw miłości, o której nigdy przecież nie wiadomo, czy uskrzydli, czy przygnie do ziemi. Hanka odkrywa wreszcie, że tym, którzy niczego nie chcą, świat nie daje nic. Trzeba więc o siebie walczyć.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:

Mam w tej chwili trzy książki Katarzyny Leżeńskiej, dwie są moje już od jakiegoś czasu, na skutek wymiany  zwanej "przewietrzanie biblioteczki" zorganizowanej  w moim miasteczku przez szkołę, a jedna jest wygraną w konkursie u pewnej Ani, ale o tym jeszcze napiszę szerzej, przy okazji recenzji owej lektury. Wcześniej z autorką nie miałam styczności, nie czytałam niczego, co wyszło spod jej pióra. 


"Studnia życzeń" to opowieść o Hance, wdowie od wielu lat, która ma syna, rodziców, przyjaciółkę Dominikę. Z tą ostatnią wyjeżdża do Wiednia, by chwilkę odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o wszystkim. Umiera jednak  jej babcia i kobieta po pogrzebie jedzie do rodzinnego miasteczka swoich przodków, by odkryć rodzinną tajemnicę. 


Okazuje się, że osoba, która jest naszkicowana przez autorkę "Studni..." jako kobieta egoistyczna, myśląca tylko i wyłącznie o sobie, nie licząca się nigdy z innymi "dostała od życia tak bardzo w kość", tak wiele krzywdy, że nie potrafiła sobie z tym poradzić. 


Tytułowa studnia nie spełniła swojej roli,  nie pomogła w uzyskaniu szczęścia,  zabrała za to ze sobą całą radość życia pewnej młodziutkiej, wchodzącej w dorosłość dziewczyny. Nigdy już jej oczy nie błyszczały blaskiem zakochanej panienki, patrzącej w przyszłość z zaufaniem. 


Hanka z kolei od wielu już lat jest sama, nie dopuszcza do siebie nikogo, nie próbuje wyjść ze swej skorupy, nie cieszy się życiem, nie jest otwarta na miłość, a szkoda. Mogłaby przecież jeszcze kogoś pokochać, znaleźć kogoś, kto chodziłby z nią na spacery, zasypiałby obok niej i budził się widząc jej twarz. Los nieoczekiwanie daje jej szansę, a przyjaciółka popycha ją w stronę szczęścia. Przy okazji życie samej  Dominiki obraca się o sto osiemdziesiąt stopni!


Książka uczy nas tego, że zawsze warto mieć nadzieję, że mamy prawo do radości, do pogodnego życia, do spełniania marzeń. 


Opisane w "Studni życzeń" wydarzenia ciągną się między terażniejszością, a przeszłością, dzięki której można wiele zrozumieć i wyciągnąć wnioski, nie osądzać innych przed poznaniem całej historii, wszystkich sytuacji. Zawsze trzeba liczyć się z uczuciami innych, nie myśleć tylko i wyłącznie o samym sobie, bo nie jesteśmy przecież na świecie tylko i wyłącznie my. Bardzo podobają mi się wplecione w książkę lata wojenne, mogłyby być trochę bardziej nam przybliżone, ponieważ jest to czas w historii, który najbardziej mnie ciekawi i interesuje. Ciekawa jestem, co czuli bohaterowie w tych okrutnych latach wojny, jak sobie radzili, co myśleli? 


Polecam i jak najszybciej, z wielkim entuzjazmem, zabiorę się za kolejną książkę tej autorki, gdyż podoba mi się jej dar obserwacji otaczającej rzeczywistości, sposób, w jaki opisuje swoje spostrzeżenia. 


Cytaty:


"Poczucie osierocenia nie ma (...) wieku."


"Pogrzeb to jedna z tych nielicznych już rodzinnych uroczystości, która potrafi na tyle wytrącić z codziennej rutyny bliższych i dalszych krewnych, by spotkali się i naprawdę dostrzegli wzajemnie. Wokół trumny milkną rozmowy, ale parę metrów dalej ci, którym zazwyczaj nie chce się nawet zadzwonić z życzeniami noworocznymi, w zdumieniu stwierdzają, że może nie cała rodzina to kupa zgredów i nudziarzy. "


"Nikt nigdy nie ma pewności. Nawet jeśli twierdzi, że ma, to tak naprawdę ma tylko nadzieję."


 


Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2006-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Studnia życzeń" to literatura tzw. kobieca i opowiada przede wszystkim o kobietach. Jest piękną powieścią, zawierającą elementy życia współczesnej matki, jej relacji z nastoletnim synem i resztą rodziny, a najważniejsze: relacji z samą sobą. W ciekawy, pasjonujący sposób odkrywa to, co jest istotne w jej życiu. Pomaga w tym rozwikłanie rodzinnej tajemnicy. Wraz z główną bohaterką Czytelniczka może przemierzać i odległość, i czas. Może się wydawać, że to treść jedna z wielu, ale właśnie ta powieść obyczajowa pasjonuje opowiadaną przez siebie historią.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów