Okładka książki - Tajne akta Watykanu. Dyplomacja Kościoła – dokumenty i tajemnice

Tajne akta Watykanu. Dyplomacja Kościoła – dokumenty i tajemnice

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Uwaga opinii publicznej często kieruje się ku Watykanowi. Niniejsza książka, łącząc jasność wykładu z kompletnością i rzetelnością informacji oraz zachowując układ chronologiczny, porusza niezmiernie kontrowersyjne tematy z życia Stolicy Apostolskiej w ostatnim stuleciu, wśród nich: pakty laterańskie i przeciwstawienie się Piusa XI totalitaryzmowi; okres II wojny światowej – Kościół wobec faszyzmu i kwestii żydowskiej, milczenie Piusa XII, sprawa karabiniera, który aresztował Mussoliniego; Jan XXIII – kierunek Moskwa; Karol Wojtyła – papież zza żelaznej kurtyny; rozmowy Jana Pawła II z Ronaldem Reaganem i Michaiłem Gorbaczowem, czy też ostatnie sensacje z Wikileaks. Autor w trosce o obiektywizm, próbuje dokonać syntezy między osobistą interpretacją faktów a wyraźną oceną historiograficzną, kiedy to wynika z ustaleń źródeł. Przytoczenie mało znanych i niepublikowanych dotąd akt oraz szerszy kontekst, w jakim autor je umieszcza, sprawiają, że książka jest niezmiernie ciekawym źródłem wiedzy na te palące kwestie i zaciekawi nie tylko znawców tematu. Rodzimy czytelnik znajdzie w niej ponadto polskie akcenty, by wspomnieć niemiecką i sowiecką agresję na nasz kraj oraz działalność NSZZ „Solidarność” widziane z perspektywy Watykanu.

Tajne akta Watykanu. Dyplomacja Kościoła – dokumenty i tajemnice
Matteo Luigi Napolitano0
Okładka ksiązki - Tajne akta Watykanu. Dyplomacja Kościoła – dokumenty i tajemnice

Top 5 książek
Złodziejka książek