Tajemnica Mundialu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2006
ISBN: 83-7298-932-X
Dodał/a książkę:mrowka

Cała Japonia ekscytuje się trwającymi właśnie mistrzostwami świata w piłce nożnej. Tylko przypadek sprawia, że w zapomnianej rzece znaleziono ciało Europejczyka. Były policjant, Kazuyoshi Toda, postanawia odkryć przyczynę zgonu tego człowieka. Prawda okazuje się zaskakująca i niebezpieczna. Co łączyło zmarłego z tajemnicami mistrzostw, głęboko skrywanymi przed opinią publiczną? Kto jeszcze będzie musiał zginąć, aby prawda nie wyszła na jaw? Odpowiedzi okażą się niespodzianką zarówno dla Tody, jak i dla czytelnika. Prawdziwie sensacyjna książka dla miłośników futbolu, spiskowych teorii i egzotyki Dalekiego Wschodu.

Przemysław Łonyszyn - socjolog, dziennikarz. Były pracownik szczecińskiego oddziału TVP, gdzie przebył drogę od researchera do kierownika produkcji. Twórca i organizator wielu imprez sportowych i rekreacyjnych, m.in. międzynarodowego turnieju piłkarskiego "Rewalandia" w Rewalu. Aktywny działacz samorządowy, ale przede wszystkim wielki znawca futbolu, potrafiący w pisaniu o nim fachowość łączyć z niekonwencjonalnym traktowaniem tematu.

Roman Hurkowski - dziennikarz, publicysta. Twórca potęgi największego polskiego tygodnika piłkarskiego – "Piłka Nożna", gdzie przeszedł wszelkie szczeble kariery, ze stanowiskiem redaktora naczelnego włącznie. Ostatnio skupia się przede wszystkim na pisaniu książek, jego pozycja pt. Z piłką do Europy zyskała miano najlepszej sportowej książki roku 2005 według "Gazety Wyborczej".

KasiaiDaniel plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Posiadam,
Czy kiedykolwiek pisałem, że uwielbiam sieć księgarni Matras?? Jeśli nie to właśnie się poprawiam i uzasadniam swoje zdanie. Otóż za bardzo niewielkie pieniądze (w tym przypadku 2 złote) można kupić całkiem niezłą książkę.

W ten właśnie sposób nabyłem opisywaną "Tajemnicę Mundialu", książkę autorstwa dwóch dziennikarzy, podejmujący temat Mistrzostw Świata w 2002 roku, które bardzo są nam kibicom bliskie. Otóż na tych mistrzostwach Polska zagrała ponownie po 16 latach przerwy.

Jednak nie to jest tematem tejże książki kryminalnej. Głównym bohaterem jest Japończyk Kazuyoshi Toda, zastępca japońskiej TCPC - organizacji pilnującej wszelkiego rodzaju porządku podczas wspomnianych Mistrzostw Świata. Wspomniany Japończyk przypadkiem odnajduje zmasakrowane ciało w swojej rodzinnej okolicy. To owe przypadkowe zdarzenie wywołuje lawinę zdarzeń, które bardzo mocno wciągają czytelnika.

Książka ma ponad 450 stron. Mimo wciągającej akcji jest to nieco za dużo. Mogłoby być ich o wiele mniej. W pewnych momentach akcja jest przesadnie wydłużona. Innym minusem tej książki jest ilość mundialu. Niestety występuje on tylko jako wzmianki, a szkoda.

Mimo wszystko książka ma ciekawą konstrukcję. W pewnym momencie akcji czytelnik dowiaduje się kto co zrobił, ale nadal nie wiadomo dlaczego, przez co nie można oderwać się od lektury.

Całość wyjaśnia się dopiero na ostatnich stronach tejże rozwlekłej powieści kryminalnej. Mnie osobiście zakończenie nie przypadło do gustu. Jednak jeśli chcecie wiedzieć, jakie ono było zapraszam do lektury "Tajemnic Mundialu". Mimo wszystko warto, gdyż niewiele jest takich pozycji na polskim rynku wydawniczym.

Ocena: 7/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
ot Linia koment
Eli1605 Linia koment