Opis ksiązki
Kup Teraz

Tam, gdzie twój dom

Ocena ( 9 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-02-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378396925
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:elibri

Opowieść o miłości, zawiłej grze przypadku i przeznaczenia oraz łasce wybaczania. 

Losy trzech pokoleń kobiet, z których każda chciała być szczęśliwa. Ich grzechem było to, że przyszło im żyć w dwudziestym wieku. 
Główna bohaterka, Róża Kannenberg, wraca po latach do rodzinnego domu, który odziedziczyła w spadku. Tutaj jej babka wprowadziła się, gdy wojska niemieckie opuszczały miasto. Tutaj na świat przyszła ona i jej bliźniacza siostra. Dom, w którym brakowało mężczyzn. I gdzie wszystko się zaczęło. 
Odsłania się przeszłość kolejnych kobiet z jej rodu. Czy Róży uda się zerwać z rodzinnym schematem i wreszcie rozpocząć nowe życie?

Iwona Żytkowiak (ur. 1963) - absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli na w miarę równe części - rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Matka czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Autorka powieści ,,Tonia" ( 2011) , ,,Spotkania przy lustrze" (2012) i ,,Kobiety z sąsiedztwa" (2013).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Trochę smutna historia o kobietach, które są niezwykle silne i radzą sobie z wieloma przeciwnościami losu, ale w głębi duszy chciałyby, aby zaopiekowali się nimi ich mężczyźni, których tak na prawdę ciągle brakuje.
Jednocześnie historia tych trzech pokoleń kobiet emanuje pewnym wewnętrznym ciepłem, schowanym, skrywanym głęboko pod "skorupą", ale czytając ma się świadomość, że ono mimo wszystko istnieje.
Tłem wszystkich zdarzeń jest zmieniająca sie sytuacja polityczna i w prosty sposób przekazane elementy historii naszego kraju.
Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale myślę, że nie ostatnie ;)
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
W książce pełno zbiegów okoliczności, przeznaczenia i relacji polsko-niemieckich. Jest to powieść o poszukiwaniu tożsamości, korzeni i domu, o samotności kobiet na tle historii. To, co mnie zaskoczyło w tej książce, to brak mężczyzn, a wręcz ich epizodyczność. To książka to prawdziwy portret nas, kobiet. Bohaterowie są indywidualistami, dziwakami, ze swoimi wadami, nie są przy tym przerysowani. Trzy kobiety, trzy historie, trzy tragedie. Zabrakło mi natomiast jakiejś woli walki bohaterek o swoje szczęście. One po prostu poddały się losowi i popełniały wciąż te same błędy. Autorka w prawdziwy komunistyczno - stoczniowy sposób opisała Szczecin. Bardzo urzekł mnie użyty przez autorkę dobór słów opisujący myśli i uczucia bohaterek. Jest melancholijnie, wzruszająco. Tą książką trzeba się po prostu delektować.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Poprzeplatane rodzinne losy Róży, Anieli i Ewy. Brak jakiejkolwiek chronologii powodował, że momentami nie wiedziałam, o której z kobiet w tej chwili czytam.
gocha plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,Czytam regularnie w 2014,Mam,
Iwona Żytkowiak w swojej najnowszej książce tworzy znakomitą opowieść obyczajową, rozciągającą się od czasów wojny do chwili obecnej.Na przykładzie jednej rodziny, pisarka umiejętnie pokazuje zawirowania historii-zmieniający się, jak w kalejdoskopie wyznania, wodzowie, język, poglądy, przekonania. Autorka pokazuje, jak historia okrada bohaterki z szczęścia rodzinnego, zabierając im kolejno dziadka, ojca, męża. Trudne życie zmienia, powoduje zamykanie się na innego człowieka, nawet jeżeli jest to własna matka, córkaDoskonałe portrety psychologiczne zdradzają dar wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Iwona Żytkowiak ma także niezwykłą umiejętność tworzenia przemawiających do wyobraźni obrazów, książka wręcz przesycona jest smakami, zapachami i dźwiękami.
AdelaMi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To książka o braku i walce z nim. Braku drugiego człowieka. Świetna konstrukcja, nieco achronologiczna. Urzeka magicznym nastrojem. Rzadkość na polskim rynku.
mmm324 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Żytkowiak kolejny raz uraczyła mnie piękną opowieścią o kobietach. Niezwykle sugestywne portrety kobiet wzruszają, zastanawiają, a niekiedy irytują. Pisarka tworzy postaci niebanalne, które kierują się dziwnymi imperatywami, ale w tle pozostaje jak zawsze u Żytkowiak facet. Trochę wybrakowany, niespełniający oczekiwań, trochę zagubiony, a trochę przytłoczony osobowością bohaterek. Bo kobiety u pisarki są nieprzewidywalne… Mało która ze współczesnych pisarek rysuje tak doskonałe portrety jak Żytkowiak. Książka wciąga od pierwszych stron i choć początkowo akcja toczy się jak w zwolnionym tempie, to z każdą stroną fabuła się rozwija, ukazując kolejne zdarzenia. Warto też zwrócić uwagę na przestrzeń, w jakiej toczy się akcja… Mamy tu bowiem kawał dobrej historii kraju…Polecam
sergia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść napisana z rozmachem. Pisarka prowadzi czytelnika różnymi ścieżkami. Niebanalna.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-09-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Tam, gdzie twój dom Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Tam, gdzie twój dom Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Tam, gdzie twój dom Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Tam, gdzie twój dom Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Tam, gdzie twój dom Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów