Opis ksiązki
Kup Teraz

Szkoła dla początkujących

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2016-03-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7420-626-6
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:Adamada

Ręcznie zbudowany robot zostaje królem balu, dzielny rycerz Bogdan osusza dziewczęce łzy, a największy łobuz dowiaduje się całej prawdy o dżudo (i sobie). W pierwszej klasie zdarzyć się może dosłownie wszystko. Pełen humoru survivalowy poradnik dla wszystkich pierwszaków i tych, którzy do szkoły dopiero się wybiorą. Seria "Tornister pełen przygód" to historie z życia wzięte, opowiedziane ze swadą, pełne dobrego humoru. W sam raz dla rozpoczynających naukę i tych, którzy już chodzą do szkoły.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Dosłownie za chwilę w uszach dzieci i nauczycieli rozbrzmi pierwszy dzwonek szkolny. Dla większości uczniów będzie to symboliczny dzwonek zapowiadający nowy rok szkolny, ale dla wszystkich pierwszoklasistów będzie to pierwszy dzwonek w życiu, rozpoczynający zupełnie nowy etap.

Starsi uczniowie wiedzą, że szkoła to całkiem przyjemne miejsce... zwłaszcza na przerwach... Wiadomo, bywa różnie. Czasem jest miło i zabawnie, a czasem stresująco i trudno. Najważniejsze to dobre nastawienie, chęć zdobycia nowej wiedzy i umiejętność współżycia w grupie klasowej i szkolnej. Starsi o tym wiedzą, ale dla pierwszoklasistów to wszystko jest nowe i nieznane. Dzieci nie wiedzą czego oczekiwać, co mówić, co robić.

"Szkoła dla początkujących" to świetna pozycja, którą rodzice powinni przeczytać swoim dzieciom przed "pierwszym dzwonkiem". Bohaterami książeczki są Łukasz i Łucja rozpoczynający właśnie swoją edukację szkolną oraz ich koledzy. Treść przybliża nam pierwszy rok pobytu w szkole. Łucja i Łukasz zostali najlepszymi przyjaciółmi niemal od pierwszego dnia - razem odrabiali lekcje, bawili się, wspierali, uczyli. Tylko ferie musieli spędzić osobno, w pozostałym czasie byli nierozłączni. Młody czytelnik czy słuchacz łatwo będzie mógł wcielić się w role bohaterów i przeżyć ich przygody, emocje, sukcesy i porażki. Książka przedstawia wiele sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu, pomaga je zrozumieć i "przeżyć".

Podoba mi się sposób narracji. Autorka opisuje sytuacje z udziałem Łucji i Łukasza z ich punktu widzenia. Dzieci odmiennie od dorosłych postrzegają rzeczywistość. Sprawy, na które my nie zwracamy uwagi, oni traktują śmiertelnie poważnie. To co nowe jest dla nich trudne, niepewne i często wywołuje poczucie strachu i bezradności. Książka pozwoli dzieciom oswoić się ze szkołą, sytuacjami trudnymi (np. konflikt z kolegami, trudności z wykonaniem polecenia nauczyciela, stres związany ze spóźnieniem), wydarzeniami szkolnymi (dzień nauczyciela, mikołajki, bal karnawałowy, majówka). Wspaniale, że autorka pokazała też, że dzieci w klasie mogą być różne, ale wszystkie są równie ważne (mamy tu m.in. elegancika z opanowaną sztuką dżudo, małomównego Franka, który ma bardzo szeroką wiedzę itd).

Seria jest świetna! Doskonale nadaje się także dla nauczycieli nauczania początkowego na codzienny cykl zajęć głośnego czytania. Rozdziały są krótkie, więc spokojnie można poświęcić dziesięć minut lekcji na przeczytanie takiego rozdziału i omówienie go. Nauczyciel znajdzie tu także inspiracje do pracy, a także może potraktować ją jako wstęp do rozmów na ważne tematy (w tym konfliktowe, wychowawcze, profilaktyczne). Książka uczy empatii, pozwala czytelnikom spojrzeć innym okiem na kolegów. Uczy zrozumienia i pokory, a także tolerancji i akceptacji.

Bohaterów książki nie można nie polubić, aż ma się ochotę poznać ich bliżej. Rodzice! Biegnijcie po książkę do księgarni i spędźcie jutrzejsze popołudnie ze swoimi dziećmi przy lekturze książki. Omówcie później jej treść, zapytajcie o ich odczucia związanymi z pójściem do szkoły, o ich obawy i oczekiwania. Opowiedzcie im swoje szkolne wspomnienia, niech wiedzą, że też byliście pełni obaw, a okazało się, że szkoła to bardzo fajne miejsce, gdzie można poznać wielu wspaniałych ludzi, zawrzeć przyjaźnie na lata i całkiem dobrze się bawić.
katarzynakulawik plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Już niedługo wakacje! Wszyscy uczniowie (i nauczyciele ;-) ) czekają na nie z utęsknieniem. Dla dzieci uczęszczających ostatni rok do przedszkola to również czas marzeń i nadziei, jakie niesie ze sobą perspektywa pójścia we wrześniu do szkoły. Pierwsza klasa to z jednej strony wielka radość, a z drugiej lekka obawa o to, jak będzie w szkole.
Na rynku wydawniczym istnieje kilka ciekawych propozycji (o niektórych z nich pisałam), których celem jest przygotowanie przedszkolaków do podjęcia nauki w szkole i zmniejszeniu lęku przed tym ważnym etapem w życiu każdego dziecka. Nakładem Wydawnictwa Adamada ukazała się kolejna książka w serii Tornister pełen przygód, która porusza to zagadnienie, pt. "Szkoła dla początkujących" Elżbiety Pałasz.
Głównymi bohaterami "Szkoły dla początkujących" są Łucja i Łukasz, którzy poznają się pierwszego dnia pierwszej klasy i zostają przyjaciółmi. W książce znajduje się dwadzieścia historii, które opowiadają o przygodach Łucji, Łukasza oraz ich koleżanek i kolegów z klasy. Wszystkie opowiadania toczą się w czasie trwania pierwszej klasy od września do czerwca. W książce Czytelnicy mogą przeczytać więc opowieści o pierwszym dniu szkoły, o pracy domowej, o dniu nauczyciela, o ubieraniu choinki, o balu karnawałowym, o feriach, o Wielkanocy, o majówce i wielu innych ważnych klasowych wydarzeniach.
Elżbieta Pałasz ma niezwykle lekkie pióro i wielki dar do tworzenia prostych, a jednak pomysłowych i mądrych historii. Szkoła dla początkujących to książka, która pozwala dzieciom nabyć wiedzę o nowym miejscu, jakim jest szkoła. Wszystko to (zdobywanie wiedzy) dzieje się jakby mimochodem, jest przemycone między wierszami, dzięki czemu ta edukacyjna książka jest pozbawiona nachalnego dydaktyzmu, który odstrasza młodego Czytelnika. To książka, która uczy, bawiąc i bawi, ucząc :-)
Opowiadania o Łucji i Łukaszu są krótkie i proste. Z drugiej strony są radosne, a przy tym poruszają ważkie klasowe sprawy. Każdą historię możemy czytać jako osobną opowieść i rozmawiać z dziećmi na temat poruszanych w nich treści, tj. przezywanie się, bezpieczeństwo dzieci w czasie wolnym, zazdrość i wiele innych.
Serdecznie polecam "Szkołę dla początkujących" dla każdego przyszłego pierwszoklasisty ;-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Kasiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Pełna przygód opowieść o dwójce przyjaciół, którzy zaczynają chodzić do szkoły. W książce pokazany jest cały rok szkolny i różne wydarzenia z tym związane. Książka uczy młodego czytelnika właściwego zachowania w szkole oraz pokazuje jak rozwiązywać typowe problemy z rówieśnikami. Gorąco polecam :)
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów