Tajemnice kobiet. Rozmowy Renaty Dziurdzikowskiej

Połowa świata, w jakim żyjemy, to kobiety. Babki, matki, siostry, partnerki, przyjaciółki, córki, współpracownice, szefowe wywierają na nas głęboki wpływ i co najmniej w połowie nas kształtują. W tym sensie mężczyźni należą również do świata kobiet, są w nim zanurzeni. W jakim stopniu znamy i rozumiemy ten świat? Skupieni na własnych potrzebach, celach, problemach i wyzwaniach zwykliśmy patrzeć na rzeczywistość przez własne wybiórcze i stereotypowe okulary. W efekcie zakłóca to nasze relacje z kobietami, rodzi nieporozumienia i w końcu pogłębia naszą męską izolację, samotność i bolesną, choć często nieświadomą i tłumioną tęsknotę za tak bliskim, a zarazem dalekim "pierwiastkiem" kobiecym.
Dlatego "Tajemnice kobiet" to książka także dla mężczyzn. Jak mówi prof. Maria Janion "poznanie jest lekarstwem". Aby uzdrowić naszą więź z żeńską połową świata, takie lekarstwo jest nam mężczyznom nieodzowne. Tylko uświadomienie sobie punktu widzenia współczesnych kobiet, ich potrzeb, uczuć, dążeń, ich "mapy świata" pozwala budować relacje satysfakcjonujące obie płcie. "Przeglądam się w drugiej kobiecie jak w lustrze" - powiada Tanna Jakubowicz-Mount. To samo można powiedzieć o mężczyznach: kobiety są naszym zwierciadłem, a ta książka może pomóc nam spojrzeć w nie w świeży sposób i dostrzec to, co wcześniej było niewidoczne, także w nas samych. Tajemnice kobiet, nasze tajemnice.

Benedykt Krzysztof Peczko, psychoterapeuta, dyrektor Polskiego Instytutu NLP

Żyjemy w świecie, w którym - jak mówi jedna z rozmówczyń Renaty - "wbrew pozorom najniebezpieczniejszym miejscem dla kobiet nie jest ciemny park, ale własny dom." Wszyscy wiemy, że trzeba to zmienić, ale bohaterkom tej książki nie wystarcza wiedza - one świat zmieniają. Chylę czoło przed ich mądrością i siłą.
To książka dla każdej z nas. Ważna i potrzebna, choć tak chciałabym dożyć czasów, kiedy potrzebna już nikomu nie będzie.

Basia Stępień, tłumaczka, szefowa Wydawnictwa Drzewo Babel, promująca książki Paulo Coelho

Każda z rozmówczyń Renaty ma ważną sprawę do przekazania, do ujawnienia, a czytelniczka dopowiada, co sama o tym sądzi, co wie: jaką miała matkę, jaką była córką, jaka jest jej córka, czy jest solidarna z innymi kobietami, czy poddałaby się aborcji, jakie są granice wolności, kto nam je zakreśla? Czy w medytacji można znaleźć ukojenie w lęku przed śmiercią? Gdzie szukać miłości? Na wiele pytań znajdziemy tu odpowiedź.
Znajdujemy się razem z autorką w przestrzeniach dotąd nieznanych, mimo że przecież problemy, jakie porusza, przewijają się ciągle przez nasze życie. Jednak umykają, bo rzadko są tak pogłębione. Zestaw nazwisk w spisie treści daje gwarancję jakości, a forma, jaką nadała książce Renata jest spójna w swej różnorodności, tak jak różnorodny jest świat kobiet, któremu wciąż brak łącznika, jakim jest nasza kobieca solidarność.

Krystyna Kofta, pisarka

Renata Dziurdzikowska, dziennikarka "Zwierciadła", specjalizująca się w zagadnieniach psychologii, rozwoju osobistego i duchowości. Autorka książek "21 portretów, czyli jak żyć tu i teraz" (Wydawnictwo MEDIUM) i z Wojciechem Eichelbergerem "Zatrzymaj się" (Santorski&CO), "Siedem boskich pomyłek" ("Do"), "Mężczyzna też człowiek" ("Drzewo Babel"). Większość rozmów, które składają się na "Tajemnice kobiet" została opublikowana w "Zwierciadle".
Mieszka z mężem i kotami na skraju Puszczy Kampinoskiej, gdzie ma drzewo, pod którym medytuje.

Informacje dodatkowe o Tajemnice kobiet. Rozmowy Renaty Dziurdzikowskiej:

Przeczytane:2011-05-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Królowa Tiramisu
Bohdan Sławiński0
Okładka ksiązki - Królowa Tiramisu

Powieść nominowana do NIKE 2009! Henryk Bereza, "Przegląd": "Moim zdaniem najwybitniejszy debiutant ubiegłego roku (...)". Agnieszka Wolny-Hamkało, "Gazeta...