Opis ksiązki
Kup Teraz

Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-02-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-3283-9
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:Noelka
Trzy najsłynniejsze dramaty Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Don Juan Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko nieszczęśliwy człowiek, który nie może znaleźć miejsca w świecie pozorów? Tartuffe Najsłynniejszy łgarz i obłudnik, niebezpieczny fanatyk, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jego historia już zawsze będzie przestrogą dla wszystkich tych, którzy zechcą narzędziem oszustwa uczynić wiarę i religię. Mizantrop Zabawny, a zarazem żałosny w swojej bezkompromisowości i krytycznym stosunku do ludzi. Szaleniec niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie, zakochany w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Przeczytane,

"Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" - komedie Moliera


 


Książka "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" zawiera 3 najsłynniejsze dramaty Moliera, które obnażają ludzkie słabości. Dzięki czemu są ponadczasowe.


 


Jakiś czas temu byłam w Teatrze Dramatycznym na "Mizantropie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. I niedługo wybieram się do Teatru Narodowego na "Tartuffe'a albo Szelbiarza" w reżyserii Jacquesa Lassalle'a. Obie te sztuki Moliera przełożył Jerzy Radziwiłowicz. Postanowiłam więc zapoznać się z literackim pierwowzorem i w moje ręce trafiła idealna pozycja - "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop".

"Tartuffe albo Szalbierz", znany także pod tytułem "Świętoszek", to komedia Moliera powstała w 1661 roku, a wystawiona na deskach teatru w 1664 roku. Głównym bohaterem jest Tartuffe, łgarz i obłudnik, który wykorzystuje naiwność ludzi pod przykrywką religijności. Jego ofiarą pada Orgon i jego rodzina...

"Don Juan albo Kamienna uczta" to komedia Moliera powstała w 1665 roku, a wydana w 1682 roku. Głównym bohaterem jest Don Juan, kłamca i cyniczny kochanek, który zmienia kobiety jak rękawiczki. Ciekawą postacią jest sługa Sganarel, który z jednej strony potępia czyny swego pana, z drugiej - pomaga mu w ich popełnianiu. Molier pokazał w swym dziele kryzys wartości w świecie, w której zaczynają panować obłuda, pycha i rozluźnienie obyczajów.

"Mizantrop" to komedia Moliera powstała w 1666 roku. Głównym bohaterem jest Alcest, człowiek stroniący od ludzi, niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie. Jest krytyczny i bezkompromisowy. A mimo to zakochuje się w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad. Czy Celimena go odmieni?

Bardzo podoba mi się to wydanie, bowiem zawiera 3 najsłynniejsze dramaty Moliera. Moim zdaniem to doskonały pomysł, gdyż nie trzeba kupować osobnych książek. Do tej pory czytałam jedynie "Świętoszka" i "Skąpca". Lektura ta była doskonałym uzupełnieniem moich braków, jeśli chodzi o twórczość Moliera.

Warto wspomnieć o świetnym tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza. Jak przyznaje tłumacz: tajemnicą Moliera jest to, że łączy pozornie sprzeczne tonacje - tragiczną i komiczną. Trzeba je wyważyć, jak najmniej z tego zgubić. I to mu się udało w 100 procentach. Jego przekład jest inteligentny i dowcipny, nie traci nic z oryginału, a jednocześnie odnosi się do współczesnych emocji. Tak jak Szekspir zawsze będzie kojarzył się ze Stanisławem Barańczakiem, tak Molier - z Jerzym Radziwiłowiczem.

Książkę "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" czyta się szybko, gdyż jest napisana zabawnym językiem i doskonale przetłumaczona. Co więcej, "Tartuffe" i "Mizantrop" napisane zostały wierszem, co ułatwia lekturę. "Don Juan" jest napisany prozą, jednak kwestie nie są zbyt długie. Jest dowcipnie i refleksyjnie, gdyż oprócz komediowego charakteru, niosą przesłanie. Molier w swoich utworach pokazuje ludzkie słabości - hipokryzję i obłudę, kłamstwo i cynizm oraz niechęć do gatunku ludzkiego. Każda z tych wad zostaje ukarana. Nie są to więc typowe komedie, które kończą się szczęśliwie. Mają one elementy tragiczne, bez których nie miałyby takiej wartości. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku. Jest to klasyka, którą warto poznać lub przeczytać ją jeszcze raz.

Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów