Syrenka

Tom 6 cyklu Saga o Fjällbace

Szósta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka! W Fjällbacka w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego - pisarz Christian Thydell - nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Christian, który lada chwila ma odnieść sukces dzięki swej nowej powieści "Syrenka", dostaje kolejną pogróżkę podczas przyjęcia z okazji debiutu książki. Załamuje się i pokazuje listy Erice Falck, która pomagała mu przy pisaniu powieści. Christian próbuje bagatelizować problem i nie chce kontaktować się z policją, ale Erika wsuwa jeden z listów do torebki i pokazuje go Patrikowi. Od dawna podejrzewała, że Christiana coś gryzie i martwi się, że coś może mu się stać. Patrik dostrzega zaś, w jakim niebezpieczeństwie jest Christian. Kiedy znalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, policja doszukuje się wspólnego wątku, a tropy prowadzą w przeszłość... "Syrenka" (Sjöjungfrun) to szósta książka w niezwykle popularnej serii Camilli Läckberg o Patricku Hedströmie i Erice Falck z miejscowości Fjällbacka. Do tej pory sprzedało się 2 mln książek z tej serii, a w 2006 r. Camilla otrzymała nagrodę Literatury Popularnej. Po sukcesie poprzednich powieści Camilli Läckberg jej "Syrenka" stała się z miejsca przebojem lata. Wydana w maju 2008 r. książka już w czerwcu i w lipcu weszła na pierwsze miejsce szwedzkiej listy bestsellerów. Książka sprzedała się w około 500 tys. egzemplarzy, a dzięki emocjonującemu zakończeniu Camilla sprawiła, że czytelnicy zapamiętają tę lekturę na długo. [Wydawnictwo Czarna Owca, 2011]

Informacje dodatkowe o Syrenka:

Kup książkę Syrenka

Syrenka - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,

Biblijna sprawiedliwość

Królowa jest tylko jedna. Tak przynajmniej twierdzą niektóre gwiazdy i gwiazdki popkultury. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo dla mnie jest ich więcej. Z całą pewnością do pocztu królewskiego zaliczam skandynawskie pisarki powieści kryminalnych, z Camillą Lackberg na czele. Jej kryminały czytam i słucham z wypiekami na policzkach i czole, nerwowo zacierając ręce.

„Syrenka” jest szóstą częścią kryminalnego cyklu o miejscowości Fjallbaka, z Patrikiem Hedströmem i Ericą Falck w rolach głównych.

Przed Patrikiem i policjantami z Fjalbakki staje nie lada zadanie. Poszukują oni mężczyzny, który zniknął z domu, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Jakiś czas później odnalezione zostaje jego ciało i wszystko wskazuje na to, że jego śmierć nie nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku a w wyniku morderstwa. Sprawa robi się jeszcze bardziej niebezpieczna i złożona, kiedy jeden z przyjaciół zamordowanego zaczyna otrzymywać listy z pogróżkami. Jasne staje się, że zarówno za morderstwem jak i groźbami stoi jedna i ta sama osoba, która pragnie wymierzyć mężczyznom biblijną wręcz sprawiedliwość. Z czasem krąg osób z listy niebezpiecznego szantażysty rośnie, wzbudzając u swoich ofiar prawdziwe przerażenie. Jednocześnie, ku wielkiemu zaskoczeniu policji (i czytelnika) ofiary chronią potencjalnego sprawcę, godząc się na swój los. Cała sprawa zaś kręci się wokół książki „Syrenka”, która wyszła spod pióra jednego z szantażowanych mężczyzn, Christiana Thydella. Jaki związek ma tytułowa Syrenka z morderstwami, wysłuchajcie w porywającej książce Camilli Lackberg.

Lackberg stworzyła porywającą intrygę, zagmatwaną, paraliżującą, z obezwładniającym czytelnika / słuchacza zakończeniem. Akcja jest wielowymiarowa, a autorka zadbała o to, by wprowadzić mnóstwo wątków, sytuacji i postaci, które ubarwiają powieść. Początkowo trudno jest połączyć w logiczną całość informacje, którymi zasypuje odbiorców autorka. Z czasem jednak, kiedy informacji zdobywa się coraz więcej, śledztwo (także to prowadzone przez słuchacza, czy czytelnika) powoli i systematycznie posuwa się do przodu, a poszczególne elementy trudnej sprawy zaczynają do siebie pasować.

Camilli Lackberg udało się napisać powieść niezwykłą. Dla mnie niezwykłą podwójnie, bo pomijając rewelacyjny wątek kryminalny, książka nabrała jeszcze innego wymiaru. Po moich dwóch niedawnych ciążach, postać ciężarnej Eriki stała mi się szczególnie bliska, zwłaszcza kiedy słuchałam o jej odczuciach, tak bardzo podobnych do tych, które sama przeżywałam, podobnie zresztą jak wiele innych kobiet... Lackberg jest mistrzynią oddawania emocji kobiecych, szczególnie tych pań, które borykają się z silnym działaniem hormonów. Wyrozumiała, ale i prześmiewcza, a fragmentów o opiece nad niemowlakami nie powstydziłaby się sama ekipa Monty Pythona.

Na „Syrenkę” pokusiłam się w wersji audio. Interpretację kryminału powierzono popularnemu aktorowi, Marcinowi Perchuciowi. W swoim dorobku poza mnóstwem ról filmowych i teatralnych, aktor ma bogatą kolekcję ról dubbingowych. I doświadczenie to widać, słychać i czuć, jak śpiewał klasyk. Aktor dobrze moduluje głosem, wcielając się co rusz w inną postać. Robi to bardzo sugestywnie, zawodowo. A przy okazji udało mu się uniknąć przesady, zachowując przy tym naturalność. Bardzo dobra robota, dzięki czemu „Syrenki” słucha się świetnie.

Zachęcam zatem do wysłuchania „Syrenki” Camilli Lackberg czytanej przez Marcina Perchucia. Odkryjcie bolesną przeszłość odciskającą piętno na teraźniejszości bohaterów. Dajcie ponieść się prozie autorki, która zaskoczy was w niejednym miejscu i niejedną sytuacją tak, że często zastanawiać się będziecie, czy czasem bohaterowie nie mają do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi. Poznajcie prawdziwą, biblijną sprawiedliwość, oko za oko ząb za ząb. Dowiedzcie się także, jak wielkie piętno odcisnąć może przeszłość na ludzkim życiu, wysłuchując historii zazdrosnego grubasa...Poznajcie bulwersujące szczegóły tej przerażającej historii, stając się tym samym zagorzałymi fanami Camilli Lackberg, o ile jeszcze nimi nie jesteście. A przy okazji dajcie namówić się do wysłuchania audiobooka, bo w tej interpretacji naprawdę warto.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017 - 100 książek ,
Czyta się super, fabuła jest bardzo wciągająca. Troszkę wydaje się pogmatwana, bo wiele dzieje się równocześnie i jest opisywane z punktu widzenia danego bohatera, a do tego przeplata się to z fragmentami wydarzeń/wspomnień z odległych lat, które też nie idą chronologicznie. Jak zwykle u autorki, właśnie w tych dawnych sprawach należy szukać rozwiązania zagadki. Jednak odłożyłam ją z pewnym niedosytem ponieważ osoby, moim zdaniem zasługujące na ognie piekielne, nie zostały uśmiercone... a powinny... ;-)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-05-10, Mam, czytam regularnie w 2016 roku,
W porównaniu do pozostałych książęk Camilli według mnie Syrenka wypada słabo. Daję piątkę, bo ostatnie 100 stron przeczytałam jednym tchem (trzeba przyznać, że zakończenia książek są jej mocną stroną :) ). Cała reszta książki była jak dla mnie zbyt rozwlekła. Gdyby skrócić ją tak o 100 stron to zaliczyłabym ją do jednych z ulubionych a tak to po prostu daję 5 :) Oczywiście jeżeli ktoś jest fanem jej książek to tak czy siak musi ją przeczytać, żeby móc sięgnąć po kolejne części jej sagi, co oczywiście mimo nie do końca pozytywnych wrażeń po Syrence- zrobię.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejna część trylogii C. Lackberg. Fjallbacą wstrząsa kolejne morderstwo - przypadkowy spacerowicz znajduje zamordowanego mężczyznę zamarzniętego pod lodem. Okazuje się, że miał on powiązanie z kilkoma innymi mężczyznami, w tym jednym wziętym pisarzem, z którym bohaterka cyklu Erica Falck, współpracowała. Mężczyźni ci otrzymują dziwne listy, wydawałoby się pisane kobiecym pismem, z tajemniczymi przekazami. Czy ich życie też jest w niebezpieczeństwie? W jaki sposób pewne wydarzenie z ich przeszłości, akurat teraz postanowiło pomieszać im życiowe szyki? Mimo, że rozwiązanie historii trochę rozczarowuje (widzę tutaj ewidentne nawiązanie do jednego z dzieł Hitchcocka), to jednak końcówka zaś wbija w fotel i zachęca po jak najszybsze sięgnięcie po kolejną część.
Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
"Syrenka" to ciekawy i trzymający w napięciu do ostatnich stron kryminał. Polecam!
Avatar użytkownika - zabieganaczyteln
zabieganaczyteln
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Fantastyczne jest to jak bardzo wciągają historie napisane przez panią Läckberg! ,,Syrenka" mimo iż nie była mi tak bliska jak ,,Niemiecki Bękart" udowodniła, że z bohaterami z Fjällbacki nie można się nudzić. Tym razem autorka przybliżyła nam temat ludzkiej osobowości i pokazała, jak różne istoty mogą kryć się za pozornie bliskim nam człowiekiem. Czytając kolejne strony, tworzyłam sobie w głowie różne możliwości, szukałam motywów zbrodni wśród bohaterów książki, kreowałam własne pomysły na zakończenie śledztwa, ale to, które przedstawiła nam autorka Czarnej Serii, zupełnie mnie zdumiało. Fajnie, że w kolejnych częściach mamy okazję niejako zapoznać się z nowymi ludźmi i ich różnymi problemami, które w realnym świecie wydają się dla nas często dalekie, mimo, że istnieją i dotyczą wielu z nas. W ,,Syrence" takim problemem jest złożona psychika człowieka, którą poznajemy wręcz od środka, poprzez poznawanie myśli jednego z bohaterów i zastanawiając się, jak bardzo będą ewoluować i jaki będzie ich wpływ na finał opowieści. Cieszy mnie bardzo to, że życie prywatne głównych bohaterów nie wysunęło się na główny plan, mimo iż cały czas autorka dzieliła się z nami wydarzeniami z życia Patrika i Eriki. Obawiam się jedynie o to, co spotka głównych bohaterów, wszak zakończenie, jakie zaproponowała pani Läckberg, nie lada mnie przestraszało...
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
W Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna, a policja jest bezradna. Śledztwo stoi w miejscu, aż pewnego dnia jego zwłoki zostają przypadkowo odkryte przez spacerowicza z psem. Jakby tego było mało, znajomy denata, Christian Thydell, który właśnie wydał swoją powieść pt. "Syrenka", dostaje listy z pogróżkami. Czy sprawy te jakoś się ze sobą łączą? Na początku nie czytało się tej książki lekko, bo poprzednie pięć tomów poznałam dosyć dawno temu i niekoniecznie pamiętałam wszystkich bohaterów tego cyklu i wydarzenia z ich życia. Ciężko było mi się wczuć, ciągle się gubiłam, nie wiedziałam, kto jest kim. Później jednak czytało mi się już normalnie, co nieco sobie przypomniałam i mogłam skupić się już na konkretnym wątku. I własnie z książkami tej autorki już tak jest, że niby można czytać je w różnej kolejności, ale nie jest to takie łatwe, tym bardziej, że wątki obyczajowe stanowią sporą część cyklu. Chociaż tutaj było ich wyjątkowo mało, ale za to śledztwo wysuwało się na pierwszy plan. Przypominam, że "Syrenka" to tom szósty. Wracając jeszcze do wątków obyczajowych to miejscami były jakieś takie naiwne i naciągane, ale do przetrawienia. No bo mamy kobietę w ciąży, która bardzo angażuje się w całą sprawę, nie zważając na swoje bezpieczeństwo oraz jej męża, który zdradza tajemnice śledztwa. No cóż. "Syrenka" to bardzo dobry, wciągający kryminał, ale odrobinę zagmatwany. Akcja jest wartka i wielowątkowa, zmuszająca do ciągłej lektury. Szczególnie podobało mi się zakończenie i rozwiązanie zagadki. Sama bym na to nie wpadła nigdy i było to dla mnie coś nowego. Szczerze powiedziawszy nawet podczas czytania nikogo nie typowałam, jakoś tak wolałam śledzić poczynania bohaterów i razem z nimi stopniowo odkrywać prawdę. Ja z chęcią w najbliższym czasie sięgnę po kolejny tom. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Nefretetes
Nefretetes
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

We Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Cztery miesiące później przypadkowy spacerowicz natrafia na jego zwłoki w skutym lodem jeziorze. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy znajomy zmarłego, pisarz Christian Thydell, zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Zaniepokojony zwierza się Erice Falck, a ona pokazuje jeden z listów Patrikowi. Patrik jest przekonany, że Christianowi grozi niebezpieczeństwo. Ktoś szczerze go nienawidzi i nie zawaha się spełnić groźby. Kiedy znalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, policja doszukuje się wspólnego wątku, a trop prowadzi w przeszłość rodziny Thydell

Avatar użytkownika - Zaczytanywksiazk
Zaczytanywksiazk
Przeczytane:2015-01-17, Przeczytałem,

źródło

Tytuł: Syrenka

Autor: Camilla Läckberg

Wydawnictwo: Czarna owca

Data wydania: 5 czerwca 2013

Camilla Läckberg to jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, autorka sagi o Fjällbace, dwóch książek kulinarnych oraz książeczek dla dzieci. Uznawana jest za mistrzynię skandynawskiego kryminału.

Szósta część bestsellerowej sagi o Fjällbace

Poddać się? Dla niego taka możliwość nie istaniała.

Język książki jest tak samo lekkioryginalny i przyjemny, jak w poprzednich częściach. Autorka stylu nie zmieniła.

Młody pisarz Christian Thydell zaczyna dostawać listy z pogróżkami.Zwierza się Erice Falck, która pokazuje je Patrikowi. Jest on przekonany, że Christianowi grozi niebezpiczeństwo. W tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Sprawa komplikuje się, gdy przypadkowy spacerowicz odnajduje go pod lodem. Policja doszukuje się wspólnego wątku, gdy zostają znalezione zwłoki kolejnego mężczyzny.

Wiesz, że mi nie uciekniesz. Jestem w twoim sercu, więc nie schowasz się przede mną, choćbyś uciekl na koniec świata.

Okładka jest prosta. W pewien sposób oddaje część genezy utworu. Zaintrygowała mnie, a zarazem zaciekawiła. Bije od niej coś magicznego, co zmusza, aby sięgnąć po tę książkę.

Każdy bohater książki jest inny. Popełniają błędy, za które muszą srogo zapłacić. Postaci w powieści jest dość dużo. Trochę mnie wkurzyło, że są bardzo podobne do siebie.

Ale najlepsze kłamstwo to takie, które zawiera ziarno prawdy.

Erica Falck to pisarka, mama dziewczynki, która spodziewa się bliźniaków. Wydała parę książek, które cieszą się popularnością. Ma niezywkły talent do rozwiązywania zagadek, czym często denerwuje swojego męża, a często pomaga jemu rozwikłać trudne zagadki.

Patrik Hedstrom to młody policjant, od którego bije ambitność. Wyróżnia się swoją zaciętością i dążeniem do rozwiązania pewnej sprawy kosztem swojego życia.

Nie miał pojęcia, jak bez niej żyć. Jak żyć bez powietrza? Przecież to tak samo niemożliwe.

Podsumowując... Syrenka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Zawiera w sobie bardzo dużo emocji, które odbijają się na czytelniku. Według mnie jest na razie najlepszą częścią tejże sagi. Wiem, że będę miał ją długo w pamięci. Polecam ją szczególnie osobom, które lubią emocje.

Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
chociaz pod koniec zaczynałam się domyślac co jest grane, to sama nie mogłam uwierzyć , że takie własnie może być rozwiązanie. a jednak ! kolejna zaskakująca historia z Fjallbacki, a zarazem historia życiowa prawdziwa. Kolejna ksiązka w której prócz fabuły autorka rozwija również studium postaci. i zawsze opisuje tło rozwoju charakteru, emocje nie biorą się z nikąd. ta historia wydała mi się mroczniejsza niż pozostałe....
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Rewelacyjna! Pod koniec już zaczęłam się domyślać prawdy, niemniej jednak czytałam z zapartym tchem. A sama końcówka.... aż się chce zasiąść od razu do następnej części...
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2012-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Mroczna powieść, która do końca trzyma w napięciu. Polecam
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Na początku nie mogłam rozróżnić bohaterów (to pierwsza czytana przeze mnie książka tej autorki) podobne imiona - Eryk, Eryka - skandynawskie nazwy miejscowości. Ale już po chwili wciągnął mnie ten kryminał. Czy znalezione w jeziorze ciało, zaginionego przeszło cztery miesiące wcześniej mężczyzny, oraz pogróżki, które dostaje debiutujący pisarz mają coś wspólnego? Tego musi dowieść Patrik wraz z zespołem policji. Jego żona, znająca Christiana, jest przekonana, że grozi pisarzowi niebezpieczeństwo. Chce by mąż zapewnił mu ochronę, a sama też zaczyna analizować wszystkie znane jej szczegóły. Kto okaże się "czarną owcą", czy mieszkańcy Fjällbaki mogą już odetchnąć z ulgą? Przeczytajcie koniecznie
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo dobra, chyba najbardziej trzymająca w napięciu z dotychczasowych części. Choć jest coś, co mnie u autorki denerwuje. A mianowicie to, że bohaterowie wiedzą więcej niż czytelnik i rozmawiają o czymś, a ja nie wiem, o czym. I to zakończenie, rodem z telenoweli. Jednak w przypadku "Syrenki" minusy nie są w stanie przyćmić plusów, dlatego książce daję szóstkę.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 4, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Poprawny kryminał szwedzki. Mam wrażenie ze dużo bohaterów.
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Najbardziej mroczna z dotychczasowych części. Po raz kolejny demony z przeszłości kształtują teraźniejszość. I choć tym razem zakończenie nie było dla mnie wielkim zaskoczeniem, to uważam, że to chyba najlepszy tom. Niepokoi, wciąga, przeraża...
Avatar użytkownika - justynab1903
justynab1903
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Według mnie najlepsza jak do tej pory książka Pani Camilli. Syrenka zachwyciła mnie swoją tajemniczością. Od pierwszej strony wciąga i trzyma w niepewności aż do samego końca. Niesamowite postaci odgrywające ważną rolę w tej części dodatkowo przykuwają uwagę i zachęcają do ich głębszego poznania. Ciekawa historia młodego pisarza Christiana, który po niezapomnianych przejściach z dzieciństwa próbuje odnaleźć się w obecnym świecie. Jednak przeszłość jest dla niego okrutna i nie pozwala o sobie zapomnieć. Również przedstawione losy Eriki i Patricka sprawiają, że chce się poznać ich dalszy ciąg oraz to niesamowite zakończenie, które zasiewa niepokój w sercu - wypadek Ericki i Anny.

Po przeczytaniu "Syrenki" ogarnął mnie olbrzymi smutek. Bo ukazuje to, co dzieje się z człowiekiem, który ma olbrzymie poczucie winy. Może ono doprowadzić do drastycznych działań.

Akcja powieści krąży wokół Christiana i jego przyjaciół. Poznajemy go już w poprzednim tomie, kiedy pomaga Erice w jej poszukiwaniach. Teraz ktoś mu grozi. Jego przyjaciołom również. Zagrożenie narasta zwłaszcza iż jeden z nich zostaje znaleziony martwy. Jak zwykle wyjaśnienie znajduje się w przeszłości.

Pisarka jak zwykle nie zawodzi. Szybkie tempo akcji i zgrabna intryga a do tego powolne odsłanianie kart z przeszłości przykuwa uwagę. Chociaż tym razem już w połowie książki zaczęłam podejrzewać o co tu chodzi. Dużo się nie pomyliłam. Ale samo zakończenie wbija w ziemię. Aż musiałam od razu złapać za kolejny tom... A tak jednym zdaniem - polecam jak zawsze.

Avatar użytkownika - lenka94
lenka94
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Syrenka to powieść, której zapowiedź można dostrzec już we wcześniejszej części sagi, tj. w "Niemieckim bękarcie". Podobnie jak w poprzedniej części, tu również dużą rolę odgrywa Erika, gdyż toczące się wydarzenia są ściśle związane z jej przyjacielem, Christianem, którego zaczynamy poznawać w poprzedniej części. W "Syrence" wraz z Eriką zagłębiamy się w jego zawiłą i dość ponurą historię, która doprowadziła do kilku tragedii.

Najlepszy tom sagi o Fjällbace zaraz po tytułach "Kamieniarz" i "Niemiecki bękart". To moje osobiste zestawienie. Książka ma mroczny klimat a historia Christiana, którą się poznaje jest smutna i wstrząsająca. Na stronach książki śledzi się sytuacje rodziny kiedy ich bliski zaginął a potem pojawia się ból po jego stracie. Camilla Läckberg pokazuje,że zadane rany w przeszłości pozostawiają ślad na całe dalsze życie. To także opowieść o tym jak można być wśród tłumu a jednak w głębi duszy samotnie zmagać się z własnym bólem. Wstrząsające opisy znęcania się nad słabszymi.Zakończenie zupełnie mnie zaskoczyło,bo takiego finału się nie spodziewałam. Dodatkowo opisany końcowy wątek przyprawił o dreszcze. Autorka zostawiła otwarte zakończenie, dlatego jestem ciekawa kolejnego tomu.

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2021-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

" Niemiecki bękart" i aktualnie przeczytana przeze mnie " Syrenka" to według mnie dotychczas dwie najlepsze pozycje autorki. Interesująca fabuła chociaż nie odkrywcza, temat znany i wykorzystywany w literaturze od dawna. Trochę irytowało mnie zachowanie Eriki. Dla mnie zbytnio się angażuje w śledztwa, jest pisarką a nie śledczą. Może i ma czasami dobre pomysły ale ich realizacją powinni zająć się inni a nie kobieta w zaawansowanej, bliźniaczej ciąży. Czas poszukać kolejnej pozycji z cyklu.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-03-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kolejna dobra, albo bardzo dobra książka z serii. Zdecydowanie wolę amerykańskie od skandynawskich kryminałów - są znacznie lżejsze w sferze życia prywatnego bohaterów. Tu jednak mamy przyjemny wyjątek, który sprawił, że mam w domu wszystkie książki autorki. We Fjalbace poznajemy dokładnie nie tylko rodziny, ale i przyjaciół Eriki i Patrika. Zżywamy się z nimi, dzięki czemu cała seria staje się zdecydowanie bliższa czytelnikowi. Sama Lackberg potrafi sprytnie wymyślać fabuły. Tak, by nie odczuwało się powtarzalności. Niektóre postaci są może trochę przerysowane, ale w każdej z nich kryje się jeszcze druga strona...

Syrenka ponownie zaskoczyła pozytywnie. Nie rozgryzłem jej, choć nie było to aż tak trudne... A jednak!

Czarownica
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Czarownica

Kolejna część sagi, która zawładnęła sercami wielu czytelników. Tym razem autorka podzieliła akcję na trzy przedziały czasowe: najdawniejszy...

Super-Charlie i tajemnica babci
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Super-Charlie i tajemnica babci

Poznaj Charliego - chłopca o supermocach i jego zwariowaną rodzinę - Mamę, Tatę, Dziadka, Babcię oraz najważniejsze dla niego osoby, czyli starszego...