Tabula Rasa

To miała być jedna z ostatnich sesji projektu Tabula Rasa – tak twierdzili lekarze.

Jednak Sara nie chciała w to wierzyć. Usuwanie jej wspomnień o traumatycznych przeżyciach trwało dłużej niż u innych pacjentów – na tyle długo, że Sara zaczynała zastanawiać się nad swoją rolą w zdarzeniach, które chcieli wymazać. Czy na pewno była ofiarą? Wszystkie te środki bezpieczeństwa, które miały odizolować ją od innych… O czym tak naprawdę miała zapomnieć?

Informacje dodatkowe o Tabula Rasa:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-03-18

Kup książkę Tabula Rasa

Tabula Rasa - opinie o książce

Sara bierze udział w projekcie Tabula Rasa. Usuwanie wspomnień, jest powolnym zabiegiem, lecz w przypadku Sary, trwa dłużej niż u innych, co wzbudza podejrzliwość. Czego doświadczyła dziewczyna, że należy usunąć to z jej wspomnień? Sprawa komplikuję się jeszcze bardziej, kiedy ośrodek, w którym przebywa, zostaje najechany przez najemników, których głównym celem jest zlikwidowanie Sary. Fabuł powieści jest bardzo prosta i tak naprawdę można ją streścić szczegółowo bardzo szybko, czego oczywiście nie zrobię. Pomimo pozornej prostoty, książka okazała się dobrą historią, trzymającą w napięciu, a o to włośnie tu chodzi. Jest to kolejna książka polecana fanom ,,Niezgodnej" i ,,Igrzysk Śmierci". Ach, znowu? Nie wiem, co łączy te powieści, ani dlaczego większość książek jest właśnie tak reklamowana, ponieważ ,,Tabula Rasa" jest książką w zupełnie innym klimacie i mi bardzo się podobała. Książka nie jest gorsza, wręcz przeciwnie, cała historia jest wciągająca z dobrą główną bohaterką, dlatego lekturę mogę polecić znacznie szerszemu gronu. Sara jest zwykłą nastolatką, która niespodziewanie znalazła się w trudnej sytuacji. Modyfikacja pamięci jest dodatkowym problemem, dziewczyna szuka prawdy, jednocześnie kieruję się wysoką moralności. Nie jest to kolejna bohaterka, która niezważająca na niebezpieczeństwo brnie do przodu. Sara postępuje w sposób racjonalny i boi się, co jest w pełni zrozumiałe a mimo to umie wykazać się odwagą. Jest bardzo zrównoważoną bohaterką, nie jest przerysowana i dlatego bardzo łatwo się wczuć w jej osobę. Dziewczyna przebywa w zamkniętym ośrodku, gdzie spotyka najemników, sprzedajny personel i niezrównoważonych pacjentów. Z pewnością bohaterowie do milutkich nie należą, dlatego niebezpieczeństwo wyczuwalne jest nieustannie. Wątek romantyczny również się pojawia, co prawda w znikomym stopniu. Jest miłym dodatkiem, taką wisienką na torcie, jednak z pewnością książki do romansu nie można zaliczyć. Akcja toczy się w zamkniętym ośrodku, który znajduję się w śnieżnych górach. Klimat jest mroczny, a mróz i śnieg okazały się doskonałym tłem dla niebezpiecznych wydarzeń. Akcja rozkręca się stopniowo, początek jest dość niemrawy, czytelnik nadąża za wydarzeniami i wszystko jest zrozumiałe. Kiedy wydarzenia nabierają tępa robi się naprawdę ciekawie i z przyjemnością śledziłam poczynania Sary. ,,Tabula Rasa" to przyjemna książka, z nutą niebezpieczeństwa i napięcia. Książa obfituje w krwawe strzelaniny, widowiskowe walki i niebezpiecznych bohaterów. Uroku dodaje bardzo subtelny wątek romantyczny, dlatego książka będzie idealna dla każdego, kto szuka wytchnienia i niezobowiązującej lektury. ,,Tabula Rasa" jest prawdziwym thrillerem sensacyjnym, a spotkanie z tą książką uważam za udane. 4/6
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2019-08-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,

'' Nie można grzebać ludziom w mózgach, kilku przy tej okazji nie tracąc ''

To jedna z tych książek które zapowiadają się dobrze, a nawet znakomicie, a okazują się zwyczajnym '' nic ciekawego ''. Wszyscy którzy poczytują moje opinie, wiedzą doskonale, iż lubuję się we wszystkich pozycjach literackich które traktują o psychiatrykach, eksperymentach psychicznych i wszelkich psychologicznych aspektach . Kiedy więc ujrzałam książkę '' Tabula Rasa '', bardzo się ucieszyłam . Już sam tytuł zapowiadał się ciekawie i obiecywał wiele . Początek tylko zaostrzył mój apetyt na tę lekturę . Poznajemy oto Sarę , dziewczyna ma 16 lat i właśnie siedzi sobie na krzesełku , a '' panowie dochtory '' wywiercają jej w głowie dziury . Sara nic o sobie nie wie , kim jest , gdzie jest , ani nawet jak wygląda . W ośrodku, w którym przebywa nie ma ani jednego lustra . Bierze udział w projekcie o nazwie '' Tabula Rasa '' . Polega on na wymazaniu wszystkich wspomnień (w zamyśle głównie tych traumatycznych) i rozpoczęciu wszystkiego od nowa z tytułową '' Czystą tablicą '' . Przyznacie że zapowiada się baaardzo ciekawie . Niestety, po obiecującym początku zaczyna się regularna '' rąbanka '', to pierwsze słowo jakie mi się nasuwa . Akcja robi się jedną wielką nawalanką przeplataną '' zabawą '' elektroniką i nowoczesną technologią . Dokładnie jak wątpliwej jakości grze, chcesz coś tam dostać , musisz przycisnąć jakiś guzik, który znajduje się tam i tam . Tak, ja wiem że jest to młodzieżówka i nie , nie uważam żebym była '' za stara '' na takie książki . Uważam za to że nawet młodzieżówka powinna być napisana na poziomie i nieść ze sobą jakieś wartości. Naprawdę potrafię docenić i zachwycić się dobrze napisaną książką dla młodzieży. Jednak '' Tabula rasa '' jest wielkim rozczarowaniem . Postacie płaskie jak deski . Bez żadnego wyrazu, no może poza główną bohaterką, Sarą, która potrafi wstrzymać oddech na prawie minutę , spaść z 12 metrów i się nie zabić i zakochać się w chłopaku o którym nic nie wie i widzi go od trzech godzin, bo nawet nie napiszę że zna, bo jak można poznać kogoś w trzy godziny ? Jak można wciskać ludziom taki kit ? Nie polecam.

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-02-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Tabula Rasa” książka, która totalnie mi nie przypadła do gustu. Po opisie z tylu okładki można by się spodziewać emocji, akcji, napięcia. Nie było nic. Totalnie. Sara, główna bohaterka nazywana była aniołem, chociaż w sumie nie wiadomo z jakiego powodu. Znajdowała się w szpitalu, w którym wymazywano jej pamięć. Fabuła również nie zaskakuje... Książka przypomina mi trochę „Drugą Szansę”, ale ta na pewno jest słabsza. Jak to się mówi: 2/10 ? Na okładce jest napisane, że „Ciekawa propozycja dla fanów thrillerów”. Serio? No nie wiem...a Tobie się podobała?

Avatar użytkownika - anita0201
anita0201