Thorn

"Thorn" jest współczesną wersją Martina Edena z nutą tajemnicy rodem z Twin Peaks i zapewniam, że jest to opis wręcz idealnie określający treść i klimat książki. Wielbiciele zagadek wielokrotnie przerwą lekturę, aby sprawdzić na sieci, czy użyte w książce symbole, numery, a nawet nazwiska bohaterów „coś oznaczają”. Takich smaczków jest w książce od groma, ale nie ma żadnych przypadkowych. Nie ma zagadek, które są po prostu fajne. Są tylko takie, które tworzą spójną historię, ale rozwiązanie ich nie jest absolutnie wymagane do zrozumienia książki. Tym bardziej, że nie da się znaleźć wszystkich „sekretów”, bo kilka z nich nawiązuje do kolejnych tomów powieści.

„Tajemnica” spaja książkę – rozpoczyna ją, rozwija i kończy, ale ona jest tylko tłem. W pierwszym tomie poznajemy „tajemnicę” kryjącą się za tym, co dziś znacie pod nazwą „THORN”, ale zasadnicza część książki to humorystyczna, leciutka i bezproblemowa w odbiorze lektura. Trochę wulgarna, trochę bezpośrednia, mocno szczera i w kilku miejscach bardzo kompromitująca autora, dlatego już na pierwszej stronie zarzekam się, że cała historia jest fikcją literacką. Jeśli pamiętasz epilog „Bloger i Social Media”, przygody z Andrzejem (yep, he’s back!), Batmanen, Iwonką, to jest to dokładnie ten sam styl i ten sam klimat. A jeśli nie znasz powyższych, to nie psuj sobie zabawy i nie poznawaj teraz. Wszystko jest w książce.

Chciałem, byś w trakcie czytania… zapomniał, że czytasz książkę. Chciałem, byś miał wrażenie, że oglądasz ją. Jak serial. „THORN” to cztery części, cztery odcinki serialu. Każdy odcinek uderza w inne emocje. Jest wzruszająco i śmiesznie, bardzo smutno i bardzo wesoło.

To książka o poszukiwaniu symbolicznego ostatniego rozdziału. O naszych marzeniach, uczuciach, porażkach. Przyjaźniach i miłościach. O sztuce podnoszenia się z upadku, która nie polega na tym, by chcieć przetrwać, ale by nie stracić z oczu celu. Nie zmieni twojego życia i nie zrobi z ciebie kogoś wyjątkowego. Ale wpłynie na twoją mentalność i sposób postrzegania rzeczywistości. Ty zdecydujesz, w jaki sposób to wykorzystasz.

Informacje dodatkowe o Thorn:

Wydawnictwo: inne