Tajemnicza rana

Jeden z najbardziej tragicznych i kontrowersyjnych momentów Powstania Warszawskiego. 13 sierpnia 1944 roku podczas powstania warszawskiego doszło do jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń - wybuchu niemieckiego pojazdu bojowego, w wyniku którego śmierć poniosło kilkaset osób. Przez dekady masakra urosła do rangi mitu. Po siedemdziesięciu latach autor zbiera relacje, dokumenty i artykuły na temat wybuchu. Z ich konfrontacji wynika, że tragedii prawdopodobnie można było uniknąć. Kto więc ponosi za nią odpowiedzialność?

Informacje dodatkowe o Tajemnicza rana :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-08-13
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Tajemnicza rana

Tajemnicza rana - opinie o książce

Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Osoby, które choć trochę interesujące się historią II Wojny Światowej zapewne słyszały o tragicznym zdarzeniu, które miało miejsce podczas Powstania Warszawskiego. W dniu 13 sierpnia 1944 roku na terenie Starego Miasta w Warszawie eksplodował tzw. czołg - pułapka, który dokonał masakry na powstańcach oraz przypadkowej ludności cywilnej. Nie uznaję siebie za żadnego znawcę historii, ale wspomnianym okresem trochę się interesuję i także słyszałem o tym dramatycznym fakcie. Przypomniał mi o nim oglądanym jakiś czas temu film Jana Komasy ,,Miasto 44", w którym całe zdarzenie wykreowano jako symbol i przedstawiono je zupełnie nierealistycznie. Kiedy byłem już po obejrzeniu filmu i przeglądałem pewnego dnia nowości na rynku księgarskim, dostrzegłem książkę o intrygującym tytule ,,Tajemnicza rana" , która jak się okazało traktowała o wspomnianym wydarzeniu historycznym. Kiedy czytałem notę wydawniczą, zastanawiałem się co można pisać w książce o zdarzeniu, które zapewne trwało kilka sekund? Ta myśl mnie zaintrygowała, dlatego postanowiłem zakupić i przeczytać tę pozycję. Jak się okazało moja wiedza historyczna, dotycząca tragicznego wybuchy, była mało wartościowa i całkowicie mylna, opierała się bowiem na błędnych informacjach, zasłyszanych w telewizji bądź przeczytanych w innych opracowaniach dotyczących Powstania Warszawskiego. Z ogromnym zaciekawienie przeczytałem pracę Łukasza Mieszkowskiego, który krok po kroku odtworzył dla mnie ( i dla innych czytelników) to co wydarzyło się tego pamiętnego dnia. Dzięki tej publikacji mogłem dostrzec w jaki sposób tworzy się mit, który ciężką i rzetelna pracą można całkowicie obalić. Pomyślałem sobie także, iż książka ta nie powstała po to, by kogokolwiek o coś oskarżać i po siedemdziesięciu latach ukazywać w złym świetle. Praca ta została wykonana po to, aby dowieść prawdy historycznej, która niestety nie zawsze musi być po naszej myśli. Książkę tę cechuje wielka odwaga i śmiałe spojrzenie na tak wrażliwy temat jakim w dalszym ciągu pozostaje Powstanie Warszawskie.