Tej nocy umrzesz

Student Marcus Nielsen zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Wszystko wskazuje na samobojstwo. Matka Marcusa jest jednak przekonana, ze syn został zamordowany. Błaga policje, by nie zamykali sprawy.

W trakcie sledztwa odkryty zostaje trop prowadzacy do bazy wojskowej Korso niedaleko Sandhamn. Wkrotce ginie kolejny człowiek, ktory rowniez ma zwiazki z Korso. Najlepsza przyjaciołka Thomasa, Nora Linde, ktora dopiero co odeszła od meza, usiłuje dowiedziec sie wiecej o bazie wojskowej, w ktorej od kilkudziesieciu lat działaja komandosi z piechoty morskiej. Czy w przeszłosci kryje sie cos, co nie ma prawa wyjsc na swiatło dzienne?

Informacje dodatkowe o Tej nocy umrzesz:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-09-23

Kup książkę Tej nocy umrzesz

Tej nocy umrzesz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-12-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Ludzie, którzy tu służyli, mieli zostać zmienieni w elitarnych żołnierzy. Trzeba było maksymalnie przetestować ich odporność na stres... Coś takiego musiało zostać w każdym na resztę życia. Jakim stawał się potem człowiekiem?"

W poprzednim tomie autorka pozostawiła czytelnika z rozwiązanym śledztwem, ale w bardzo dramatycznym momencie losów głównych bohaterów serii. Wiedziona ciekawością i miłym sposobem spędzania wolnego czasu z książką w ręku, chętnie sięgnęłam po kontynuację przygody kryminalnej z udziałem Thomasa Andreassona i Nory Linde. "Tej nocy umrzesz" okazało się najbardziej trzymającą w napięciu odsłoną serii, od pierwszej do ostatniej strony powieści sporo tragicznych incydentów, a także ogromnej presji, aby śledztwo jak najszybciej zmierzało ku pełnym wyjaśnieniom.

Początkowo policja przypuszcza, że Marcus Nielsen, student psychologii, popełnił samobójstwo. Jednak silne przekonanie matki, iż syn został zamordowany, skłania pracowników wydziału śledczego do wnikliwszego przyjrzenia się faktom i dowodom. Krok po kroku, rozmowa po rozmowie, wyłaniają się niepokojące informacje, przeciwstawne interpretacje i zaskakujące skojarzenia. Trudno wysunąć wiążącą hipotezę, każdy nowy pomysł sprawia, że rodzą się kolejne pytania, a prostych wyjaśnień nie ma. Położona w sąsiedztwie Sandhamn, perełki Archipelagu Sztokholmskiego, wyspa Korsö, na którą nawet i dziś obowiązuje zakaz wstępu, znajduje się w centrum mrocznych wydarzeń. Czy prawda zdoła przebić się przez warstwy kłamstw i matactw?

Autorka ma lekki i przyjazny styl pisania. Fabuła prowadzona w dynamicznym rytmie, zwłaszcza w wątku opisującym detektywistyczne zmagania Thomasa, zaś zawirowania w życiu Nory przyjmują tym razem spokojniejsze, choć zajmujące i frapujące obyczajowe nuty, jakby dla zbudowania interesującego kontrastu. Udanym pomysłem okazało sięgnięcie po wspomnienia spisane w pamiętniku przez uczestnika szkolenia na komandosa elitarnej jednostki piechoty morskiej. W miarę odkrywania dziejących się współcześnie wydarzeń, poznajemy stopniowo epizody z żołnierskich zmagań sprzed trzydziestu lat. Widać, że Viveca Sten doskonali swój warsztat, jeszcze zdarzają się niepotrzebne wtrącenia, drobne nieścisłości, pomimo to ogólne wrażenia z lektury są pozytywne, bo intryga mocniejsza i bardziej złożona niż w "Na spokojnych wodach", "W zamkniętym kręgu" i "Właściwie bez winy". Książki te też warto poznać, gdyż zapewniają przyjemne zaczytanie z kryminalnym dreszczykiem.

bookendorfina.pl

Spokojny skandynawski kryminał. Samobójstwo młodego studenta prowadzi do przeszłości i do bazy wojskowej Korso. Thomas musi odkryć tajemnice sprzed trzydziestu lat i powiązać je z obecnymi morderstwami.

Właściwie bez winy
Viveca Sten0
Okładka ksiązki - Właściwie bez winy

Pewnego  jesiennego wieczoru na Sandhamn znika  młoda dziewczyna. Inspektor policji kryminalnej Thomas Andreasson  uczestniczy w poszukiwaniach...

W stronę grozy
Viveca Sten0
Okładka ksiązki - W stronę grozy

Szósta powieść kryminalna z cyklu o Thomasie Andreassonie i Norze Linde Zima na Sandhamn, wyjący wiatr, zamieć. W Wigilię przerażona kobieta wsiada...