Opis ksiązki
Kup Teraz

Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-01-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2158-1
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:czytam
Szpiedzy, agenci, dziennikarze i dyplomaci. Kto wyniósł Lenina do władzy?

Narodziny komunistycznego imperium zła z zupełnie nowej perspektywy. Rewolucja bolszewicka oczami dyplomatów, szpiegów, biznesmenów, idealistów i fanatyków. Nieznanych bohaterów historii – tych, którzy robili wszystko, by zapewnić komunistom zwycięstwo i tych, którzy za wszelką cenę próbowali im przeszkodzić.

"Szpiedzy i komisarze" to obraz bezprecedensowej walki o wpływy, pieniądze i rząd dusz w dniach, kiedy władza w Rosji leżała na ulicy. Bezwzględni milionerzy, alianccy szpiedzy infiltrujący szeregi Armii Czerwonej i amerykański ambasador w Rosji: człowiek mający słabość raczej do whisky, sekretarek i golfa niż do polityki. Jaką naprawdę odegrali rolę? Kto był najlepszym przyjacielem Trockiego i dlaczego wydano na niego wyrok śmierci? I czy rzeczywiście świat zachodni zawiązał spisek mający na celu zniszczenie komunistów?

Robert Service, światowej sławy specjalista od dziejów Rosji, sięga do nieznanych dotąd materiałów, by odkryć wewnętrzne mechanizmy najważniejszej rewolucji XX wieku. Pod jego mistrzowskim piórem historia początków Związku Radzieckiego ożywa na nowo.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Ciekawe spojrzenie na rewolucje rosyjskie i ich autorów.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Bardzo dobre opracowanie narodzin bolszewizmu w Rosji, tamtejszych rewolucji, wojny domowej i próby rozprzestrzenienia komunizmu na Europę, a nawet świat. Dowiedzieć się można jakie obawy dręczyły Lenina i Trockiego po podpisaniu pokoju w Brześciu Litewskim, a także jaką rolę odgrywała Cze-Ka Feliksa Dzierżyńskiego w poszczególnych fazach dzierżenia władzy przez partię. To jeżeli chodzi o komisarzy.
Szpiedzy byli, ale z czasem sowieckie władze nauczyły sobie z nimi radzić, więc o tej grupie jest stosunkowo niewiele (jeśli wziąć pod uwagę objętość książki), i to jedynie do czasu umocnienia się bolszewików.
Zdecydowanie za mało miejsca poświęcono komunistom w czasie II wojny, ale rekompensuje to przynajmniej posłowie z dalszymi losami najważniejszych wymienionych postaci, także "zachodnich".
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów