Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci

Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci to zbiór tekstów napisanych przez kilkunastu ojców (wielu z nich to znane autorytety) na temat budowania relacji z dziećmi. Autorzy dzielą się praktyczną mądrością zdobytą w życiowym doświadczeniu oraz w relacji z Bogiem jako Ojcem.

Ta książka pomaga mężczyznom stawać się ojcami, jakimi chciałby ich widzieć Bóg

Jestem przekonany, że jednym z powodów, dla których Bóg daje nam – w różnym wieku – dzieci, jest pomóc nam uczyć się doceniać w życiu wartość drobnych nieskomplikowanych rzeczy. Patrząc z perspektywy wieczności, co moglibyśmy zrobić lepszego niż spędzić czas z synem lub córką w ogrodzie, wybrać się z rodziną na piknik czy wycieczkę rowerową, pomóc dziecku obejrzeć liść pod mikroskopem czy, leżąc w nocy na trawie, oglądać gwiazdy? Z czasem ta prosta inwestycja w życie naszych dzieci przyniesie wymierne efekty. Nie chcę przez to powiedzieć, że „proste” znaczy „łatwe”. Bycie ojcem wymaga pewnych ofiar. Być może będziesz musiał odłożyć na później pewne rzeczy, które sprawiają ci radość, albo upełnie z nich zrezygnować. Choć tak naprawdę słowo „ofiara” prawdopodobnie nie jest tu najbardziej odpowiednie, ponieważ ty i inni oddani ojcowie patrzycie na to raczej jak na mądrą inwestycję – zgodną z waszymi priorytetami. Nawet jeśli musiałbyś z czegoś zrezygnować, na pewno nie jest to tak ważne jak twoja rola w życiu dzieci. Właśnie to inwestowanie dla wieczności jest najważniejsze, a korzyści znacznie przewyższają koszty. Nie musisz wszystkiego naprawiać ani też znać wszystkich odpowiedzi. Twoje dzieci potrzebują, byś po prostu był tatą. Bardziej niż wszystkiego innego potrzebują wiedzieć, że jesteś im oddany – i że bez względu na wszystkie wyzwania na drodze ojca nic tego nie zmieni.

Carey Casey

Informacje dodatkowe o Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci:

Wydawnictwo: KOINONIA
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-60124-82-6

Kup książkę Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci

Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaUrbansk
MagdalenaUrbansk
Przeczytane:2019-06-09,

Lubię przyglądać się ludziom. Mam ku temu wiele okazji, między innymi w szkole starszego syna. Często widzę w dzieciach wokół pewien niedosyt, brak, ranę – nieobecnego ojca. Choć oczywistym jest to, że ktoś musi rodzinę utrzymać, to wśród rówieśników Jaśka wiele jest chłopców, którzy swoich ojców praktycznie nie znają.

Czy to tylko efekt rozwodów i pracy za granicą? Myślę, że nie. To nieumiejętność bycia takim ojcem, jakiego potrzebuje dziecko. Nie ma szkoły, która przygotuje mężczyznę do tej roli, więc uczą się oni stąpając po cienkim lodzie kruchego serca dziecka. Dlatego niezmiernie cieszę się, że na polskim rynku wydawniczym pojawiają się takie książki jak ta…

"Tato jakiego potrzebują twoje dzieci. Jak zbudować trwałe relacje z dziećmi?" to mała, niepozorna książka z wielkim ładunkiem wiedzy, inspiracji, świadectw innych ojców (i samotnej matki). Zebrano wiele historii o pięknie i trudach ojcostwa, bez owijania w bawełnę, bez ograniczeń, bez nadmiernego skupiania się na swoim wizerunku – wszystko po to, by stać się lepszym ojcem.

Od zabawnej historii taty w szlafroku (umiesz droczyć się ze swoim potomkiem, tak by wiedział jak bardzo mu na tobie zależy?), po opowieści o ojcu, który zginął, a samotna matka chciała przekazać to, czego o ojcostwie nauczył ją mąż. O tym, jak ważna jest wieź, ponad to, czego chcesz nauczyć.

"Jeśli jednak budujesz z tym dzieckiem więź, ryzyko wystąpienia takiego radykalnego buntu znacznie się zmniejsza. Tym, co zwykle sprowadza dziecko z powrotem, nie są te wszystkie prawdy, które usiłowałeś mu wpoić, ale rodzaj relacji, jaką udało się wam zbudować". Str. 33

Bolesna opowieść ojca, którego córka nie namalowała na rodzinnym portrecie. Umiejętność bycia autorytetem, ojcem zachęty, a nie podcinania skrzydeł. Uczenie się zabawy z dzieckiem, według jego planu. Nadanie dziecku przydomku, który będzie dla niego źródłem siły i samoakceptacji. Sztuka pisania listów w ważnych momentach jego życia czy pokazywanie dziecku świata, bez narzucania mu na siłę swojej pasji. Nauka odpowiedzialności przez wyciąganie konsekwencji ze złych wyborów. Nauka dawania i dzielenia się z innymi. To tylko kilka przykładów tego, co proponują autorzy rozważań.

Wiele spojrzeń, różne, bo napisane przez kilku autorów. Prowadzą do głębi ojcowskiego serca. Każdy rozdział zawiera praktyczne rady, zadania, miejsce na notatki.

Nie jest to łatwa lektura, choć bardzo pobudzająca, dająca nadzieję. Urzekła mnie w niej szczerość autorów, którzy nie kreują się jako super ojcowie. Wręcz przeciwnie – pokazują co im w życiu nie wychodzi, nad czym muszą pracować, a dzieląc się tym, dają nadzieję, że nie ma problemów bez wyjścia.

Uważam, że ta publikacja zasługuje na uznanie. Zasłużenie została wyróżniona jakiś czas temu w kategorii „rodzina, wychowanie” w plebiscycie portalu Granice.pl.

Jeśli szukasz wartościowej lektury na dzień ojca – podejrzewam, że lepszej nie znajdziesz… Polecam nie tylko młodym tatom, ale również dziadkom i kobietom, które pragną wspierać mężczyzn wokół siebie. Wobec tej lektury nie da się przejść obojętnie!

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka, która dość radykalnie zmieni Twoje życie! Tak, tak... Nie koniecznie musisz być Ojcem, wystarczy, że jesteś Rodzicem, bądź będziesz nim wkrótce... Wskazówki co do realcji z dziećmi są wspaniałe i odmieniają stosunki pomiędzy rodzicami i dziećmi. Książka jest bardzo wartościowa i co ważne- NIE TYLKO DLA OJCÓW- co mógłby sugerowac tytuł... Polecam z czystym sercem, każdy znajdzie cos dla siebie, coś do ulepszenia, coś do zmiany, cos do poprawy... ja już korzystam....
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733