Szósta klepka

Tom 1 cyklu Jeżycjada

Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy - Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii - Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową.

Informacje dodatkowe o Szósta klepka:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 1977 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Szósta klepka

Szósta klepka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cykl "Jeżycjada" zaczyna się tomem ,,Szósta klepka". W zamyśle jest to cykl dla młodzieży ale myślę, że dorosłych też nieźle ubawią perypetie młodych ludzi mieszkających w Poznaniu. W tej części główną bohaterką jest Celestyna Żak. Niepewna siebie nastolatka. Małgorzata Musierowicz barwnie przedstawia życie rodzinne i miłosne rozterki młodych. Nie sposób nie uśmiać się czytając dialogi toczące się z zakurzonym salonie Żaków. Spod lekkich rozmów wyłania się głębszy obraz domu pełnego miłości i mądrości życiowej.
Jakoś nie nigdy nie miałam okazji czytać Musierowicz, więc siadłam i przeczytałam z przyjemnością. Celestyna to zakompleksiona licealistka. Mieszka w domu z wieżyczką, która to stała się jej ostoją w chwilach największych wewnętrznych wzburzeń. Przez jej dom przewala się nie tylko jej rodzina, ale również cała masa przyjaciół, ukochanych, zupełnie obcych ludzi i białych myszek. Książka opowiada o nastoletniej miłości, o domowym cieple. Niejednokrotnie wywoływała szeroki uśmiech na mojej twarzy. Jestem pewna, że sięgnę po więcej :)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książki napisane przez tą Panią są świetne. Czyta się je bardzo przyjemnie.

To był  sentymentalny  powrót do  lat młodzieńczych, kiedy to  zaczytywałam się  książkami z tej serii. I przyznam, że nadal mnie bawią perypetie  rodziny Żaków.  A zwłaszcza pomysłowy Bobcio. Ponownie przeżywałam  wszystko razem  z Cesią. Polecam. A mimo tego ,  że akcja osadzona jest w latach 70-tych to pewne rzeczy są ponadczasowe.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2022-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2022,

Co prawda mam na półce kompletną Jeżycjadę "w papierze" (i lubię do niej wracać), ale po informacji o tym, że w Legimi pojawiła się również w wersji cyfrowej, od razu pobrałam na telefon audiobook pierwszego tomu. Cudownie było wrócić do książki, którą pierwszy raz czytałam w liceum. Przeżycia nastolatków wciąż bawią i wzruszają. A najbardziej kocham chyba wątek z myszkami Bobcia XD

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Jedna z moich ulubionych części. Co jakiś czas do niej wracam.

Znacie to uczucie, kiedy po długiej podróży wracacie do domu? Siadacie w fotelu i czujecie się bezgranicznie szczęśliwi, odkrywacie, że dom trochę się zmienił- pojawiła się nowa pajęczyna albo plama, której wcześniej nie było- ale mimo to nadal jest domem.

Takie uczucie towarzyszy mi zawsze, kiedy wracam do Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Ta cudowna seria towarzyszy mi od długiego czasu i wracam do niej co jakiś czas.

Teraz postanowiłam sobie przypomnieć „Szóstą klepkę". Pierwsza część serii opowiada historię Cesi — zakompleksionej dziewczyny, niewierzącej w siebie i samotnej. Jest też jej rodzina-rodzina Żaków, która wyróżnia się specyficznym poczuciem humoru.

Ta książka jak inne książki pani Musierowicz emanuje ciepłem i spokojem. TO niezwykle przyjemna lektura, która niejednokrotnie wywołuje uśmiech na twarzy.

Polecam i młodszym i starszym. Myślę, że to idealna pozycja na długie, smutne jesienne wieczory.

Avatar użytkownika - Partula
Partula
Przeczytane:2018-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2018,
Sprężyna
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Sprężyna

Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart, a jaką róża "Nuits de Young"?...

Czarna polewka
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Czarna polewka

"Od pierwszego ich pocałunku minęły już dwa miesiące" - tak zaczyna się 17. tom "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Czyj to był pocałunek? Kto planuje...