Szepty

Kiedy Felicja Lipecka zaczyna niedomagać, przeprowadza się do córki i zamieszkuje wraz z jej rodziną. Chce zająć się domem, ogrodem, robić przetwory i nalewki, być „prawdziwą” babcią. Spotyka ją jednak rozczarowanie – w domu jest tłoczno, lecz absolutnie cicho.

Zdążyła się zorientować, na czym polega spokój nowego domu. To był szeptany spokój. Córka z zięciem – szu, szu, szu, Małgosia do komórki – szu, szu, szu, a ona, zamknięta w pokoju – szu, szu, szu do Pana Boga, żeby ją natchnął jakąś mądrą myślą.

Próbując przełamać ciszę, Funia zaczyna głośno wystukiwać swoje dzieje na maszynie do pisania... Wszystko się zmienia, kiedy wstępuje do alebabek. Alebabki nie są przebojowymi trzydziestolatkami żyjącymi na wyścigi z czasem, tylko dojrzałymi, żeby nie powiedzieć „przejrzałymi” paniami. Tam Funia jest taką, jaką chciała być w domu – znajduje posłuch i słuchaczki, zyskuje apetyt na życie. Ale tam też poznaje prawdę o sobie i realizuje swoje największe marzenie, choć nie najlepiej na tym wychodzi – jak to w życiu.

Informacje dodatkowe o Szepty:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-01-25
ISBN: 978-83-7648-580-5
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Szepty

Szepty - opinie o książce

Przejmująco prawdziwa opowieść o starzeniu się, o trudnych relacjach rodzinnych, o marzeniach. Funia- główna bohaterka, 80-latka, którą poznajemy, gdy przeprowadza się do swojej córki; chcę pomagać w pracach domowych i znaleźć tam swoje miejsce. Szybko okazuje się, że to teren jej córki i ona sama musi znaleźć sobie inne miejsce do realizowania swoich planów. Trafia do Alebabek. Tam wraz z koleżankami przeżywa drugą młodość, realizuje się, czuje się potrzebna. Funia i jej koleżanki szybko zjednują sobie Czytelnika, za to z dystansem podchodzimy do Danieli- córki Funi, i próbujemy odgadnąć skąd tyle chłodu okazywanego matce. Szepty to ciekawy obraz rzeczywistości, którą- jako Czytelnicy- mamy okazję poznać z dwóch stron. Kiedy poznajemy obie strony medalu zagadka się rozwiązuje. Niby niepozorna opowieść o starości w różnym wydaniu, a jednak to także opowieść o przyjmowaniu innej wersji naszych bliskich, o przebaczaniu i chęci zrozumienia, ale i o bólu i krzywdach, których nie potrafimy zapomnieć. Pozycja warta przeczytania, choć początkowo ciężko się w nią wgryźć.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Na początku książki zapoznajemy się z Funią - panią prawie osiemdziesięcioletnią. Po przeprowadzce do córki nie może znaleźć z nią wspólnego języka, czuje się niepotrzebna. Przyjaciółki - alebabki, do których należy nasza bohaterka, spotykają się co tydzień, wspierają się, żartują, próbują wypełnić pustkę. Później poznajemy wersję Danieli, córki Felicji. Okazuje się, że dwie różne osoby, mogą na to samo wydarzenie patrzeć/wspominać inaczej. Spróbujmy wcielić się w jedną i drugą stronę i nie osądzać zbyt pochopnie ich postępowania
Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Modliszka
Irena Matuszkiewicz0
Okładka ksiązki - Modliszka

Wszystko wskazywało na to, że początek nowego tysiąclecia będzie dla Mileny i Lucjana Płoszyńskich jednym pasmem pomyślności i sukcesów, zarówno...

Gry nie tylko miłosne
Irena Matuszkiewicz0
Okładka ksiązki - Gry nie tylko miłosne

Bohaterka powieści, Julia Blenda, jest dziewczyną stuprocentową, bo i nowoczesną - inżynier informatyk! - i rozkosznie staroświecką zarazem. Po ukończeniu...