Opis ksiązki
Kup Teraz

The Taming of the Queen

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-08-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9781471132971
Liczba stron: 425
Dodał/a książkę:nureczka

Kolejna książka z cyklu tudorowskiego pióra znanej królowej romansu historycznego Opowieść o Katarzynie Parr, ostatniej żonie Henryka VIII. Poznajemy cztery lata z jej życia, gdy każdy dzień był walką o przetrwanie, a każdy krok i każde słowo było niczym balansowanie na linie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
,,The Taming of The QUeen" to powieść z cyklu tudorowskiego, opowiadająca o ostatniej żonie Henryka VIII, Katarzynie Parr. Doprawdy interesujące, że tej kobiecie poświęcono tak mało uwagi w literaturze i filmie. Rozumiem, oczywiście, że w porównaniu z Anną Boleyn wypada blado, nie znaczy to jednak, że nie była postacią ciekawą. Pomyślcie tylko ile sprytu, wyczucia politycznego, nieustannej uwagi, ważenia każdego słowa, każdego ruchu trzeba było by przetrwać na dworze tyrana, jakim w ostatnich latach życia był Henryk VIII. Na tym też koncentruje się autorka. Na kobiecie, która potrafiła przeżyć w skrajnie nieprzyjaznym, pełnym pułapek świecie. Na zawiłościach dworskiej egzystencji, na meandrach życia ludzi z najbliższego otoczenia władcy. Co i rusz trafiamy na nowe intrygi, zmowy, formowanie się i rozpadanie sojuszy. Oglądamy przedziwny dworski kontredans, na czele którego stoi zmienny niczym marcowa pogoda król. Umiejętność przewidzenia skąd jutro zawieje wiatr, to sprawa życia śmierci. Dosłownie życia i śmierci. Uwielbiam takie opowieści. Muszę przyznać, że ,,knujstwa" i kulisy polityki interesują mnie znacznie bardziej niż wojny i bitwy, bez względu na to, czy chodzi o historię odległą czy współczesną.
Akcja ,,The Taming of The Queen" rozgrywa się na przestrzeni około czterech lat - od późnej wiosny roku 1543 do stycznia 1547, czyli od chwili oświadczyn po dzień śmierci Henryka. O tym, co było przedtem i co było potem dowiadujemy się niewiele. Oczywiście, tego i owego można się domyśleć, to i owo powraca we wspomnieniach bohaterki, lecz jest tego niewiele. I dobrze. Te cztery lata są tak przepełnione działaniem i emocjami, że treści jest aż nadto na jedną powieść.
Choć twórczość Gregory zaliczana jest do kategorii ,,romans historyczny", tym razem wątek miłosny jest dość szczątkowy. Kobieta poślubiona odstręczającemu starcowi - pod koniec życia Henryk był wszak chorobliwie otyły, a wrzód na nodze roztaczał odrażający odór - musi zdusić w sobie uczucie, które żywi do innego mężczyzny. Obdarzona żywym umysłem, coraz więcej czasu poświęca księgom i dysputom teologicznym, pisze, a nawet publikuje, czym niewątpliwie budzi podziw i szacunek czytelnika, choć, muszę przyznać, że dwa czy trzy razy, nieco przydługie rozważania nieco mnie znużyły.
Czym ,,The Taming of The Queen" wyróżnia się spośród pozostałych pozycji autorstwa Gregory? Prawdę mówiąc, niczym. Ma wszystkie wady i zalety poprzednich książek tej pisarki. Ten, kto lubi twórczość Philippy Gregory z pewnością się nie zawiedzie, a kto jej nie lubi, raczej nie zmieni zdania dzięki tej powieści.
break
Okładka - The Taming of the Queen Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - The Taming of the Queen Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - The Taming of the Queen Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - The Taming of the Queen Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - The Taming of the Queen Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów