Szczęśliwa ulica

Dziesiąta część serii kryminałów opowiadających o dziennikarce śledczej Annice Bengtzon.

Annika Bengtzon wraca do pracy w redakcji ,,Kvallspressen". Kiedy przedsiębiorca i były członek szwedzkiego parlamentu, Ingemar Lerberg, zostaje znaleziony zmasakrowany w swoim domu w ekskluzywnej podsztokholmskiej dzielnicy, Annika otrzymuje zlecenie zajecia się sprawą.

Mnożą się wątpliwości: Gdzie jest żona polityka, Nora? Kto zadręczył na śmierć Kaggena, miejscowego włóczęgę? Co wspólnego z tym wszystkim ma Viola Soderland? I dlaczego wszyscy nienawidzą redaktora naczelnego gazety, Andersa Schymana? Ofiara napaści walczy o życie, a w sieci rozpętuje się kampania nienawiści, obnażająca prawdziwe oblicze idylicznego przedmieścia.

Liza Marklund należy do najbardziej znanych na świecie szwedzkich autorów kryminałów. Ma na swoim kącie wiele sukcesów. Otrzymała m.in. trzy międzynarodowe nagrody: The Reading Relay Gold Medal, Eurocrine Read of the Year i The Petrona Award. Obok Stiga Larssona jest jedyną skandynawską autorką obecną na listach bestsellerów ,,New York Timesa". Jej ksiązki są wydawane na całym świecie, ich łączny nakład przekroczył już 15 milionów egzemplarzy!

Informacje dodatkowe o Szczęśliwa ulica:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-04-02

Kup książkę Szczęśliwa ulica

Szczęśliwa ulica - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-04-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jakaś taka niepełna ...? Inne tej autorki są ciekawsze.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Żadne życie nie jest normalne. Zawsze polega na ciągłym rozwiązywaniu problemów. Jeśli z dziećmi jest wszystko w porządku, to szwankuje ciało albo coś się dzieje w pracy. Reszta to tylko krótkie przerwy pomiędzy. Szczęśliwa ulica to dziesiąta część przygód Anniki Bengtzon. Jest dziennikarką śledczą, która wraca do pracy, po niedawny odbiciu swego męża z rąk porywaczy. Dostaje zlecenie opisania sprawy mocno pobitego i okaleczonego przedsiębiorcy, byłego członka parlamentu w Szwecji - Ingemara Lerberga. To trudna zagadka, która ma wiele tajemnic. Nie wiadomo, co się stało z żoną polityka, gdzie teraz przebywa? Po jakimś czasie policjanci odnajdują ciało zmasakrowanego Kaggena - Karla Gustafa Everta Ekblad, człowieka, który jak się okaże ma wiele wspólnego z Violą Soderland, kobietą, która zaginęła przed 18 laty. Pojawia się wątek redaktora naczelnego ,,Kvallspressen" - Andersa Schymana, który przed laty nakręcił film dokumentalny o zaginięciu Violi. W sieci rozpoczyna się nagonka na redaktora. Szczęśliwa ulica zaskakuje mnogością wątków. Na szczęście nie są one, aż tak bardzo poplątane, aby w jakiś sposób przeszkadzało to w odbiorze lektury. Autorka zaskakuje na każdym kroku, co chwila odkrywa nowe karty. Bardzo przejrzyście opisuje bohaterów, realistycznie nakreśla sposób zmaltretowania ciał dorosłych mężczyzn, który doprowadza do gęsiej skórki na plecach. Niestety muszę również skupić się na minusach. Wydaje mi się, że za dużo autorka chciała przekazać czytelnikowi. Za dużo ukazała nowych spraw, gdzie większość nie została ukończona. A szkoda, bo wiele dobrego wniosłyby w odbiór lektury. Ci, którzy czytają skandynawskie kryminały, które ukazane są w seriach wiedzą, że każdy tytuł łączą główni bohaterzy, a fabuła dotyczy konkretnej sprawy. Niestety pewna sprawa w życiu Anniki nie została opisana ani w poprzedniej części - Granica, ani tu. A mianowicie, chodzi o rozstanie Anniki i Thomasa. Dowiadujemy się o nim dopiero gdzieś w połowie historii Szczęśliwej ulicy. Nie do końca znamy przesłanki tego rozstania, potraktowane jest ono po łebkach. Szkoda, gdyż jak się okazuje Thomas nie jest tym zachwycony, że jego była żona związała się z jego szefem i w pewien sposób stara się zaszkodzić zarówno im obojgu jak i redakcji, w której Annika pracuje. Annika w nowym związku wydaje się być szczęśliwa, chociaż nie potrafi porozumieć się z córka swego męża Haleniusa. To tak, aby już nie skupiać się na minusach, bardzo podoba mi się wątek kryminalny oraz powrócenie do sprawy sprzed wielu lat, która sporo wniesie w poszukiwania sprawców czy sprawcy zmasakrowania ciał. Liza Marklund posługuje się bardzo płynnym, barwnym językiem, który zachęca do lektury. Fabuła wartka i ciągle mknąca do przodu. Książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia, co tylko świadczy o warsztacie autorki, która potrafi zainteresować przedstawianą historią. Mam nadzieję, że to, co zostało niedopowiedziane w tej części, ujrzy światło dzienne w kolejnej i był to zamierzonych efekt. Pomimo tych kilku minusów polecam lekturę Szczęśliwej ulicy.
Avatar użytkownika - annna84
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Prime time
Liza Marklund0
Okładka ksiązki - Prime time

W położonym w środku lasów starym zamku odbywają się nagrania do nowego telewizyjnego show, który ma prowadzić szwedzka gwiazda telewizyjna, Michelle Carlsson...

Farma pereł
Liza Marklund0
Okładka ksiązki - Farma pereł

Najnowsza powieść bestsellerowej autorki, której książki sprzedały się w ponad 23 milionach egzemplarzy! Książki Lizy Marklund przetłumaczone zostały...