Opis ksiązki
Kup Teraz

The Beatles

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-11-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63248-69-7
Liczba stron: 576
Dodał/a książkę:andrzej0791
Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca Beatlesów. Właśnie trzymasz ją w dłoni.

W latach 1967–1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów – często intymnych i odsłaniających nieznane fakty. To czyni z niniejszej książki biografię-matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty.

The Beatles to rzetelne i kompletne dzieło, które aktualizuje historię członków zespołu o informacje na temat ich solowych karier i życia prywatnego. Dzięki archiwaliom autora i samych Beatlesów książka ta rzuca zupełnie nowe światło na legendę gigantów rock and rolla.

Opieka merytoryczna: Piotr Metz.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-17, Na półkach: Przeczytałem,

BIBLIA BEATLESÓW


 


Ileż to książek napisano o Beatlesach, ileż poświęcono im dzieł, czasu i pracy. Istnieje jednak matka wszystkich innych opracowań, podstawa, z której twórcy czerpią pełnymi garściami. Książka, która powstała jako pierwsza, a która stanowi zarazem najbardziej wyczerpujące i najwierniejsze prawdzie przedstawienie faktów dotyczących czwórki z Liverpoolu. Absolutne must read dla każdego fana zespołu. I wielkie dzieło dla wszystkich fascynatów muzyki.


A tytuł jej: „The Beatles”.


 


Był czas, kiedy miałem dość Beatlesów. I był też czas, kiedy biografii nie czytałem w ogóle. To pierwsze było „zasługą” nauczyciela muzyki, który w gimnazjum katował nas własnymi, koszmarnie tłumaczonymi, wersjami przebojów Lennona, Harrisona, Starra i McCartneya, to drugie – jak się przekonałem – nie trafieniem na naprawdę dobrą biografię. Do słuchania jak i do lektury książek na faktach powróciłem z czasem, a teraz wreszcie mogłem połączyć obie te rzeczy i przy okazji poznać jedną z najlepszych biografii nie tylko jakie czytałem, ale także jakie powstały.


 


Hunter Davies, człowiek, który przy Beatlesach był niemal od samego początku, wykonał na potrzeby tej książki kawał znakomitej roboty. Jej pierwsza wersja wyszła już w roku 1968, potem była coraz wznawiana z uzupełniającymi ją rozdziałami, aż do kształtu ostatecznego, jaki mamy okazję podziwiać po polsku. A podziwiać jest co, bo skrupulatność i powaga, z jakimi podszedł do tematu, po prostu zachwycają. Życie sceniczne Beatlesów, życie prywatne, kulisy, ciekawostki, nieznane fakty i nawet niepublikowane teksty, kompletna dyskografia oraz multum zdjęć zebranych na ponad 570 stronach, robią wrażenie. Ale choć tekstu jest dużo, autor operuje stylem tak sprawnym i lekkim, że całość czyta się z przyjemnością, bez chwili nudy, a co najważniejsze z wielkim zainteresowaniem.


 


„The Beatles” to swoista biblia tego zespołu, dzieło kompleksowe i rzetelne, jedyne autoryzowane, ale choć autoryzacja zazwyczaj oznacza wycięcie tego, co najciekawsze, w tym wypadku nie widać jest tej tendencji. Autor nie buduje pomnika czterem legendom, ona po prostu relacjonuje to, co legend tych dotyczy. I to kolejna wartość tego obszernego tomiszcza, które – jakby dla zwieńczenia całości – zostało też należycie świetnie wydane.


 


Zwieńczeniem tej recenzji będzie natomiast wniosek raczej oczywisty, skondensowany do jednego tylko słowa: Polecam. Bardzo. Gorąco. Po prostu polecam. A wydawnictwu SQN składam podziękowania za udostępnienie mi tej pozycji do recenzji.
 

madziusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-24, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Zespołu The Beatles nie trzeba przedstawiać. Trudno szukać osób, które nie spotkały się z muzyką znanego bandu z Liverpoolu, którego szczytowa forma przypadła na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to rzesze fanek piszczały na widok swoich idoli, a utwory zespołu przez długie tygodnie nie opuszczały czołówek list przebojów. Książka, o której chcę Wam dzisiaj napisać jest jedyną autoryzowaną biografią The Beatles jaka powstała w porozumieniu z muzykami i ich ówczesnym menadżerem, Brianem Epsteinem. W Polsce została wydana po 45 latach od jej brytyjskiej premiery, która  miała miejsce we wrześniu 1968 roku.


Autorem niniejszej publikacji jest brytyjski pisarz i dziennikarz Hunter Davies, który na przełomie 1967 i 1968 roku miał okazję przebywać osiemnaście miesięcy z muzykami, tworzącymi podstawy współczesnej muzyki popularnej. Dziennikarz  towarzyszył wspaniałej czwórce nie tylko podczas prac nad kolejnymi utworami w studio, ale także gościł w ich domach, poznał ich partnerki, rodziców, rodzeństwo i osoby związane z zespołem. W tym czasie autor zebrał pokaźnych rozmiarów materiał, w tym odręcznie zapisane słowa piosenek, które niejednokrotnie przeznaczone były do wyrzucenia, a z czasem zyskały nieprawdopodobną wartość. Niestety części z tych unikatowych materiałów nie udało się zawrzeć w pierwszej wersji książki, głównie przez naciski ze strony wydawcy. Czas spędzony na gromadzeniu informacji o The Beatles stał się początkiem długoletniej przyjaźni pomiędzy muzykami i Hunterem Daviesem.

Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Sine Qua Non rozpoczyna obszerna przedmowa z 2009, w której brytyjski dziennikarz przywołuje kulisy rozpoczęcia współpracy ze słynnym kwartetem z Liverpoolu. Wspomina z wielkim sentymentem czas, który mógł spędzić z członkami zespołu, a także dodaje informacje, których nie mógł zawrzeć w pierwszej wersji książki. Następnie płynnie przechodzi do zaprezentowania sylwetek Johna, Paula, George’a i Ringo. Z wielkim oddaniem śledzi ich dzieciństwo i okres dojrzewania, przybliża pierwsze spotkania z muzyką i analizuje wydarzenia, które miały wpływ na ukształtowanie ich charakterów. Odwiedza szkoły, domy rodzinne i dociera do osób, które utraciły już kontakt z członkami The Beatles. Autor sporo miejsca poświęca pierwszemu zespołowi Johna Lennona, The Quarryman, który stopniowo przekształcił się w The Beatles.


W kolejnych rozdziałach Hunter Davies przybliża drogę zespołu na szczyt. Wspomina zarówno o dobrych jak i złych wyborach muzyków. Pomiędzy wierszami można wyczytać informacje o kontakcie The Beatles z narkotykami i alkoholem oraz dość rozwiązłym trybie życia, szczególnie podczas koncertów w Hamburgu. Niemniej jednak The Beatles przyznają, że pobyt w Niemczech w dużej mierze ukształtował ich styl i był bardzo ważnym momentem w ich karierze. Dziennikarz analizuje także zjawisko zwane beatlemanią, które przez kilka długich miesięcy ogarnęło świat, nawet w jego najdalszych zakątkach. Spore wrażenie robią rozdziały zatytułowane imionami członków zespołu, zawierające fragmenty rozmów autora z Paulem, Johnem, Ringo i Georgem. Teksty te są kopalnią wiedzy o beatlesach, o ich podejściu do sławy, życia i pieniędzy, o tym co lubią robić w wolnym czasie, a czego zwyczajnie nie znoszą. Z relacji Huntera Daviesa wynika, że kluczem do zdobycia międzynarodowej sławy przez grupę były niebywały talent, pracowitość i miłość do muzyki, a także skrupulatnie zaplanowana kampania promocyjna menadżera zespołu. 


Publikację uzupełnia posłowie z 1985 roku, w którym autor przybliża losy członków zespołu po jego rozwiązaniu, a także rozdział zatytułowany Memento Mori z 2009 roku poświęcony osobom, które były związane z zespołem i już nie żyją. Nie mogło również zabraknąć pełnej dyskografii zespołu i kilku wkładek zdjęciowych, prezentujących fotografie z różnych okresów życia członków grupy. 


Mimo upływu lat książka ta nie utraciła statusu najważniejszej publikacji traktującej o The Beatles, a tekst z 1968 pomimo licznych wznowień pozostał bez zmian. Za sukcesem biografii stoi przede wszystkim lekkie pióro autora oraz ogrom pracy włożony w jej powstanie, który widoczny jest na każdej stronie publikacji. Książka posiada jasny, chronologiczny podział, a każdy rozdział płynnie przechodzi w kolejny. Opiekę merytoryczną nad polskim wydaniem sprawował Piotr Metz, a tłumaczenia podjęła się Aleksandra Machura. 

 


Czytanie biografii Huntera Daviesa to obfitująca w głębokie przeżycia podróż do lat sześćdziesiątych, które w historii zapisały się jako okres burzliwych zmian kulturalno-obyczajowych. To także kontakt z licznymi utworami niezwykle utalentowanego duetu Lennon-McCartney oraz wiarygodna relacja z okresu, kiedy najważniejszą wartością w życiu muzyków była przyjaźń i płynąca z niej radość.

MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
Co nowego można powiedzieć o The Beatles? Pewnie nic. Ale oto na rynku pojawiła się publikacja absolutnie wyjątkowa, nowa i stara zarazem. Nowa, bo to pierwsze polskie wydanie, a stara, bo w oryginale została opublikowana w 1968 r.! Co może być ciekawego w książce przeterminowanej o 45 lat? A to, że to jedyna autoryzowana biografia najwspanialszego zespołu świata, pisana na gorąco, prosto z serca Beatlemanii!

Hunter Davis miał to szczęście, że udało mu się namówić Beatlesów do zwierzeń. Spędził z chłopakami osiemnaście miesięcy (w latach 1967-1968), rozmawiał z samymi zainteresowanymi, ich rodzinami, przyjaciółmi i ludźmi powiązanymi z zespołem. W efekcie powstała książka, która dzięki staraniom wydawnictwa SQN wreszcie ukazała się w Polsce. Główną jej część stanowią opowieści o zwykłych chłopcach z Liverpoolu, którzy mieli niezwykłe marzenia. O przyjaźni, muzyce, niewyobrażalnym talencie duetu Lennon - McCartney, szaleństwie, które opanowało świat. Oczywiście Davis omawia biografie muzyków, ich pierwsze próby, drogę na szczyt, oszałamiające sukcesy, trasy koncertowe. Ale najważniejsze jest to, co jest pomiędzy, bo autorowi udało się zebrać mnóstwo osobistego, a nawet intymnego materiału. Dopuścił do głosu rodziców, bliskich, ówczesne kobiety związane z Beatlesami, czyli tych najbliższych ludzi, na których odbijała się sława Johna, Paula, George'a i Ringo. To ich indywidualne wypowiedzi są najcenniejsze.

Siedemdziesięciostronicowa przedmowa to jedyna część publikacji, w której autor pozwala sobie na osobiste wyznania. Pisana z perspektywy czasu (w 2009 r.) tchnie nostalgią, tęsknotą i zwyczajną ludzką sympatią. Natomiast w czterech końcowych rozdziałach, zatytułowanych po prostu imionami bohaterów książki, Davis opowiada o współczesności, czyli roku 1968. Odwiedza muzyków w ich domach, opisuje codzienność, zaznacza w jakim miejscu znajduje się każdy z Beatlesów. Ta część pisana jest w czasie teraźniejszym, dzięki temu lektura ostatnich rozdziałów to jakieś wariactwo! Czytam o Shannon, Jane, Pattie, Maureen i ich wielkich miłościach, kochających się parach, związkach niemal idealnych, kwitnących karierach, przyjaźni tak wielkiej, że jeden nie może żyć bez drugiego, choć na idealnym obrazku widać pierwsze rysy, a przecież wiem, jak kończą się te historie i mam ochotę protestować. Niesamowicie dziwne i ogłupiające uczucie. Ale Hunter Davis nie zostawia swojej opowieści niedokończonej. Posłowie pochodzące z 1985 r. związane jest z kolejnym wydaniem książki. Autor uzupełnia w nim opowieść o The Beatles o bieżące wydarzenia. Wszystko najgorsze już się stało, zespół się rozpadł (co ciekawe Davies bez ogródek mówi o winie Yoko Ono), drogi muzyków się rozeszły, publiczne pranie brudów już nastąpiło, Lennon nie żyje, dawne związki nie przetrwały. Kolejne uzupełnienie miało miejsce w 2009 r. i zawiera wspomnienia o ludziach związanych z zespołem, którzy zmarli.

Można być fanem muzyki i nie przeczytać żadnej książki o ukochanym zespole, ale nie wyobrażam sobie, że jakikolwiek szurnięty fan Beatlesów (taki jak ja) mógłby przejść obojętnie obok tej biografii. Co ciekawe nadal wydaje się całkiem sporo publikacji o czwórce z Liverpoolu. W ubiegłym roku ukazały się 4 różne książki o zespole (w tym tom Davisa), a także opowieść o Johnie i Yoko. Gdybyście spośród nich mieli wybrać tę jedną, to bez wahania sięgajcie po książkę Huntera Davisa. Autor przyjaźnił się z muzykami, był w centrum wydarzeń, spisywał wszystko z pierwszej ręki, a to znaczy, że inni pisząc swoje książki, musieli korzystać z jego pracy. Równie istotny jest świetny warsztat i lekkość pióra pisarza, genialne tłumaczenie Aleksandry Machury i opieka redakcyjna Piotra Metza. Samo nazwisko Metza jest już gwarancją najwyższej jakości. Chylę czoła przez wydawnictwem SQN i mogę powiedzieć tylko, że dokładnie tak dopieszczonego i wymuskanego wydania się po nich spodziewałam! Dziękuję!
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kompletna publikacja, która pozwala spojrzeć na Beatlesów nie tylko jak na idoli, ale na ludzi z krwi i kości, którzy mimo talentu mieli swoje wady i zalety, ulegali słabościom i czasem popełniali błędy. Napisana w bardzo przystępny i realistyczny sposób. Autor bardzo płynnie przechodzi z jednego wydarzenia do drugiego. Wzbudza zainteresowanie czytelnika karmiąc go ciekawostkami i informacjami, których podczas sięgania po lekturę nawet się nie spodziewał. Książka ma prawie 600 stron, które pochłania się w zbyt szybkim tempie.

,,The Beatles jedyna autoryzowana biografia" to niewątpliwie gratka dla fanów zespołu, szczere, rzetelne dzieło pozwalające na nowe odkrycie Wielkiej Czwórki. Hunter Davies wykonał swoją pracę z należytą starannością i dokładnością. Choć wydawać by się mogło, że o Beatlesach powiedziano już wszystko, to ta publikacja jest skarbnicą wiedzy i myślę, że większość czytelników odkryje w niej nieznane dotąd fakty - Polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eugen3 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,muzyka,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów