OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2015-10-07
ISBN: 97883240-2741-5
Dodał/a książkę:MonikaP
Recenzja - Tajemna historia

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.

Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

"Tajemna historia" to pełna napięcia intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

"Tajemna historia" to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki "Szczygła". Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

Recenzja
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Na półkach: Przeczytałem,

Chronologiczne uporządkowanie wspomnień to ciekawa sprawa. Moje wspomnienia z tej jesieni, sprzed pierwszego weekendu na wsi, są blade i zamazane: później nabierają rozkosznej ostrości. Właśnie tutaj koturnowe manekiny moich pierwszych znajomości zaczynają ziewać, przeciągać się i ożywać. Musiały jeszcze minąć miesiące, zanim blask i tajemnica nowości, które nie pozwalały mi ich oglądać z odpowiednią dozą obiektywizmu, całkowicie się rozpłynęły — choć rzeczywistość była o wiele bardziej interesująca niż jakakolwiek idealizacja — ale właśnie tutaj, w mojej pamięci, przestają być zupełnie obcy i zaczynają po raz p

danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Richard Papen jest studentem ekskluzywnego amerykańskiego colleg'u. Chcąc kontynuować wcześniej rozpoczętą naukę języków klasycznych, dołącza do niewielkiej grupy studentów, imponującej mu stylem bycia, zachowania, ubioru.Owi studenci, pochodzący z dobrze sytuowanych rodzin, czas wolny spędzali pijąc, paląc, zażywając narkotyki. Podczas jednej z libacji, będąc pod wpływem narkotyków, zabijają mężczyznę. to wydarzenie wydatnie wpływa na ich dalsze życie. Nie radzą sobie z poczuciem winy, z emocjami. Popadają w depresję, coraz głębiej zatapiają się w nałogach. To prowadzi do kolejnej tragedii.
Świetna książka! Powolna, pełna przemyśleń, emocji. Opowieść rozwija się pomału, pochłania z każdą przeczytaną stroną.
hania_sr plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Świetna książka o studenckim życiu grupy młodzieży. Inteligentni ludzie o różnych charakterach eksperymentują i posuwają się nawet do morderstwa. Jak się zachowują, co czują i czego najbardziej się obawiają ? Warto przeczytać, bo książka jest dobra, choć mnie czasem wydawała się rozwleczona. Może dlatego, że wysoko poprzeczkę ustawił "Szczygieł" - genialna książka tej samej autorki.
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2016,
Niesamowicie klimatyczna, pełna wyrazistych postaci powieść. Raczej nie dla miłośników wartkiej akcji, tu wszystko dzieje się powoli, spokojnie. Mam wrażenie, że każde zdanie zostało napisane z niebywałą dbałością, czyta się znakomicie. Chociaż od samego początku wiadomo, kto zabił, nie przeszkadza to w czytaniu każdej kolejnej strony z rosnącym zainteresowaniem. Niezwykła, niebanalna, dla mnie rewelacja. Polecam!
adreswyobraznia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Co to za książka! Ach co za hipnotyzująca opowieść! "Tajemna historia" Donny Tartt jest nie tylko tajemnicza, ale i dziwnie mroczna. Trudno o niej przestać myśleć. Specjalnie odłożyłam napisanie opinii o niej o kilka dni żeby ochłonąć. Bo jest po czym.

"Tajemna historia" opowiada o szóstce studentów filologii klasycznej amerykańskiego college'u. Beztroskie życie, trochę imprez, trochę inspirujących dyskusji na zajęciach z greki, wszystko w oparach drogiego alkoholu, czasem w narkotycznym śnie. Jakie zwykłe i niezwykłe ścieżki sprawią, że Ci zmanierowani, ale w gruncie rzeczy dobrzy ludzie pewnego dnia zamordują kolegę?

Donna Tartt napisała książkę niezwykłą, która uwodzi czytelnika i manipuluje nim. Wykreowała postacie bardzo wyraziste, o których zdajemy się wiedzieć lub domyślać wszystkiego, a jednak najważniejsze nam umyka. Możemy tu obserwować jak znika pojęcie odpowiedzialności, gdy mamy do czynienia z grupą, zwłaszcza tak elitarną grupą. Małe upokorzenia, drobne okrucieństwa, osobiste demony, wszechogarniający strach - to wszystko sprawia, że sami zaczynamy usprawiedliwiać naszych bohaterów, aby za chwilę ich potępiać. Ta huśtawka trwa właściwie przez całą powieść sprawiając, że po zakończeniu może kręcić się w głowie.

Ktoś, kto jest przyzwyczajony do tego, że każdy detal przedstawiony w książce prędzej czy później stanie się istotny dla przebiegu fabuły zdziwi się. W "Tajemnej historii" wiele jest ślepych uliczek i szczegółów pozornie bez znaczenia. Według mnie ten zabieg jest świetny, bo imituje "chaos życia". Mimo, że kompozycja jest w gruncie rzeczy zamknięta, to jednak zakończenie pozostawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Sama psychologia zbrodni i tego co dzieje się później to istny majstersztyk. Widać tu zarówno brak kręgosłupa moralnego, przepych i blichtr niczym z "Wielkiego Gatsby'ego" jak i genezę konfliktów w zamkniętej grupie z "Władcy much". Wszystko w duszącej, pełnej lęku atmosferze "Jądra ciemności". Dodałabym jeszcze wewnętrzną walkę z samym sobą i męki dojrzewania z "Buszującego w zbożu" i oczywiście rozterki mordercy ze "Zbrodni i kary". Z takiej mieszanki musiała powstać znakomita książka.

Jedyną niedogodnością był brak tłumaczeń sentencji łacińskich, greckich czy francuskich, których używali bohaterowie. Raziło to tym bardziej, że często pełniły funkcję puenty lub było w inny sposób istotne. Za to minus. Nie każdy ma czas i ochotę co chwilę sprawdzać coś w Internecie.

Czy polecam Wam "Tajemną historię"? Tak, ale ostrzegam, to nie jest lekkostrawna, wesoła książeczka. Jest skomplikowana i wielowarstwowa, więc domyślam się, że nie każdemu przypadnie do gustu. Jednakże warto, naprawdę warto, zwłaszcza jeśli lubicie psychologiczne powieści.
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wg BBC,
Sięgnęłam po tę pozycję nie wiedząc zupełnie czego się spodziewać. Obszerność działała raczej na jej niekorzyść i, szczerze mówiąc, byłam przygotowana na to, że nie przypadnie mi do gustu. Jednak w miarę czytania i zagłębiania się w studenckie życie głównych bohaterów nie mogłam się oderwać.

Pomimo tego, że książka zawiera dużo opisów...polecam.
lucter Linia koment
Na półkach: Czytam,