Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni

Ocena: 4 (1 głosów)

Co sprawiło, że Einsatzgruppenn - szwadrony śmierci Hitlera - wymordowały setki tysięcy niewinnych ludzi?

Helmut Langerbein postawił sobie za zadanie ustalenie motywów, które sprawiły, że kadry Einsatzgruppenn w latach 1941-1942 przyniosły śmierć setkom tysięcy ludzi na okupowanych terenach Związku Sowieckiego. Niemcy dokonywali aktów masowego ludobójstwa bez sprzeciwu i wątpliwości. Dlaczego tak skrupulatnie wykonywali rozkazy, często budzące w nich samych odrazę? Którym wewnętrznie się sprzeciwiali? Dlaczego z własnej inicjatywy wykraczali poza już i tak zbrodnicze instrukcje? Dlaczego bezbronne ofiary doświadczały od nich przed śmiercią okrutnego, bestialskiego traktowania?

Punktem wyjścia do tych rozważań są wnioski przedstawione w pracach uznanych badaczy Holocaustu: Christophera Browninga i Daniela Goldhagen. Langerbein przeprowadza własną analizę powodów, które ,,zwykłych ludzi" zamieniły w ludobójców. Wychodząc od materiałów podstawowych, jakimi były akta zbrodniarzy z Einsatzgruppen, znacząco rozszerza bazę źródłową o materiały procesowe z innych okręgów sądowych Niemiec. Szczególną wagę przykłada do pochodzenia społecznego, wykształcenia i kariery zawodowej przyszłych masowych morderców.

W tym celu dzieli sprawców na kilka grup i każdą poddaje wnikliwej analizie, nierzadko dochodząc do zaskakujących wniosków.

Szczególną uwagę Langerbein poświęca analizie ,,patologicznych zabójców", czyli oficerów SS. Pomimo starannego wychowania i wyższego wykształcenia, w ekstremalnych warunkach Holocaustu, ujawnili oni najnikczemniejsze strony ludzkiej natury. Znajdowali specyficzną satysfakcję w dręczeniu i upodlaniu ofiar, których los i tak był przesądzony z woli Hitlera.

Autor przeciwstawia im przypadki zbrodniarzy ,,sprawiedliwych", skruszonych i uniewinnionych przez sądy.

Szwadrony śmierci Hitlera rzucają nowe światło na motywy Holocaustu. Prezentują zarazem szerokie spektrum portretów bezpośrednich sprawców zbrodni, wnikając w głąb ich indywidualnych motywacji.

 Helmut Langerbein urodził się w 1962 roku w Wickede (Zagłebie Ruhry) w Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy). W latach 1981-1993 był pilotem Luftwaffe, gdzie uzyskał stopień kapitana. W okresie od 1988 do 1993 roku dowodził kompanią szkoleniową w Mengen. Następnie przeniósł się do USA i poświęcił studiom historycznym. Uzyskawszy stopień doktora, został wykładowcą historii na University of California w Santa Cruz oraz w Hartnell College w Salinas. Obecnie jest dziekanem College of Liberal and Performing Arts na Southern Arkansas University w Magnolii.

Informacje dodatkowe o Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-01-17
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376745701
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: Hitlers Death Squads: The Logic of Mass Murder

więcej

Kup książkę Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
MASOWI MORDERCY HITLERA Każdy, kto interesuje się zbrodniami hitlerowskimi na pewno słyszał o Einsatzgruppen i masowych mordach, jakich dokonywali ich członkowie często wbrew sobie, ale wcale nie z mniejszym zapałem. Ich ofiary liczy się w setkach tysięcy, ich okrucieństwo przeraża po dziś dzień, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Helmut Langerbein nie tylko przybliża nam dzieje szwadronów śmierci Hitlera, ale przede wszystkim zagłębia się w ich działania i mechanizmy, starając się wyjaśnić to, co dla nas wydaje się rzeczą niepojętą. Czym było Einsatzgruppen? Grupami operacyjnymi hitlerowskiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa, które działały w wielu krajach Europy, jednakże do historii przeszło przede wszystkim ludobójstwo, jakiego dopuściły się na terenach ZSRR w latach 1941-1942. To za nie właśnie byli sądzeni ich członkowie przez Amerykański Trybunał Wojskowy w Norymberdze, jednakże zarazem to jedynie część ich działań. Cześć prawdziwego okrucieństwa, do którego byli zdolni i część ich wstrząsającej historii. Ale dlaczego właściwie robili to wszystko? Dlaczego wykonywali rozkazy, które wzbudzały w nich odraz i którym się sprzeciwiali? Dlaczego sami chcieli je wypełniać mimo tych odczuć? I dlaczego posuwali się o wiele dalej, niż zdawało się to wynikać z ich obowiązków? Czy hasło „wojna” może choćby w najmniejszym stopniu stanowić wytłumaczenie szalonej spirali makabrycznego bestialstwa? Do odpowiedzi na te pytania stara się dotrzeć niemiecki historyk Helmut Langerbein, który analizując fakty, akta personalne i materiały procesowe, podejmuje próbę jak najdokładniejszego odtworzenia historii Einsatzgruppen. Próbę jak najbardziej udaną, bowiem jego „Szwadrony śmierci Hitlera” to książka ciekawa, wciągająca, ale też i przerażająca. Tak to już jednak bywa, kiedy sięga się po podobne tytuły – trzeba być gotowym na pewną dozę szoku. Także pod względem „widoków”, w książce nie zabrakło bowiem ilustracji obrazujących zbrodnie Einsatzgruppen. Nie jest ich wiele, nie mniej co wrażliwsi powinni o tym fakcie pamiętać. Poza tym dzieło Langerbeina to po prostu bardzo dobrze napisana książka historyczna. Temat drugiej wojny światowej jest tematem nośnym, często i chętnie wykorzystywanym, ale wciąż potrzebnym. Dobre wykonanie może zachęcić do kolejnych pozycji, a „Szwadrony śmierci Hitlera”, jak również podobne tytuły z oferty wydawnictwa Replika, znakomicie spełniają swoją rolę. Jeśli zatem ta tematyka leży w sferze Waszych zainteresowań, na pewno się nie zawiedziecie. Świetna, treściwa i szczegółowa książka. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/15/szwadrony-smierci-hitlera-einsatzgruppen-i-logika-masowej-zbrodni-helmut-langerbein/
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy