Okładka - Tajemnica Edwina Drooda

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2010
Dodał/a książkę:speedi
Recenzja - Tajemnica Edwina Drooda
OSTATNIA POWIEŚĆ CHARLESA DICKENSA, KTÓRA PRZESZŁA DO LEGENDY Na początku 1870 roku Charles Dickens, ceniony przez krytykę i uwielbiany przez czytelników spełniony pisarz, decyduje się podjąć wyzwanie i... napisać kryminał. Powieść ukazuje się w odcinkach, lecz na zawsze pozostaje bez zakończenia?Tajemnica Edwina Drooda okazała się być jeszcze bardziej tajemnicza niż zamierzył to Dickens. Pisarz zmarł zanim dokończył powieść, a na przestrzeni lat pojawiło się wiele spekulacji dotyczących jej związków ze śmiercią autora. Książka doczekała się wielu interpretacji, alternatywnych zakończeń, spiskowych teorii i zaskakujących finałów. W tym wydaniu książki zamieszczone zostały trzy wersje możliwego zakończenia powieści i rozwiązania tajemnicy niespodziewanego zniknięcia młodego architekta, Edwina Drooda.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2011-03-31, Na półkach: Przeczytałem,

Czym byłaby literatura bez tajemnic?Kim jest ta postać, która jak niewyraźny, rozpływający się w powietrzu duch kroczy przez ponury, spowity gęstą mgłą, nasączony wilgocią i zapachem butwiejących liści las? Kim jest ten człowiek trzymający w ręku resztkami sił żarzącą się lampę? Który wąską ścieżką, wśród groźnie nachylających się ku niemu konarów drzew, wśród zmurszałych pni i poddanego bezwzględnemu działaniu czasu listowia uparcie oblepiającego mu buty idzie, niewyraźnym zarysem sylwetki wskazując na

Opinia została usunięta.
Capsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Po tEUR książkę sięgnęłam głównie dlatego, że mam w planach przeczytanie "Drooda" Dana Simmonsa oraz dlatego, że ostatnio pokochałam klimat XIX wiecznej Anglii. Książkę czytało mi się bardzo ciężko. Nie to, że jest nieciekawa, nie podobał mi się styl książki. Nie wiem jak inne książki Dickensa ale niestety ta nie przypadła mi do gustu.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Tytułowy bohater został po śmierci swojego ojca zeswatany z Różą Bud, uczennicą Domu Zakonnicy. Jednakże między nimi nie ma uczucia, ciągle się sprzeczają, a bohater zdaje się nie doceniać swojego udanego życia. A gdy do ich miasteczka przybędzie pewien temperamentny młodzieniec z siostrą, nastąpi pewna konfrontacja, prowokacja i obraza...

Ta powieść sławnego pisarza Dickensa to historia o pewnych cechach ludzkiej natury, prześladowaniu, psychicznym nękaniu i szaleńczej miłości. Bo istnieją niezbadane, romantyczne zakątki w ludziach, u których się ich nie spodziewamy. Trudno nazwać ją tylko kryminałem- chociaż do dziś pozostaje zagadka co i kto stoi za tajemniczym i nagłym zniknięciem Edwina. To także ukazanie wpływu oparów opium oraz przekroju społeczeństwa.

Tego znamiennego dnia trzej bohaterowie: Ewin, Neville (temperamentny chłopak), Jasper (wuj Edwina) wchodzą do domu z bramą tylnymi drzwiami. Potem Drood znika, jego poszukiwania są bezowocne. Podejrzenia padają na pewną osobę, ale czy wyjawiona prawda nie przyczyni się do stworzenia fałszywego obrazu?

Nagła śmierć pisarza w 1870 roku przerwała jego pracę i powieść pozostała niedokończona i niekompletna. Inni twórcy proponowali różne, ciekawe hipotezy i wersje rozwiązania zagadki. Każde może, ale nie musi być prawdziwe. Bo co się stało z Droodem i jak wykryć prawdę? Kim jest Datchery, postacią w przebraniu? Czy Jasper to niepospolity czarny charakter?

,,Tajemnica Edwina Drooda" to historia bez albo z wieloma zakończeniami, z problemem nierozwiązanej zagadki. Występują w niej plastyczne i kwieciste opisy, elementy satyryczno-humorystyczne i czasami monotonne, oderwane fragmenty. Gratka dla lubiących wyzwania literackie.
Minevra Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,