Opis ksiązki
Kup Teraz

Szczęściara

Ocena ( 11 osób )
4.5
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2013-06-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788363622244
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:jusia
Recenzja - Szczęściara
Trzy kobiety, trzy historie. Łączy je przyjaźń. Odpowiedzialna i zachowawcza Waverly prowadzi małą piekarnię. Niestety wpada w długi, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Kate jest żoną mężczyzny, który ma ogromne szanse zostać kolejnym gubernatorem Wirginii, ale nie jest pewna, czy chce żyć na świeczniku. Amy, zajmująca się domem matka i gospodyni, prowadzi pozornie doskonałe życie. Jednak ukrywa przerażający sekret, którego nikt się nie domyśla. Życie powoli zaciska wokół nich pętlę. Okazuje się, że problemy same się nie rozwiążą. Waverly zdaje sobie sprawę, że musi podjąć ważne decyzje. Robiąc to, przekona się, jak cienka jest granica pomiędzy lojalnością a zdradą, i jak łatwo można ją przekroczyć. Wszystkie trzy wkrótce przekonają się, że czasami trzeba zaryzykować wszystko.
Recenzja
cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Czym jest szczęście? Dla jednych to stabilizacja rodzinna, miłość, zdrowie. Dla drugich: piękny dom, drogie auto, kariera, sława lub ogromna fortuna. Różne są typy szczęścia i każdy z nas inaczej je interpretuje. Kristyn Kusek Lewis, dziennikarka "Glamour", "Marie Claire", "Cosmopolitan" i "New York Timesa" za sprawą swojej debiutanckiej książki Szczęściara  pokazuje, czym tak naprawdę warto kierować się w życiu, aby osiągnąć spokój i harmonię. Waverly, Kate i Amy od wielu lat są serdecznymi przyjaci&oa

Sil Linia koment
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Szczęściara to ta, do której codziennie uśmiecha się słońce. Szczęściara to ta, której marzenia ziszczają się, nim zdąży je do końca wyśnić. Szczęściara to ta, która kupuje pierwszy w życiu los na loterię i od razu wygrywa. Tak przynajmniej los szczęściary postrzega Waverly, trzydziestopięcioletnia właścicielka piekarnio-cukierni z Maple Hill - miasteczka mieszczącego się kilkanaście kilometrów od Waszyngtonu. I, aby nikt nie miał wątpliwości, siebie zdecydowanie do grona szczęściar nie zalicza. Przeciwnie – los jakby się na nią uwziął

justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Barwy losu

 

To zdu­miewające, jak tan­detne by­wa cza­sami życie, na­wet wśród z po­zoru kul­tu­ral­nych ludzi – pisała niegdyś Danielle Steel. Sęk w tym, że o jakości życia przekonujemy się zazwyczaj nie wówczas, kiedy na naszej drodze nie pojawiają się kłopoty, ale wówczas, kiedy na idealnym wizerunku pojawiają się rysy

eyesOFsoul Linia koment
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Przyjaciel jest trochę jak brat, musi Cię w końcu kopnąć w tyłek, byś mógł się otrząsnąć.

 

JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM?

 

O szczęściu mówiło wielu. John Malkovich pisał, że: Być szczęśliwym to znaczy być głupcem, ignorantem i ślepcem jednocześnie. Ja nie jestem szczęśliwy. Albert Schweitzer uważał, że Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,
"Porównywanie jest złodziejem radości"

Książka opowiada historię trzech przyjaciółek- Kate bogatej żony kandydata na gubernatora Brandona, Amy matki małej Emmy i żony lekarza oraz Waverly właścicielki cukierni, która mieszka ze swoim chłopakiem Larrym bez ślubu.
Na pozór może się wydawać,że życie każdej z nich układa się idealnie, ale tak nie jest. Jak każdy mają swoje problemy i to niekiedy większe niż by się mogło wydawać.
Kate powiedziała słowa, które zapadły mi w pamięć:
"Dlaczego tak trudno zachować swoją tożsamość przy innych?Dlaczego nie umiemy uczciwie przyznać na czym nam zależy?"
Zdecydowanie warto sięgnąć po tą książkę, bo daje do myślenia.
P.S. Nie krępujcie się po lekturze książki lub w jej trakcie zadzwonić jak ja do swojej przyjaciółki.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,

Ty to masz szczęście... mówimy często z zazdrością, uważając, że my zawsze mamy gorzej od innych.

Kristyn Kusek Lewis jest dziennikarką czołowych pism kobiecych, a "Szczęściara" to jej debiut literacki. Ma polskie korzenie, czego nie ukrywa i często o tym mówi, jest żoną, mamą  i właścicielką dwóch psów.
Po ten tytuł sięgnęłam głównie dlatego, że Magdalena Witkiewicz, pisarka polska, poleca go na okładce. Byłam ciekawa książki o kobietach, o przyjaźniach, o tym, co łączy i co może dzielić.

"Szczęściara" to historia opowiedziana przez jedną z jej bohaterek, Waverly. Jest właścicielką piekarni, która boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami natury finansowej, pomimo tego, iż jest popularna i przychodzi do niej wielu gości. W jej związku również pozornie wszystko się układa, jednak para nie potrafi szczerze rozmawiać o sformalizowaniu go i zaufać sobie bez zastrzeżeń. Jaki jest powód tego, że Waverly nie mówi Larry'emu o tym, że ma kłopoty? Co takiego nie pozwala jej cieszyć się z tego, co ma i docenić tego?
Kate zdaniem przyjaciół ma wszystko. Cudownego męża, który pnie się po szczeblach kariery, niebawem być może zostanie gubernatorem. Co prawda ona sama nie pracuje i nie realizuje swoich pasji, męża nie widuje prawie w ogóle, ale czy to komukolwiek przeszkadza? Wygląda na to, że i ona jest szczęściarą.
I ostatnia z kobiet: Amy, ma męża, ukochaną córeczkę, zajmuje się domem i również jest tytułową szczęściarą, marzyła o rodzinie i dziecku, to wszystko ma. Tylko czy warto za wszelką cenę trzymać się kurczowo, aż do bólu męża, któremu daleko jest do doskonałości?
Każda z nich wygląda na szczęśliwą, a tak naprawdę wszystkie trzy mają masę problemów, kłopotów, tajemnic i nie potrafią sobie z tym, co je spotyka poradzić. Pozornie zadowolone z życia, niesamowicie zaprzyjaźnione ze sobą, nie mające jedna przed drugą sekretów, okazują się zaplątane i uwikłane w skomplikowane relacje, które po prostu muszą ulec zmianie. Czy poradzą sobie z tym, co przed nimi, czy okażą się wystarczająco silne, by przetrwać to, co ma przynieść im przyszłość?
Wiele tu pozorów, to chyba kluczowe słowo opisujące powieść "Szczęściara", ponieważ zapowiada się na lekką, zabawną historię przyjaźni trzech kobiet, a im dalej się zagłębiamy, im bardziej zaczytujemy, tym mocniej utwierdzamy się w przekonaniu, że to książka o czymś więcej. Na pewno da nam do myślenia, pozwoli na refleksje, może czegoś nauczy?
"Ale na tym polega częściowo zabawa. Dojrzewacie razem i osobno, popełniacie błędy i je naprawiacie. A z każdym mijającym rokiem więcej się dowiadujecie -  o sobie samych i o sobie nawzajem - i,  miejmy nadzieję, bardziej się kochacie, pomimo wszystkich tych rzeczy, które zrobiliście źle. Na tym polega bezwarunkowa miłość. Prawdziwa, szczera i niepowtarzalna miłość."*

"Okropnie jest widzieć, jak wszystko, co znałaś się rozpada.Ale obiecuję ci, że w  ostatecznym rozrachunku to ci wyjdzie na dobre, chociaż teraz nie jesteś w stanie tego dostrzec."*
*fragmenty pochodzą z książki

"Szczęściara" to opowieść o mocy przyjaźni, ale nie takiej cudownej i słodkiej, lecz na dobre i na złe, prawdziwej, choć wymagającej i skomplikowanej, niełatwej, takiej, jaka powinna być naprawdę. Takiej, że nie stracisz ręki, gdy powiesz, że za nią lub za niego możesz dać sobie rękę uciąć. Taka przyjaźń, osoba, na którą zawsze i w każdej sytuacji mogłabym liczyć, pomimo tego, że miałybyśmy odmienne poglądy i inne zdanie na wiele spraw, to moje wielkie marzenie.

"Szczęściara" Kristyn Kusek Lewis Wydawnictwo Filia, 2013

agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
„Szczęście nie jest kolorowym motylem, za którym musisz pobiec, jeśli chcesz go złapać. Szczęście jest jak cień: podąża za tobą nawet wtedy, gdy o nim nie myślisz.” Phil Bosmans . Każdy z nas chce być szczęśliwy, osiągnąć stan zaspokojenia swoich potrzeb i choć szczęście ma bardzo indywidualny wymiar, większość z nas postrzega je, jako osiągniecie poczucia bezpieczeństwa, spełnienia w miłości, samoakceptacji i samorealizacji. Nie jest nam łatwo być szczęśliwym ponieważ w miarę jedzenia apatyt rośnie, a zaspokojenie jednej potrzeby, rodzi pragnienie osiągnięcia więcej i tak przez całe życie gonimy, czasem nie zauważając i nie doceniając tego, co mamy w zasięgu wzroku.

 


„Szczęściara” to debiut literacki Kristyn Kusek Lewis, amerykańskiej dziennikarki współpracującej z czołowymi pismami kobiecymi. Piszącej o rzeczach wpływających na naszą codzienność – wyzwaniach współczesnego macierzyństwa i szukania spełnienia w życiu.


Książka przedstawia historię trzech przyjaciółek, które mimo upływu lat i wyboru różnych życiowych dróg nadal pozostają sobie bliskie i stanowią dla siebie wsparcie. Waverly prowadzi małą piekarnię stojącą na skraju bankructwa, „prześladują” ją kredyty, wierzyciele i księgowy, którego telefon zawsze oznacza złe wiadomości. Kate - szczęśliwa mężatka, której mąż ma duże szanse zostania gubernatorem Wirginii i Amy spełniona gospodyni domowa i matka wiodąca sielankowe życie u boku lekarza. Na pozór z całej tej trójki Waverly ma najmniej powodów do radości, bo prócz problemów finansowych nie ma pewności, czy partner, z którym żyje od dziesięciu lat jest tym, z którym powinna wziąć ślub. Dziewczyna samodzielnie boryka się ze swoimi troskami i wątpliwościami, ale czy tylko ona ma sekrety, którymi nie chce podzielić się z najbliższymi przyjaciółkami ?

 


Trzy kobiety, trzy charaktery, róże życiowe drogi i oczekiwania wobec życia. Łączy je wieloletnia przyjaźń i przeszłość, można powiedzieć, że znają się jak „łyse konie”. Jednak z biegiem lat zaczynają mieć przed sobą tajemnice i nie wynika to z braku szczerości, lecz wstydu i trudności przyznania się do życiowych porażek czy niepowodzeń. Okazuje się, że w życiu są pewne tematy tabu, którymi niełatwo jest nam podzielić się nawet z najbliższymi, dusimy je w sobie, próbujemy rozwiązać problem na własną rękę, ale nie każde przeciwności losu można pokonać w pojedynkę.

 


Autorka stworzyła bardzo realistyczne bohaterki, dziewczyny z charakterem, których trudno nie polubić. Każda z nich jest inna i każdą los doświadczył w inny sposób. One jednak nie poddają się bez walki i nie wybierają łatwiejszej drogi, a ich przekonania stanowią siłę napędową do działania. Przedstawione wydarzenia, wzbogacone są wspomnieniami głównej bohaterki, a to sprawia, że łatwiej jest „wejść” czytelnikowi w psychikę postaci i zrozumieć ich bieżące zachowanie i podejmowane decyzje, choć nie zawsze uważa je za słuszne

 


Na mnie największe wrażenie zrobiła odwaga autorki w podejmowaniu tematów trudnych i nieprzyjemnych takich jak zdrada czy przemoc i stawianiu bohaterek w sytuacjach, których rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste, a wybór mniejszego zła nie zawsze jest możliwy. Dodatkowym plusem książki jest skupienie na uczuciach i emocjach bohaterek i mimo że wydarzenia śledzimy z punktu widzenia Waverly, to poprzez jej obserwacje „widzimy” w jakim stanie znajdują się inni.

 


Wydawać by się mogło, że powieść o kobiecej przyjaźni będzie sentymentalna i ckliwa, ale możecie mi wierzyć, że niczego takiego tu nie znajdziecie. W tej książce nie ma ani kropli słodyczy, oczywiście z wyjątkiem muffinów, a przyjaciółki nie wypłakują się sobie w rękaw z błahych powodów. Te kobiety oprócz dumy są mistrzyniami kamuflażu, ale przed oddaną przyjaciółką nawet najlepiej zatarte ślady nie ukryją się.Książka przeznaczona jest dla kobiet, które szukają w literaturze ciekawych wrażeń i nie boja się konfrontacji z tematami, które wielu zamiata pod dywan. Sięgając po lekturę tej powieści „przeżyjecie” emocjonującą  przygodę, a może nawet dostrzeżecie szczęście w Waszym życiu.

aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-17, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Jak łatwo przychodzi nam oceniać życie innych i zazdrościć im szczęścia!
A co, jeśli wcale nie ma czego zazdrościć?
A to, co mamy za pewnik, okazuje się złudzeniem?


Trzy kobiety. Trzy odmienne życia. Jedna przyjaźń.
Waverly prowadzi maleńką piekarnię i boryka się z problemami własnego biznesu.
Kate wspiera męża w walce o fotel gubernatora Wirginii.
Amy - szczęśliwa żona i matka - skrywa przerażającą tajemnicę.
Każda z nich pozornie wiedzie szczęśliwe życie, ale równocześnie ma swoje sekrety i słabości.
Gdy wszystko zacznie się sypać, jak przysłowiowy domek z kart, przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę. Czy jej podołają?Już sam tytuł powieści Kristyn Kusek Lewis uświadamia nam, jak często pochopnie oceniamy życie innych ludzi i poddajemy się niskiemu uczuciu zazdrości. Jak często używamy określenia ,,Ona jest szczęściarą", mając na myśli osobę z najbliższego otoczenia i poddając ocenie, to co widzimy na pierwszy rzut oka. Ma samochód, staranny makijaż, uśmiecha się, spaceruje z mężem pod rękę - wiedzie idealne życie, czyż nie?

Całkiem możliwe, że nie.
Nie mamy pojęcia, co dzieje się w czterech ścianach czyjegoś domu. Nie możemy wiedzieć, co kryje się za lekkim uśmiechem, czy długim rękawem eleganckiej bluzki.

Bohaterki ,,Szczęściary" wiodą pozornie beztroskie i szczęśliwe życie. Te pozory są tak staranne, że nie są w stanie przebić się przez nie nawet najlepsze przyjaciółki. Opowieść Kristyn Kusek Lewis pokazuje nam, że warto poświęcać czas bliskim osobom i reagować, kiedy dzieje się coś złego. Być może jedyną formą pomocy, jaką uda się okazać, będzie dotyk dłoni czy ciepłe słowo, ale osoba, której dotykają kłopoty dzięki temu poczuje, że nie jest z nimi sama.

Powieść Kristyn Kusek Lewis opowiada o przyjaźni. Przyjaźni, którą zachwiały dramatyczne wydarzenia. Przyjaźni, która się nie poddaje i walczy o sens istnienia. Przyjaźni, która uczy się ufać. I przyjaźni, która momentami jest szczera aż do bólu i bolesnej szczerości wymaga. Myślę, że to kolejna kluczowa lekcja, jaką można wyciągnąć z lektury tej książki. Zbyt często zdarza nam się nadużywać pojęcia przyjaźni, a równocześnie nie potrafimy docenić tej prawdziwej. Nie gwarantuję, że po lekturze Szczęściary zmienimy swoje nastawienie, ale przekonamy się, jak to zagadnienie ugryzły trzy inne kobiety. Podobne do nas na wielu płaszczyznach, choć być może borykające się z innymi problemami.

Szczęściara porównywana jest do powieści Emily Giffin, ale szczerze mówiąc, nie widzę tego podobieństwa. Powieść Kristyn Kusek Lewis wydaje mi się o wiele dojrzalsza i pełniejsza, choć jest to jej literacki debiut. Pod płaszczykiem lekkiej prozy ukryte zostały bardzo ważne przekazy i trudne tematy. Pomimo to powieść czyta się przyjemnie. Autorka stworzyła trzy różne bohaterki i dołożyła starań, by każdej z nich nadać bardzo ludzkie rysy. Nie są to kobiety idealne, mają na sumieniu grzeszki i posiadają wady. Żałuję jedynie, że autorka nie dała mi poznać tej historii z punktu widzenia każdej z nich, wydaje mi się, że wówczas opowieść byłaby pełniejsza. Przemyślenie Waverly, którą autorka uczyniła narratorką, momentami drażniły mnie swoją rozwlekłością. Szkoda, że niewiele uwagi poświęcono też polskiej babci, która mnie zaintrygowała. Poza tymi dwiema małymi ryskami na całości uważam Szczęściarę za powieść naprawdę dobrą. Mogę zaryzykować nawet stwierdzenie: czuję się szczęściarą, że ją przeczytałam... ;)
Modii plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,CZYTAM REGULARNIE,
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z naszej sytuacji. Dzięki autorce możemy zobaczyć jak potrafimy czasami mylnie pojmować swoją sytuację życiową.
Trzy kobiety, całkowicie różne, przyjaciółki od lat i każda z nich skrywa jakąś swoją tajemnicę. Gdy wychodzi wszystko na jaw mogą być wdzięczne, że mają siebie.

Książka daje dużo do myślenia. Tematyka "życiowa". Dobrze się czyta, choć na początku nie zafascynowała mnie. Dobrze, że nie odłożyłam jej i przeszłam dalej :)
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52/2016,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eyesOFsoul Linia koment
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szczęściara Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
praca zbiorowa
Okładka - Szczęściara Francuski piesek
Marta Obuch
Okładka - Szczęściara Oblivion
Jennifer L. Armentrout
Okładka - Szczęściara Słodkich snów
Rachel Abbott
Okładka - Szczęściara Dziecko znikąd
Rachel Abbott
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów