Opis ksiązki
Kup Teraz

Tajemniczy testament - Amerykański sen tom 1

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Pi
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7836-410-8
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:shi4

Wielowątkowa opowieść o polskich emigrantach w Nowym Jorku, osadzona w realiach lat 20. i 30. XX wieku. Ameryka tych lat to czasy prohibicji i wielkiego kryzysu. Toczą się wojny gangów, w fabrykach panują ciężkie warunki pracy, trwa nieustanna rywalizacja o lepiej płatne zajęcie. Przybysze uczą się żyć w nowym świecie, zaczynają zarabiać i słać dolary rodzinom zostawionym w starym kraju. Szybko przekonują się, że przetrwają najsilniejsi. Amerykański sen spełni się dla wielu, choć nie dla wszystkich okaże się jednakowo szczodry i łaskawy. Jedni osiągnęli powodzenie i szczęście, dla innych amerykański chleb okazał się gorzki. W Polsce do wyjazdu za ocean szykują się tymczasem nowi emigranci, śniący o powszechnej wolności i bogactwie leżącym wprost na ulicy. Mit amerykańskiej ziemi obiecanej jest bowiem wieczny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie 2015 z historią w tle,WYZWANIE 2015-52 książki,
Po śmierci sąsiadki Mary Miller zgadza sie chwilowo zająć jej synkiem. Ojciec chłopca wyraźnie jednak ją wykorzystuje. A to poprosi ją, by odprowadziła dziecko do znajomych (którzy nie chcą sie nim zająć) i kobieta znów musi zaopiekować się chłopcem. Innym razem mężczyzna idzie na rozmowę o pracę, wiadomo synka nie może wziąć ze sobą. W końcu Mary traci przez to pracę. Wkrótce ojciec chłopca trafia do więzienia i przysyła znajomego z wiadomością, że może wyjsć za kaucją. Kobieta zdjęta litoscią nad ojcem i synkiem wypłaca z banku całe swoje oszczędnosci. Ma nadzieję, że po rozprawie sąd pieniądze zwróci. A tu niespodzianka, sedzia kaze mężczyznę grzywną w wysokosci kaucji. Pieniądze przepadły... Jednocześnie toczy się sprawa spadku po "królu mydła" i zawiłości wokól jego testamentu- nie tak już wg. mnie ciekawe. Możemy przekonać się jak się żyło na emigracji na przełomie lat 20tych i 30tych dwudziestego wieku.
Shi4 plusminus Linia koment
Nowa saga pana, który napisał także "Dworek pod Malwami" i "Sagę rodu z Lipowej". Tym razem jednak przenosimy się za ocean i poznajemy życie polskich emigrantów w dwudziestoleciu międzywojennym.

W tomie pierwszym dowiadujemy się o samobójczej śmierci milionera polskiego pochodzenia i zmaganiach jego chytrej narzeczonej próbującej zdobyć spadek. W między czasie poznajemy Mary, która pomaga swojemu sąsiadowi po śmierci jego żony w opiece nad małym synkiem.

W prawdzie w tej częśći wiele się nie dzieje, raczej jest przedstawieniem bohaterów i wdrożeniem w to, co ma się stać, ale zapowiada się o nievbo ciekawiej, niż saga "Siostry", też polskiej autorki, któr\ą dopiero co skończyłam czytać.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów