Tajemnica biblioteki

Tom 13 cyklu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Dlaczego nie włącza się alarm, kiedy złodziej przemyca je na zewnątrz? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc. Detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych.

Informacje dodatkowe o Tajemnica biblioteki:

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2011-03-01
Tytuł oryginału: Biblioteksmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Kup książkę Tajemnica biblioteki

Tajemnica biblioteki - opinie o książce

Na dzień przed Świętem Wniebowstąpienia Lasse i Maja z okien drugiego piętra sklepu jubilerskiego obserwują bibliotekę. Ich Biuro Detektywistyczne otrzymało bowiem zlecenie od samego komisarza policji. Kilka dni wcześniej ze zbiorów miejscowej biblioteki zniknęła bardzo cenna książka. Nie wolno jej pożyczać, jest przechowywana w podziemiach, w zbiorach czytelni naukowej a alarm zawiódł.

Biblioteka jest zamykana o osiemnastej i właśnie wtedy wychodzi z niej troje podejrzanych, to znaczy czytelników - pastor, elektryk oraz starsza pani. Chwilę później wybiega bibliotekarka - Karin Falk - i krzyczy, iż zginęła kolejna książka. Czy dzieciaki po raz kolejny odkryją prawdę?

Jakże bliska każdemu molowi tematyka - biblioteka, książki, raj :) Najpierw odgadłam w jaki sposób złodziejowi udało się przechytrzyć bramkę z alarmem, dopiero potem zaczęłam kombinować kto nim jest. Jednak motywu kradzieży nie odgadłam - bombowy pomysł!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,
XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwa. A jak biblioteka, to i tajemnice. O jednej z nich napisali szwedzcy autorzy książek dla dzieci, czyli Martin Widmark i Helena Willis, a swa powieść zatytułowali ,,Tajemnice biblioteki". To 13 tom znanej serii ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Pewnego dnia do biura Lassego i Mai w małym szwedzkim miasteczku Valleby przyszedł komisarz policji z prośbą o pomoc. Okazało się, że z biblioteki w Valleby zginęła stara i niezwykle wartościowa książka. (s. 12) Młodzi detektywi zainteresowali się sprawą. Z góry obserwują bibliotekę. Tuż przed 18.00 wychodzi z niej pastor, potem elektryk i pani profesor. Po chwili wybiega z niej bibliotekarka Karin Falk z okrzykiem: ...tunku! Zno... ...ęła ...czka! (s. 13) Śledztwo zaczyna się na całego. Maja, Lasse i komisarz policji przesłuchują bibliotekarkę i zastanawiają się, jak to możliwe, że cenna książka została wyniesiona z biblioteki. Jest to niezwykle tajemnicze, gdyż te cenne książki posiadają specjalne zabezpieczenia i niemożliwe jest wyjście z budynku bez włączenia alarmu. Rozpatrują różne opcje przejścia przez bramkę, ale ich starania spełzają na niczym. W pewnej chwili komisarz wpada na pewien pomysł... ,,Tajemnice biblioteki" czyta się szybko i przyjemnie, gdyż jest napisana prostym i przystępnym językiem dla dzieci w wieku 7-9 lat. Ale i starsze dzieci chętnie sięgają po książki z tej serii. Poza tym wydarzenia rozgrywają się w czasie teraźniejszym, dzięki czemu młody czytelnik odnosi wrażenie, że to czas rzeczywisty, w którym uczestniczy jako jeden z bohaterów - niemy świadek. Bardzo ważne są czarno-białe ilustracje wkomponowane w tekst, idealnie oddające tematykę powieści. Umiejętność czytania ilustracji i map może pomóc w rozwiązaniu zagadki oprócz uważnego czytania tekstu i wyłapywania informacji. Lasse skrzętnie wszystko notuje... Ponadto autorzy zwracają uwagę dzieci na funkcjonowanie biblioteki i zasady w niej obowiązujące. Szczególnie dotyczy to czytelni i ,,trzech tabliczek z przekreślonymi obrazkami". Dodatkowo ich znaczenie tłumaczy bibliotekarka: W czytelni w żadnym wypadku nie wolno jeść lodów ani słodyczy - tłumaczy Karin. - Nie wolno też rozmawiać przez telefon komórkowy ani fotografować książek. (s. 42) Zagadka zostanie rozwiązana. Zakończenie może nieco zaskoczyć, szczególnie powód kradzieży książek. ,,Tajemnice biblioteki" to kolejna książka z serii ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", która uczy młodsze dzieci czytania ze zrozumieniem, także map i ilustracji, pozwala im przeżyć przygodę i na dłuższą chwilę stać się detektywem. Uczy też zasad zachowania się w bibliotece. Jedna z tajemnic biblioteki została rozwiązana, ale jest jeszcze wiele ich do odkrycia. Zajrzyjcie do swoich bibliotek i sami się przekonajcie!
Avatar użytkownika - lemonadestreet
Przeczytane:2012-09-12, Przeczytałam, 2012,
Tajemnica meczu
Karl Martin Widmark, Helena Willis0
Okładka ksiązki - Tajemnica meczu

Jak co roku w Valleby rozgrywany jest bardzo ważny mecz. Czy drużynie Valleby tym razem uda się pokonać drużynę miasta Sandby? Srebrny puchar błyszczy...

Forget Me Not
Julie Soto