Opis ksiązki
Kup Teraz

Tappi i wielka burza

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7983-148-7
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:martucha180
Zapraszamy do Szepczącego Lasu! Poznasz tutaj wspaniałych przyjaciół i przeżyjesz wiele niezapomnianych przygód. Każda książeczka zawiera dziesięć całkiem nowych przygód Tappiego i jego przyjaciół. Seria "Tappi i przyjaciele" to ciepłe i pogodne opowiadania, pełne przyjaznych bohaterów, które podkreślają pozytywny charakter opowieści. Sprawiają, że Szepczący las ożywa na kartach książki!
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Wiking ludziom kojarzy się negatywnie, ale jest jeden wesoły i sympatyczny o złotym sercu. Nazywa się Tappi i mieszka w Szepczącym Lesie, a powołał go do życia Marcin Mortka. Przygody tego wikinga liczą już kilka tomów. Ja swoją przygodę z tym bohaterem zaczęłam od jednej z nowości ,,Tapppi i wielka burza". Jest to zbiór 10 krótkich opowiadań o przygodach Tappiego i jego przyjaciół, które można czytać dziecku przed snem.
Poznałam Tappiego i mieszkańców Szepczącego Lasu. Razem z nimi przeżywałam przygody i uczyłam się życia. Towarzyszyłam im od wiosny, przez lato i jesień, aż do zimy. Przyjaźni bohaterowie stali się moimi przyjaciółmi, a nawet gdy się trafi jakiś zły, to pod wpływem Tappiego zachodziła w nim wewnętrzna przemiana i stawał się dobry.
Bardzo ważne są imiona zwierząt. Nazwy własne to krótkie charakterystyki bohaterów, odzwierciedlające ich osobowości, doskonale oddające ich główne cechy i umiejętności. Można by rzec, że to archetypy baśniowych bohaterów - dobre uczynki są nagradzane, złe karane, silniejsi pomagają słabszym. Bohaterami są zwierzęta: renifer Chichotek, bóbr Chrobotek, lis Smyrgaczek, niedźwiedź Brzuchacz, wiewiórka Śmigaczka, wilczek Grzebieluszek, wilk Paszcza, kruk Paplak.
Są też postacie typowo baśniowe, czyli olbrzym Kudlik, skrzat Malutka i troll Gburek oraz prawdopodobne - doktor Paproszek i kupiec Pasibrzuch. Wszystkie elementy świata przedstawionego mają swoje nazwy własne. W Szumiącym Lesie jest Słoneczna Polana, Brzozowy Gaik, Dąb Starodziej, Wielgachna Dziupla. Również zjawiska pogodowe mają swoje nazwy - Błyskawica Bezczelnica, Wichry Morskie, Lodowe Olbrzymy, Zaspana Chmura. Wystarczy się uważnie przyjrzeć tym nazwom, wczytać się w nie, a odkryje się niesamowity potencjał i owe ukryte przesłanie, życiową naukę.
A przesłanie jest zawarte w każdym opowiadaniu. Dzieci nieświadomie będą się uczyć pewnych zasad. Niektóre są wyrażone wprost:
? Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. (s. 15)
? Dzieciom nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, nawet jeśli wydają się fajni i weseli. (s. 7)
? Nie można łamać danego słowa! (s. 43)
Inne zasady można wyczytać między wierszami, m.in. o tym, by jeść warzywa, pytać dorosłych o pozwolenie, opiekować się psem czy dokarmiać zwierzęta zimą.
Te zasady wpaja młodemu czytelnikowi wiking Tappi. Jego cierpliwość, pogoda ducha, mądre rady, odwaga, dobro sprawiają, że w Szepczącym Lesie znają go i lubią wszyscy. I nie tylko tam!
Marcin Mortka napisał pogodne, pozytywne opowiadania, osadzone w baśniowym świecie, ale mimo to są one bardzo bliskie współczesnemu małemu czytelnikowi i dla niego zrozumiałe. Sprawia to tematyka opowiadań - są przedstawione sytuacje z codziennego życia przedszkolaków, poruszają problemy im znane. W tej książeczce można przeczytać o spotkaniu nieznajomego, wspólnej zabawie, strachu przed burzą czy opiekowaniu się psem.
Barwny, plastyczny język autora w trakcie czytania maluje przed oczami czytelnika wspaniały świat - świat ukryty w Szumiącym Lesie nad rzeką Bulgotką i jego mieszkańców. A że dzieci lubią ilustracje, to Marta Kurczewska namalowała ów świat. Prosta, naturalna kreska i ciepłe, sycące kolory wspaniale oddają urok tego miejsca. Przepiękne ilustracje są bardzo kolorowe, doskonale wkomponowane w treść i oddające jej przesłanie. To one sprawiają, że Szepczący Las na czas czytania ożywa. Dodam jeszcze, że książeczka jest bardzo starannie wydana pod każdym względem.
,,Tappi i wielka burza" to magiczna książka z baśniową narracją, która sprawi, że i dorosły czytelnik będzie z niecierpliwością czekał na dalsze przygody wikinga, nie mówiąc o dziecku.
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów