Opis ksiązki
Kup Teraz

Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Rosikon Press
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62981-05-2
Liczba stron: 600
Dodał/a książkę:czytam

Szlak nadziei to bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, dokumentami i mapami, książka. Autor rozpoczyna opowieść we wrześniu 1939, by wyjaśnić dlaczego setki tysięcy Polaków znalazło się nagle na Syberii i w innych dalekich terytoriach ZSRR. Układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. i umowa wojskowa zawarta w Moskwie 14 sierpnia 1941 r. pozwoliły utworzyć Polskie Siły Zbrojne w ZSSR. Dały one schronienie i wolność tysiącom wyczerpanych zesłaniem i łagrami Polakom oraz możliwość opuszczenia „nieludzkiej ziemi”.

 

Wyprowadzenie prawie 120 tysięcy żołnierzy i cywilów z ZSRR poprzez Iran, Irak, Egipt, Palestynę (gdzie została część żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali kluczową rolę w powstaniu państwa Izrael), do włoskiej Bolonii, było politycznie i organizacyjnie unikalnym przedsięwzięciem. Po drodze armia organizowała szkoły dla dzieci, młodzieży, oficerów, wzięła udział w wielu bitwach, których symbolem stało się Monte Cassino. Prawie 15 tysięcy dzieci wysłano do Nowej Zelandii, Indii, Afryki i Meksyku, by zapewnić im spokojne dzieciństwo.

 

To wszystko się wydarzyło w sytuacji szalejącej wojny, kiedy Polski nie było na mapie Europy. Szlakiem tej armii podążył Norman Davies i Janusz Rosikoń (fotograf). Szukali jej śladów, spotykali się z rozsianymi po świecie, od Nowej Zelandii, poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię itp., do Meksyku, uczestnikami tej epopei i ich potomkami, którzy po wojnie nie mieli gdzie wracać – ich Polska stała się fragmentem Związku Sowieckiego. Natrafili na nieznane dotąd, unikalne dokumenty i zdjęcia. W albumie wykorzystano również wiele relacji nadesłanych na platformę www.armiaandersa.pl.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
marp plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Ważny dokument historyczny. Książka dobrze udokumentowana i zawierająca liczne fotografie. To historia Armii, która jest trwałą częścią historii Polski, mimo, że wielu jej żołnierzy wybrało - nie z własnej woli - emigrację. To historia ludzi, którzy utracili swój dom, jednak nadzieja w ich sercach do końca pchała ich do walki o Polskę.
kamyk Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Natawki Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ada22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
vaapu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Glonek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów