Okładka - Szkice z dziejów anarchizmu

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Socjologia, filozofia
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Kim są anarchiści? Kim byli ludzie gotowi ponieść (ale i zadać) śmierć, by zbudować świat "bez Boga i bez pana"? Projektodawcami nowego społeczeństwa bez praw, rządów i skorumpowanych instytucji - czy krwawymi zamachowcami, nihilistami nie uznającymi żadnego autorytetu? Ludźmi dobrymi, szczerymi, działającymi dla szczęścia innych - czy zdesperowanymi, zrozpaczonymi nędzarzami, których upodlenie pchnęło do działania? Utopistami - czy myślicielami trafnie obnażającymi uzurpacje wszelkiej władzy? Czym różni się anarchizm indywidualistyczny od anarchokomunizmu i co to jest anarchosyndykalizm? Co je łączy? Czy anarchista musi stosować przemoc? Czy anarchizm można pogodzić z religią? Książka "Anarchiści" daje czytelnikowi zarys doktryny anarchistycznej. Przybliża postacie i poglądy klasyków myśli anarchistycznej - Stirnera, Proudhona, Bakunina, Kropotkina, Tołstoja i Malatesty. Ukazuje przykłady realizacji idei anarchistycznej w praktyce - na Ukrainie po roku 1917, w Hiszpanii lat 30-tych. Prezentuje polski wariant anarchizmu w myśli Abramowskiego. Przedstawia anarchistyczną wizję edukacji i wychowania. Wreszcie stawia pytanie o aktualność idei anarchistycznej.