Tęsknota atomów

Tylko pięć dni dzieli inspektora Hannesa Jensena od zakończenia służby. Na upragnionej emeryturze policjant planuje całkowicie poświęcić się swojmu hobby – doświadczeniom z fizyki. Tego deszczowego, leniwego dnia na komisariacie nieoczekiwanie pojawia się pijany Amerykanin, by pokazać list z pogróżkami, jaki właśnie otrzymał. Jensen lekceważy obawy swojego klienta. Po jego tajemniczej śmierci, zawieszony w obowiązkach za niezłożenie zawiadomienia w tej sprawie, rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Powieść Linusa Reichlina otrzymała prestiżową nagrodę za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną (Deutscher Krimipreis 2009)

Informacje dodatkowe o Tęsknota atomów:

Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Data wydania: 2011-03-09
ISBN: 978-83-60979-19-8

Kup książkę Tęsknota atomów

Tęsknota atomów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-05-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Fizyka kwantowa kontra uzdrawianie modlitwą.

'' Fizyka potrafi opisać tory gwiazd, powstanie słońc, wyjaśnić, jak powstało życie i jakie są jego najmniejsze cząstki składowe, ale kiedy człowiek szuka przebaczenia i pocieszenia, nie położy mu dłoni na czole.''

Linus Reichlin - szwajcarski pisarz i dziennikarz, laureat nagrody tygodnika " Die Zeit ",to autor, jak do tej pory zupełnie mi nieznany. Przyznaję iż jego '' Tęsknotę atomów '' przeczytałam z prawdziwą ciekawością i przyjemnością. Nie jest to pozycja na miarę książkowego Oskara, zwłaszcza że kilka kwestii, w moim odczuciu pozostało nie wyjaśnionych. Jak chociażby historia z wilkiem , którą ja uważam za zupełnie zbędną i mocno odrealnioną . Jednak całość czyta się bardzo dobrze .

Mamy oto Hammesa Jensena, belgijskiego policjanta któremu zostało pięć dni do wcześniejszej emerytury . Jednak Hammes w niczym nie przypomina detektywa z powieści Agathy Christie, Herkulesa Poirota, zwanego '' małym Belgiem ''. Jensen nie jest lubiany przez kolegów z pracy, ani przez szefa . Nie ma przyjaciół i znajomych . Po śmierci żony , mieszka sam w zapuszczonym mieszkaniu . Do pracy też się raczej nie przykłada i właściwie odlicza już, jakże wolno płynące dni do upragnionej emerytury, kiedy to w końcu zajmie się tym co naprawdę lubi , doświadczeniem z fizyki kwantowej. Niestety, jak to często w życiu bywa, pewne zdarzenie całkowicie pokrzyżuje mu plany , a jeszcze bardziej je zagmatwa pojawienie się pięknej chociaż opryskliwej i wyniosłej ,niewidomej kobiety .

Książkę właściwie ciężko jest jednoznacznie zaklasyfikować do konkretnego gatunku. Mamy tu sprawę kryminalną, ale mamy i fizykę kwantową , oraz fanatyczną wręcz wiarę w moc uzdrawiania modlitwą i nie tylko modlitwą, ale też specjalnymi rytuałami . Swoją drogą, nikt wcześniej bardziej , lepiej i dokładniej nie potrafił mi wytłumaczyć '' tęsknoty atomów '', o co w tym wszystkim chodzi, co i w jaki sposób się wtedy odbywa . O rzeczywistym , o możliwym i o tym co się stało w punkcie zero. Jestem całkowitą ignorantką , jeśli chodzi o fizykę , tę kwantową również, a w tej książce fragmenty mówiące o niej (fizyce) były bardzo ciekawe i takie proste do pojęcia nawet dla mnie . Mamy tutaj też i coś na kształt rodzącego się romansu, ale w jakich bólach się rodzącego . Uważam że postacie niewidomej kobiety o imieniu i nazwisku Annick O'Hara , oraz detektywa Hammesa Jensena są bardzo dobrze nakreślone .

Jak już wspomniałam wyżej, kilka kwestii zostało nie wyjaśnionych , co pozostawia spory niedosyt w czytelniku. Stało się tak pewnie dlatego iż '' Tęsknota atomów '' była pierwszą powieścią tego autora i miała rozpocząć cykl historii z Hannesem Jensenem. Jednak, mimo iż wydana w roku 2011 , pozostała jak dotąd jedyną powieścią z tym bohaterem , przetłumaczoną na nasz rodzimy język .Czego ja osobiście bardzo żałuję . Książkę jak najbardziej polecam .

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-06-06, 26 książek-2013, Wyzwanie- Media Rodzina,
Wprawdzie książka zawiera wątek kryminalny, ale to nie na nim skupia się cała uwaga czytelnika, a raczej na rozmyślaniom bohaterów o otaczającym nas świecie i prawach fizyki łamanych przez tajemniczą siłę. ,,Tęsknota atomów" to napisana z rozmachem opowieść, która wymyka się próbom klasyfikacji gatunku. Nie jest to typowy kryminał, ale metafizyczna mieszanka tajemnicy, miłości, fizyki i śmierci. Zapada na długo w pamięć Czytelnika nasuwając wiele myśli i przesłań, które kryje w sobie dzieło Linusa Reichlina. Serdecznie polecam.
W 2009 roku powieść Linusa Reichlina otrzymała prestiżową nagrodę za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną. Nie byłabym sobą gdybym jej nie przeczytała. Ale już na wstępie Wam powiem, że zawiodłam się bardzo, ale po kolei. Hannes Jensen to policjant pasjonujący się fizyką kwantową. Mężczyźnie zostało już dosłownie kilka dni do przejścia na upragnioną emeryturę, odliczał godziny. Pewnego jednak dnia przychodzi do niego mężczyzna, który mówi mu, że ktoś mu grozi. Hannes bagatelizuje sprawę, bo ma do czynienia z pijakiem. Wkrótce jednak ten facet umiera, a nasz pan policjant zaczyna mieć kłopoty. Na ciele zmarłego nie można znaleźć żadnej rany, śladu wypadku czy morderstwa. Dziwna sprawa, prawda? Są jeszcze dzieci denata, które zniknęły Ta książka to nie jest zwykły kryminał, chociaż na początku taka może się wydawać. Mamy trupa, policjanta i sprawę do rozwiązania, ale potem wszystko się zmienia. Według mnie na gorsze, ale czytałam kilka opinii i wiem, że innym akurat się do podobało. Ale o gustach się nie dyskutuje. Książka zamienia się w literaturę moralistyczną, jest mnóstwo przemyśleń bohaterów, ale dla mnie to wszystko było jakieś takie nudne. W dodatku denerwowała mnie Annick OHara niewidoma towarzyszka naszego głównego bohatera. Strasznie mnie ona irytowała, nie potrafiłam jej polubić. Wydała mi się miejscami samolubna. Hannes również miejscami mnie denerwował, nudził swój osobą i przemyśleniami. W sumie dobrze do siebie pasowali.